უკრაინის პრეზიდენტი საქართველოსთან ურთიერთობების ნორმალიზების საკითხზე საუბრობს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ საქართველოსთან ურთიერთობების ნორმალიზების საკითხზე სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტში ისაუბრა.
ზელენსკის თქმით, უკრაინა ცდილობს საქართველოსთან ურთიერთობების ნორმალიზებასა და თანამშრომლობის განვითარებას ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთგაგების საფუძველზე და მზად არის ამ მიმართულებით შესაბამისი ნაბიჯებიც გადადგას.
„ანდრიი სიბიჰასთან ერთად განვაახლეთ ჩვენი ევროპული საგარეო პოლიტიკის ამოცანები მაისისა და ივნისისთვის. გუნდურ დონეზე, ჩვენ ვაგრძელებთ აქტიურ დიალოგს უნგრეთის ახალ ხელისუფლებასთან და არსებობს ურთიერთობების კონსტრუქციული გადატვირთვის პერსპექტივები. უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრი და მთავრობის სხვა წარმომადგენლები ემზადებიან უნგრეთთან ორმხრივი კონსულტაციების ფორმატისთვის - მე შედეგებს ვენდობი.
მინისტრთან ასევე განვიხილეთ ჩვენი სამუშაო ევროპულ ინსტიტუტებთან, რათა გაიხსნას კლასტერები უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების პროცესში - უკრაინამ გადადგა საჭირო ნაბიჯები და მნიშვნელოვანია, რომ პროცესებისთვის ზუსტი ვადები იყოს განსაზღვრული.
ანდრიი სიბიჰამ ასევე ისაუბრა საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრთან კომუნიკაციის შესახებ. ჩვენ ვცდილობთ ურთიერთობების ნორმალიზებას და თანამშრომლობას ურთიერთპატივისცემისა და ურთიერთგაგების საფუძველზე და მზად ვართ გადავდგათ ნაბიჯები ამ მიმართულებით.
განისაზღვრა ცალკეული ამოცანები რუსეთის ომის დასრულების მოლაპარაკებებთან და ევროპის შესაძლო წარმომადგენლობასთან დაკავშირებით ამ პროცესში - ჯერჯერობით ეს ამოცანები საჯარო არ არის. ჩვენ ველით, რომ ევროპა იქნება ძლიერი და ჩვენი მხრივ, ყველაფერს ვაკეთებთ იმისათვის, რომ უზრუნველვყოთ პანევროპული პოზიციებისა და ინტერესების გათვალისწინება, ისევე როგორც უკრაინის. დიდება უკრაინას!, - წერს ზელენსკი.

Ukrainian President Speaks on Normalizing Relations with Georgia
Ukrainian President Volodymyr Zelensky spoke about the normalization of relations with Georgia in a post on social media.
According to Zelensky, Ukraine is trying to normalize relations with Georgia and develop cooperation on the basis of mutual respect and understanding, and is ready to take appropriate steps in this direction.
“Together with Andriy Sibiha, we updated our European foreign policy objectives for May and June. At the team level, we continue an active dialogue with the new Hungarian government, and there are prospects for a constructive reset of relations. The Ukrainian Foreign Minister and other government representatives are preparing for a bilateral consultation format with Hungary - I trust the results.
We also discussed with the Minister our work with European institutions to open clusters in the process of Ukraine's accession negotiations with the European Union - Ukraine has taken the necessary steps and it is important that precise deadlines are set for the processes.
Andriy Sibiha also spoke about communication with the Georgian Foreign Minister. We are striving to normalize relations and cooperate on the basis of mutual respect and understanding, and we are ready to take steps in this direction.
Separate objectives have been defined regarding the negotiations on the end of the war in Russia and the possible representation of Europe in this process - these objectives have not been made public yet. We "We expect Europe to be strong, and for our part, we are doing everything to ensure that pan-European positions and interests are taken into account, as well as those of Ukraine. Glory to Ukraine!" Zelensky wrote.