საკრუიზო გემზე „ჰანტავირუსის“ გავრცელება პანდემიის დაწყებას არ ნიშნავს - ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია
საკრუიზო გემზე „ჰანტავირუსის“ გავრცელება პანდემიის დაწყებას არ ნიშნავს, – ამის შესახებ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციაში განაცხადეს.
როგორც ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის ეპიდემიისა და პანდემიისთვის მზადყოფნისა და პრევენციის დირექტორმა, დოქტორმა მარია ვან კერჰოვემ განაცხადა, ეს ვირუსი განსხვავდება „კოვიდ-19“-ისგან, რადგან „ჰანტავირუსი“ ვრცელდება მხოლოდ „ახლო, ინტიმური კონტაქტით“.
როგორც ცნობილია, თავდაპირველად გემზე 28 ქვეყნის დაახლოებით 150 მგზავრი და ეკიპაჟის წევრი იმყოფებოდა. ამჟამად მიმდინარეობს საკრუიზო გემზე მყოფი მგზავრების მოძიება და მათი კონტროლი. ეს არის იშვიათი დაავადება, რომელიც, როგორც წესი, ინფიცირებული მღრღნელების შარდთან, განავალთან ან ნერწყვთან კონტაქტით არის გამოწვეული, თუმცა ამ კონკრეტულ აფეთქებაში პირველად დაფიქსირდა ადამიანიდან ადამიანზე შესაძლო გადაცემა.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის თქმით, საერთო ჯამში, „ჰანტავირუსის“ ხუთი შემთხვევა დადასტურდა. სამი ადამიანი – ჰოლანდიელი წყვილი და გერმანიის მოქალაქე – გარდაიცვალა.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია და ადგილობრივი ჯანდაცვის ორგანოები აცხადებენ, რომ ვითარება კონტროლს ექვემდებარება და პანდემიის ნიშნები არ არსებობს, თუმცა მონიტორინგი გრძელდება.

Hantavirus outbreak on cruise ship does not signal start of pandemic - World Health Organization
The outbreak of Hantavirus on a cruise ship does not signal start of pandemic, the World Health Organization said.
Dr. Maria Van Kerkhove, director of the World Health Organization's Centers for Disease Control and Prevention, said the virus is different from COVID-19 because Hantavirus is spread only through "close, intimate contact."
The ship was initially carrying about 150 passengers and crew from 28 countries. The cruise ship is currently being searched and monitored for passengers. It is a rare disease that is usually caused by contact with the urine, feces or saliva of infected rodents, but this particular outbreak is the first time that possible human-to-human transmission has been reported.
The World Health Organization says a total of five cases of Hantavirus have been confirmed. Three people – a Dutch couple and a German citizen – have died.
The World Health Organization and local health authorities say the situation is under control and there are no signs of a pandemic, but monitoring is ongoing.