სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის 132-ე შეხვედრა გაიმართა
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ერგნეთში ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) 132-ე შეხვედრა გაიმართა.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, შეხვედრაზე დეტალურად იქნა განხილული წინა შეხვედრიდან დღემდე ოკუპირებულ რეგიონსა და საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ დაფიქსირებული ყველა მნიშვნელოვანი ინციდენტი.
„სუს-ის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ, მკაცრად მოითხოვეს საქართველოს მოქალაქის, თამაზ გინტურის მკვლელობაში დამნაშავე რუსეთის საოკუპაციო ძალების წარმომადგენლის/წარმომადგენლების მიმართ სამართლის აღსრულება.
მკაცრად იქნა მოთხოვნილი უკანონო პატიმრობაში მყოფი ყველა პირის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება.
კიდევ ერთხელ, მკაცრად იქნა დაგმობილი უკანონო ე.წ. ბორდერიზაციის სახიფათო პრაქტიკა.
ასევე ხაზი გაესვა ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის ტენდენციას და მკაცრად იქნა მოთხოვნილი აღნიშნული დესტრუქციული პრაქტიკის მსხვერპლ პირთა შელახული უფლებების აღდგენა.
განხილვის ერთ-ერთ მთავარ საგანს ასევე წარმოადგენდა თავისუფალი გადაადგილების უკანონო შეზღუდვის საკითხი. გაიმართა ვრცელი დისკუსია ე.წ. გადასასვლელ პუნქტებზე გადაადგილების რეჟიმთან დაკავშირებით.
ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მომდევნო შეხვედრები 2026 წლის 23 ივლისს და 8 სექტემბერს ჩაინიშნა“, – აღნიშნულია სუს-ის ინფორმაციაში.

132nd Meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism Held in Ergneti Village
The 132nd meeting of the Incident Prevention and Response Mechanism (IPRM) was held in the village of Ergneti, Gori Municipality.
According to the State Security Service, the meeting discussed in detail all significant incidents recorded in the occupied region and along the occupation line since the previous meeting.
“The representatives of the SSU once again strictly demanded that justice be served against the representative/representatives of the Russian occupation forces guilty of the murder of Georgian citizen Tamaz Ginturi.
The immediate release of all persons held in illegal detention was strictly demanded.
Once again, the dangerous practice of illegal so-called borderization was strictly condemned.
The tendency of violation of fundamental human rights in the occupied Tskhinvali region was also emphasized and the restoration of the violated rights of the victims of this destructive practice was strictly demanded.
One of the main topics of discussion was also the issue of illegal restrictions on free movement. An extensive discussion was held regarding the regime of movement at the so-called crossing points.
The next meetings of the Incident Prevention and Response Mechanism will be held on 23 "It was scheduled for July and September 8," the SSU information states.