შინაგან საქმეთა სამინისტროში, უმოკლეს ვადაში, შეიქმნება სპეციალური სამმართველო, რომლის ძირითადი ფუნქციაც საჯარო სივრცეში სიძულვილის ენის, შეურაცხმყოფელი კამპანიებისა და აგრესიული კომუნიკაციის სისტემური მონიტორინგი და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება იქნება - მამუკა მდინარაძე
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან, მინისტრთან გამართული საკმაოდ დეტალური, საგნობრივი კონსულტაციების შედეგად, შევთანხმდით, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში, უმოკლეს ვადაში, შეიქმნება სპეციალური სამმართველო, რომლის ძირითადი ფუნქციაც საჯარო სივრცეში სიძულვილის ენის, შეურაცხმყოფელი კამპანიებისა და აგრესიული კომუნიკაციის სისტემური მონიტორინგი და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება იქნება, - ამის შესახებ საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, სახელმწიფო მინისტრმა სამართალდამცავი ორგანოების კოორდინაციის საკითხებში მამუკა მდინარაძემ დღეს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
მისივე თქმით, სახელმწიფოს ვალდებულებაა, უზრუნველყოს იმგვარი გარემოს შექმნა, სადაც განსხვავებული აზრი დაცული იქნება და ამავდროულად მიუღებელი იქნება სიძულვილის, მტრობისა და შეურაცხყოფის წახალისება.
როგორც მამუკა მდინარაძემ აღნიშნა, დებატების სივრცის გახსნა იყო პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი, დღეიდან კი მორიგი მნიშვნელოვანი ეტაპი იწყება აღნიშნული მიმართულებით.
„რამდენიმე თვის წინ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ წამოაყენა უმნიშვნელოვანესი ინიციატივა, რომელიც დებატების სივრცის გახსნის აუცილებლობას უკავშირდებოდა. მან მაშინ მკაფიოდ აღნიშნა, რომ გარკვეული გარეაქტორების მხრიდან, წლების განმავლობაში, მიზანმიმართულად ხდებოდა საჯარო დისკუსიის სივრცის ხელოვნურად ჩაკეტვა, რათა საზოგადოებაში არ ყოფილიყო აზრთა მრავალფეროვნება, არგუმენტირებული დებატები და კონსტრუქციული პოლემიკა. ამის ნაცვლად, გარეძალების მიერ წახალისებული იყო დაპირისპირება, შუღლი და პოლარიზაცია. სამწუხაროდ, ამ პროცესს თან დაერთო როგორც პოლიტიკურ, ისე სოციალურ ცხოვრებაში შეურაცხმყოფელი და აგრესიული რიტორიკის დამკვიდრება, როგორც პოლიტიკური, ისე საზოგადოებრივი ურთიერთობის ერთგვარი სტანდარტი. ჩვენ, როგორც პასუხისმგებლიან ხელისუფლებას, მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფოს ვალდებულებაა, უზრუნველყოს იმგვარი გარემოს შექმნა, სადაც განსხვავებული აზრი დაცული იქნება, ამავდროულად კი, მიუღებელი იქნება სიძულვილის, მტრობისა და შეურაცხყოფის წახალისება. დებატების სივრცის გახსნა იყო პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი, დღეიდან კი გადავდივართ მორიგ მნიშვნელოვან ეტაპზე ამ მიმართულებით. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან, მინისტრთან გამართული საკმაოდ დეტალური, საგნობრივი კონსულტაციების შედეგად, შევთანხმდით, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში, უმოკლეს ვადაში, შეიქმნება სპეციალური სამმართველო, რომლის ძირითადი ფუნქციაც საჯარო სივრცეში სიძულვილის ენის, შეურაცხმყოფელი კამპანიებისა და აგრესიული კომუნიკაციის სისტემური მონიტორინგი და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება იქნება. რა თქმა უნდა, იგულისხმება ნებისმიერი ტიპის საჯარო კომუნიკაცია, რომელიც შეიცავს სიძულვილის ენას, შუღლის გაღვივებას, ღირსების შელახვას და სხვა მსგავს ქმედებებს. პრინციპულად მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული სამმართველო იმოქმედებს პროაქტიულ რეჟიმში და რეაგირება არ იქნება დამოკიდებული მხოლოდ მოქალაქის საჩივარზე. უწყება თავად განახორციელებს მონიტორინგის მომზადებას, შესაბამის სამართლებრივ შეფასებას და საჭიროების შემთხვევაში, თავად გადააგზავნის მასალებს სასამართლოში,“- აღნიშნა მამუკა მდინარაძემ.

A special department will be established in the Ministry of Internal Affairs as soon as possible, the main function of which will be the systematic monitoring of hate speech, offensive campaigns and aggressive communication in public space and the appropriate legal response - Mamuka Mdinaradze
As a result of quite detailed, subject-specific consultations with the Minister of Internal Affairs of Georgia, we agreed that a special department will be established in the Ministry of Internal Affairs as soon as possible, the main function of which will be the systematic monitoring of hate speech, offensive campaigns and aggressive communication in public space and the appropriate legal response, - Mamuka Mdinaradze, Vice Prime Minister of Georgia, State Minister for Coordination of Law Enforcement Agencies, stated this at a briefing held today.
According to him, it is the state's obligation to ensure the creation of an environment where dissenting opinions are protected and at the same time, the encouragement of hatred, hostility, and insults is unacceptable.
As Mamuka Mdinaradze noted, opening the space for debate was the first important step, and today another important stage begins in this direction.
“A few months ago, the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, put forward a very important initiative related to the need to open the space for debate. He clearly stated then that certain external actors, for years, had been deliberately artificially closing the space for public discussion in order to prevent diversity of opinion, reasoned debates and constructive polemics in society. Instead, external forces encouraged confrontation, strife and polarization. Unfortunately, this process was accompanied by the establishment of offensive and aggressive rhetoric in both political and social life, a kind of standard for both political and public relations. We, as a responsible government, believe that it is the state’s obligation to ensure the creation of an environment where different opinions are protected, while at the same time encouraging hatred, hostility and insults is unacceptable. Opening the space for debate was the first important step, and from today We are moving to another important stage in this direction. As a result of quite detailed, substantive consultations with the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Minister, we agreed that a special department will be established in the Ministry of Internal Affairs as soon as possible, the main function of which will be the systematic monitoring of hate speech, offensive campaigns and aggressive communication in the public space and the appropriate legal response. Of course, this means any type of public communication that contains hate speech, incitement to hatred, insults and other similar actions. It is fundamentally important that the aforementioned department will act proactively and the response will not depend only on a citizen's complaint. The agency itself will carry out the preparation of the monitoring, the appropriate legal assessment and, if necessary, will forward the materials to the court itself, "- noted Mamuka Mdinaradze.