ბრიტანეთში რომ ისევ შევა რუსული ნავთობი, ეს აჩვენებს, რამდენად ფარისეველია ბრიტანეთის მთავრობა, რომელიც საქართველოსგან ითხოვდა, აქ არ შემოსულიყო რუსეთიდან ნავთობპროდუქტები - შალვა პაპუაშვილი
ბრიტანეთში რომ ისევ შევა რუსული ნავთობი, ეს ნიშნავს მხოლოდ ერთ რამეს, რამდენად ფარისეველია ბრიტანეთის მთავრობა, რომელიც საქართველოსგან ითხოვდა, აქ არ შემოსულიყო რუსეთიდან ნავთობპროდუქტები, – ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
მისი თქმით, გარკვეული პერიოდის წინ სწორედ ბრიტანეთის ელჩი პირადად დადიოდა, მათ შორის, პარლამენტში, პარლამენტის სხვადასხვა წევრთან ითხოვდა შეხვედრებს, ხან ჩაიზე, ხან კაბინეტში, ხან როგორ, და ნახევრად მუქარაშერეული ტონით საუბრობდა, რომ საქართველოში არ უნდა შემოსულიყო რუსული ნავთობპროდუქტები.
„ელჩს როცა ეუბნებოდნენ, რა გზით უნდა გააკეთოს ეს საქართველომ, საუბრობდა, რომ სანქცია აუცილებელი არ არის, ბიზნესზე ზეწოლა განახორციელეთ, რომ მათ არ შემოიტანონო. ასეთი წარმოდგენები აქვს ბრიტანეთის მოქმედ ელჩს. სინამდვილეში, გულისხმობდა, რომ ბოლოს სანქციები უნდა დაგვეწესებინა ან რუსეთისთვის, ან ბიზნესზე ზეწოლა უნდა მოგვეხდინა. როდესაც  ეუბნებოდნენ, თუ არ შემოვა ნავთობპროდუქტები, მაშინ გამოვა, რომ სხვა ბაზარი უნდა მოიძიოს ბიზნესმა, რაც გააძვირებს საქართველოში ბენზინის ფასს, ამაზე მისი პასუხი იყო, რას იზამ, ჩვენს მოქალაქეებსაც გაუძვირდათ ცხოვრებაო. დღეს ვიგებთ, რომ თავად ბრიტანეთმა გააუქმა სანქციები. ჩვენ რომ მოგვესმინა ბრიტანეთის მოქმედი ელჩისთვის, ალბათ გაწყდებოდა საერთოდ ეკონომიკური კავშირები რუსეთთან, ჩვენ თუ არ შემოვიტანდით ნავთობს, ალბათ ისინი ემბარგოს დაადებდნენ. ​ ჩავვარდებოდით ეკონომიკურ კოლაფსში. ასეთი ამორალურია, სამწუხაროდ, საერთაშორისო პოლიტიკა. მორალი არის, რომ ჩვენ თუ ჩვენს თავს არ მივხედეთ, არც ბრიტანეთის ელჩი და არც სხვა ქვეყნის წარმომადგენელი ჩვენს საზრუნავზე არ იზრუნებს“, – განაცხადა პაპუაშვილმა.

If Russian oil were to enter Britain again, it would show how hypocritical the British government is, which demanded that Georgia not import oil products from Russia - Shalva Papuashvili
If Russian oil were to enter Britain again, it would only mean one thing, how hypocritical the British government is, which demanded that Georgia not import oil products from Russia, - said the Chairman of the Parliament of Georgia, Shalva Papuashvili.
According to him, some time ago, it was the British ambassador who personally went to the parliament, including the parliament, requesting meetings with various members of parliament, sometimes over tea, sometimes in the office, sometimes in a semi-threatening tone, and spoke in a semi-threatening tone that Russian oil products should not be imported into Georgia.
"When the ambassador was asked how Georgia should do this, he said that sanctions were not necessary, we should put pressure on businesses so that they would not import. This is the idea of ​​the current British ambassador. In reality, he meant that in the end we should have imposed sanctions either on Russia or put pressure on businesses. When they told him that if oil products do not import, then it will turn out that businesses will have to find another market, which will make gasoline prices in Georgia more expensive, his answer was, what can I do, life will also become more expensive for our citizens. Today we learn that Britain itself has lifted the sanctions. If the current British ambassador had listened to us, economic ties with Russia would probably have been severed altogether, if we did not import oil, they would probably have imposed an embargo. We would have fallen into economic collapse. Such "Unfortunately, international politics is immoral. The morality is that if we do not take care of ourselves, neither the British ambassador nor any other country's representative will take care of our concerns," Papuashvili said.
For information, Great Britain eased sanctions on Russian oil due to the blockade of the Strait of Hormuz.