ევროპული ბიუროკრატია არის საკუთარი უსამართლობის მძევალი, მათ უნდა დაძლიონ ის კომპლექსები, რომელიც შექმნეს საკუთარი უსამართლობის საფუძველზე - ირაკლი კობახიძე
ევროპული ბიუროკრატია არის საკუთარი უსამართლობის მძევალი, მათ უნდა დაძლიონ ის კომპლექსები, რომელიც შექმნეს საკუთარი უსამართლობის საფუძველზე, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
მთავრობის მეთაურის თქმით, თუ ევროპული ბიუროკრატია დაძლევს საკუთარ კომპლექსებს, მარტივად გადაიტვირთება ურთიერთობები საქართველოსა და ევროკავშირს შორის.
„მთავარი ურთიერთობებში არის სამართლიანი პრინციპები. თუ სამართლიან პრინციპებს არ ეფუძნება ურთიერთობები, ამ ურთიერთობებს პერსპექტივა არ აქვს. მთავარი პრობლემა რამ შექმნა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის – უსამართლობამ, უსამართლო დამოკიდებულებამ ქართველი ხალხისა და ქართული სახელმწიფოს მიმართ. აქაც იყო ორმაგი სტანდარტები, სრულიად უსამართლო შეფასებები, საქართველო არის აბსოლუტური ლიდერი კანდიდატ ქვეყნებს შორის, ყველა თვალსაზრისით, ეს ეხება როგორც დემოკრატიულ პროგრესს, ისე ეკონომიკურ წინსვლას, ინსტიტუტების გამართულ მუშაობას, კორუფციის სიმცირეს. ყველა პარამეტრით საქართველო არის აბსოლუტური ლიდერი, თუმცა, ამ ფონზე, ევროპულმა ბიუროკრატიამ გადაწყვიტა საქართველოში შეეცვალა ხელისუფლება, მას შემდეგ რაც ჩვენ გავძალიანდით და არ ჩავერთეთ ომში, მიიღეს ასეთი გადაწყვეტილება და ამ გადაწყვეტილებას სჭირდებოდა აღსრულება და მათთვის უსამართლობა იყო ამ გადაწყვეტილების აღსრულების ერთადერთი ინსტრუმენტი.
ევროკავშირის ელჩმა გადაწყვიტა, პირდაპირ ჩაგვრეოდა ადგილობრივ დემოკრატიულ არჩევნებში, 2024 წელს. ევროკავშირის ელჩი პირდაპირ მოუწოდებდა ქართველ ამომრჩეველს მობილიზებისკენ, ხელისუფლების წინააღმდეგ. პირდაპირ სცენაზე გამოდიოდნენ ევროპული ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრები, ამ დონეზე გათამამდნენ საკუთარ უსამართლობაში. ამან რა თქმა უნდა, შექმნა პრობლემები და გააჩინა ბზარი ურთიერთობებში, რაც აბსოლუტურად ლოგიკური იყო. სადაც არის უსამართლობა, იქ ვერ შედგება ჯანსაღი ურთიერთობები. შესაბამისად, ახლა ევროპული ბიუროკრატია არის საკუთარი უსამართლობის მძევალი. ვერ გამოდიან ამ წრიდან. თვითონვე შექმნეს ეს უსამართლობის წრე, თვითონვე ჩაიკეტეს თავი ამ წრეში და აქედან ახლა ვეღარ გამოდიან. მათ უნდა დაძლიონ ის კომპლექსები, რომელიც შექმნეს საკუთარი უსამართლობის საფუძველზე. თუ ევროპული ბიუროკრატია დაძლევს საკუთარ კომპლექსებს, ძალიან მარტივად გადაიტვირთება ურთიერთობები საქართველოსა და ევროკავშირს შორის. ამ კუთხით, ჩვენი ხელი არის გაწვდილი, დაველოდებით მათი კომპლექსებისგან გათავისუფლებას“, – განაცხადა კობახიძემ.

European bureaucracy is a hostage to its own injustice, they must overcome the complexes they have created on the basis of their own injustice - Irakli Kobakhidze
European bureaucracy is a hostage to its own injustice, they must overcome the complexes they have created on the basis of their own injustice, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated at a briefing held at the Government Administration.
According to the Head of Government, if the European bureaucracy overcomes its own complexes, relations between Georgia and the European Union will easily be restored.
"The main thing in relations is fair principles. If relations are not based on fair principles, these relations have no perspective. The main problem between Georgia and the European Union is what created it - injustice, an unfair attitude towards the Georgian people and the Georgian state. Here too, there were double standards, completely unfair assessments, Georgia is the absolute leader among the candidate countries, in all respects, this applies to both democratic progress and economic progress, the proper functioning of institutions, and the lack of corruption. By all parameters, Georgia is the absolute leader, however, against this background, the European bureaucracy decided to change the government in Georgia, after we resisted and did not get involved in the war, they made such a decision and this decision needed to be implemented, and for them, injustice was the only tool for implementing this decision. The EU ambassador decided to directly interfere in our local democratic elections in 2024. The EU ambassador directly called on Georgian voters to mobilize against the government. The foreign ministers of European countries came directly to the stage, at this level they dared to show their own injustice. This, of course, created problems and caused a rift in relations, which was absolutely logical. Where there is injustice, healthy relations cannot exist. Accordingly, now the European bureaucracy is a hostage to its own injustice. They cannot get out of this circle. They themselves created this circle of injustice, they themselves locked themselves in this circle and now they cannot get out of it. They must overcome the complexes that they created on the basis of their own injustice. If the European bureaucracy overcomes its own complexes, relations between Georgia and the European Union will be very easily overloaded. In this regard, our hand is outstretched, we will wait for their liberation from their complexes,” - Kobakhidze said.