მიხეილ სარჯველაძე დიაბეტის დიაგნოზის მქონე ბავშვების მშობლებს შეხვდა
ჯანდაცვის მინისტრი მიხეილ სარჯველაძე ტიპი 1 დიაბეტის დიაგნოზის მქონე ბავშვების მშობლებს შეხვდა. შეხვედრაზე არსებული სახელმწიფო პროგრამები, მომსახურებების ხელმისაწვდომობა და სამომავლო საჭიროებები განიხილეს. ინფორმაციას ჯანდაცვის სამინისტრო ავრცელებს.
საუბარი შეეხო გლუკოზის უწყვეტი მონიტორინგის (CGM) სისტემების ხელმისაწვდომობას, ინსულინის მარაგების უზრუნველყოფას, დიაბეტის მართვასთან დაკავშირებულ გამოწვევებსა და მხარდაჭერის მექანიზმებს. აღინიშნა, რომ პროგრამის მიმდინარეობასთან დაკავშირებულ ცალკეულ საკითხებზე დაინტერესებულ პირებთან კონსულტაციები გაგრძელდება, რაც აუცილებელია პროცესის სწორად დაგეგმვისა და წარმართვისთვის. ხაზი გაესვა, რომ ბენეფიციარების მოსაზრებების გათვალისწინება მნიშვნელოვან ხელშემწყობ ფაქტორს წარმოადგენს პროცესების ეფექტიანად განხორციელებისთვის.
ჯანდაცვის მინისტრის განცხადებით, უწყება აქტიურად აგრძელებს მუშაობას დიაბეტის მქონე ბავშვებისთვის ხარისხიანი და ხელმისაწვდომი სერვისების განვითარების მიმართულებით.
შეხვედრას მინისტრის მოადგილე თეა გიორგაძე და ჯანმრთელობის ეროვნული სააგენტოს დირექტორის მოადგილე ეკატერინე შარაძე ესწრებოდნენ.

Mikheil Sarjveladze met with parents of children diagnosed with diabetes
Minister of Health Mikheil Sarjveladze met with parents of children diagnosed with type 1 diabetes. The meeting discussed existing state programs, access to services and future needs. The Ministry of Health reports.
The discussion touched on the availability of continuous glucose monitoring (CGM) systems, provision of insulin supplies, challenges related to diabetes management and support mechanisms. It was noted that consultations with interested parties on individual issues related to the progress of the program will continue, which is necessary for proper planning and management of the process. It was emphasized that taking into account the opinions of beneficiaries is an important contributing factor for the effective implementation of processes.
According to the Minister of Health, the agency continues to actively work towards the development of quality and accessible services for children with diabetes.
The meeting was attended by Deputy Minister Tea Giorgadze and Deputy Director of the National Health Agency Ekaterine Sharadze.