დონალდ ტრამპი ჩინეთში სახელმწიფო ვიზიტით  გაემგზავრა
ტრამპთან ერთად ჩინეთში გაემგზავრნენ აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო და აშშ-ის სახაზინო მდივანი სკოტ ბესენტი, ასევე, ამერიკული ტექნოლოგიური კომპანიის, Nvidia-ს გენერალური დირექტორი ჯენსენ ჰუანგი და მილიარდერი და პლატფორმა „იქსის“ მფლობელი ილონ მასკი.
როგორც ტრამპმა Air Force One-ის ბორტზე ყოფნისას სოციალურ ქსელში დაწერა, ჩინეთის პრეზიდენტ სი ძინპინისადმი მისი პირველი თხოვნა ამერიკული ბიზნესებისთვის ჩინეთის „გახსნა“ იქნება.
„მე ვთხოვ პრეზიდენტ სი ძინპინს, გამორჩეულ ლიდერს, რომ „გახსნას“ ჩინეთი, რათა ამ ბრწყინვალე ადამიანებმა შეძლონ თავიანთი შესაძლებლობების სრულად გამოყენება და დაეხმარონ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკას კიდევ უფრო მაღალ დონეზე განვითარებაში. არასდროს მინახავს და არც მსმენია რაიმე იდეა, რომელიც უფრო სასარგებლო იქნებოდა ჩვენი წარმოუდგენელი ქვეყნებისთვის!“ – წერს ტრამპი.

Donald Trump leaves for China on state visit
Trump is accompanied by US Secretary of State Marco Rubio and US Treasury Secretary Scott Besant, as well as Jensen Huang, CEO of the American technology company Nvidia, and billionaire and owner of the platform X Elon Musk.
As Trump wrote on social media while on board Air Force One, his first request to Chinese President Xi Jinping will be to “open up” China to American businesses.
“I ask President Xi Jinping, an outstanding leader, to “open up” China so that these brilliant people can fully realize their potential and help the People’s Republic of China develop to an even higher level. "I have never seen or heard of an idea that would be more beneficial to our incredible countries!" Trump wrote.