ევროკავშირის ელჩი ქართველ ხალხს როცა ემუქრება სამოქალაქო ომით და გაღარიბებით, ეს უბრალოდ წარმოუდგენელია …  ბატონი ელჩი, სამწუხაროდ, არის ტრაგიკულ მდგომარეობაში -  ირაკლი კობახიძე
ევროკავშირის ელჩი ქართველ ხალხს როცა ემუქრება სამოქალაქო ომით და გაღარიბებით, ეს უბრალოდ წარმოუდგენელია, – ამის შესახებ  საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
ირაკლი კობახიძის თქმით, ევროკავშირის ელჩი არის ტრაგიკულ მდგომარეობაში, როდესაც მას უწევს მუქარებით გამოსვლა ქართველი ხალხის წინააღმდეგ.
„ამ განცხადების შეფასებაც კი რთულია ჩემთვის. ევროკავშირის ელჩი ქართველ ხალხს როცა ემუქრება სამოქალაქო ომით და გაღარიბებით, ეს უბრალოდ წარმოუდგენელია. შეუძლებელია ამის შეფასება. მე კიდევ ერთხელ ხაზს გავუსვამ, რომ ბატონი ელჩი, სამწუხაროდ, არის ტრაგიკულ მდგომარეობაში, როდესაც მას უწევს ასეთი მუქარებით გამოსვლა ქართველი ხალხის წინააღმდეგ, ეს თავისთავად მეტყველებს მის მძიმე მდგომარეობაზე“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
ცნობისთვის, რამდენიმე ქართულმა მედიამ გაავრცელა საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის მიერ ბრიუსელში, ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურში გამართულ ღონისძიებაზე გაკეთებული განცხადება, რომლის თანახმადაც: „საქართველო გზაგასაყარზე დგას, საქართველოს მომავალი ჯერ არ დაწერილა, მაგრამ ის, რაც მომავალ კვირებსა და თვეებში გადაწყდება, განსაზღვრავს, ეკუთვნის საქართველო ევროპული ქვეყნების ოჯახს, რომელიც დაფუძნებულია დემოკრატიაზე, კანონის უზენაესობასა და ადამიანის უფლებებზე, თუ, სამწუხაროდ, თავის ბნელ წარსულს დაუბრუნდება“. ამასთან, ჰერჩინსკიმ აღნიშნა: „არ უნდა დავუშვათ, რომ საქართველო და შესანიშნავი, თბილი, სტუმართმოყვარე ქართველი ხალხი დაბრუნდეს ძალადობის, სამოქალაქო ომის, სიღარიბის, გაჭირვების, კორუფციის ბნელ დროში“.

When the EU Ambassador threatens the Georgian people with civil war and impoverishment, it is simply unthinkable … Mr. Ambassador, unfortunately, is in a tragic situation - Irakli Kobakhidze
When the EU Ambassador threatens the Georgian people with civil war and impoverishment, it is simply unthinkable, – Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
According to Irakli Kobakhidze, the EU Ambassador is in a tragic situation when he has to make threats against the Georgian people.
“It is difficult for me to even assess this statement. When the EU Ambassador threatens the Georgian people with civil war and impoverishment, it is simply unthinkable. It is impossible to assess this. I emphasize once again that the Ambassador, unfortunately, is in a tragic situation when he has to make such threats against the Georgian people, this in itself speaks of his difficult situation,” said Irakli Kobakhidze.
For your information, several Georgian media outlets have disseminated a statement made by the EU Ambassador to Georgia, Pavel Herchinsky, at an event held at the European External Action Service in Brussels, according to which: “Georgia is at a crossroads, Georgia’s future has not yet been written, but what will be decided in the coming weeks and months will determine whether Georgia belongs to the family of European countries, based on democracy, the rule of law and human rights, or, unfortunately, it will return to its dark past.” In addition, Herczynski noted: "We must not allow Georgia and the wonderful, warm, hospitable Georgian people to return to the dark times of violence, civil war, poverty, hardship, and corruption."