ქართველი ხალხის მიმართ დამოკიდებულება არის აბსოლუტურად ლოგიკური გაგრძელება იმ დეგრადაციისა, რომელსაც  განიცდის ევროკავშირი ევროპული ბიუროკრატიის „წყალობით“ - ირაკლი კობახიძე
პირდაპირ და ღიად რომ ვთქვათ, გვაწუხებს ერთადერთი რამ, რაც ხდება ევროპაში, -  ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ „იმედი LIVE“-ის ეთერში განაცხადა.
მთავრობის მეთაურმა უპასუხა შეკითხვას, რომელიც პრემიერ-მინისტრის ღია წერილზე ოპოზიციის შეფასებებს ეხებოდა.
„ოპოზიციას რაც შეეხება, ჯერ ტექსტების განმარტებაზე არ ჰყოფნით ინტელექტი, მერე ქვეტექსტების განმარტება რომ მოთხოვოთ. რა თქმა უნდა, საამისო არც ინტელექტი აქვთ და არც შეგნება.
რაც შეეხება რეალობას, პირდაპირ და ღიად რომ ვთქვათ, გვაწუხებს ერთადერთი რამ, რაც ხდება ევროპაში და ქართველი ხალხის მიმართ დამოკიდებულებაც არის ამის გაგრძელება და ჩვეულებრივი გამოხატულება. რა დამოკიდებულებაც აქვთ ამ ადამიანებს ქართველი ხალხის მიმართ, არის აბსოლუტურად ლოგიკური გაგრძელება იმ დეგრადაციისა, რომელსაც ზოგადად განიცდის ევროკავშირი ევროპული ბიუროკრატიის „წყალობით“. ეს არის ერთადერთი ტექსტიც და ქვეტექსტიც, რაც ადამიანმა უნდა წაიკითხოს ჩვენს მიერ გამოქვეყნებული ღიას წერილიდან. ამის იქით არაფერი არ არის სინამდვილეში საძიებელი, უბედურებაა.  რომელიმემ გასცა პასუხი იმ კითხვებზე, რომლებიც დასმული იყო ამ წერილში? თუნდაც ქართველმა ოპოზიციონერმა. შეფასება გაუკეთეს იმას, რაც მოხდა დანიაში? არ გაუკეთებიათ ეს შეფასება იმიტომ, რომ ისინი არიან ზუსტად იგივე დონეზე, რა დონეზეც არის პეტერ ფიშერი და პაველ ჰერჩინსკი. ერთი დონეა და ეს არის აბსოლუტურად მარგინალური მდგომარეობა, რა მდგომარეობამდეც მივიდა მთლიანად ეს კოლექტივი - აგენტურა ქვეყანაში და მათი ხელმძღვანელობა ქვეყნის გარეთ“, -  განაცხადა პრემიერმა.

The attitude towards the Georgian people is an absolutely logical continuation of the degradation that the European Union is experiencing at the “mercy” of the European bureaucracy - Irakli Kobakhidze
To be honest and open, the only thing that worries us is what is happening in Europe, - Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated this on the air of “Imedi LIVE”.
The head of government answered a question regarding the opposition’s assessments of the Prime Minister’s open letter.
“As for the opposition, first you lack the intelligence to explain the texts, then you demand an explanation of the subtexts. Of course, they have neither the intelligence nor the awareness to do so.
As for reality, to put it bluntly, the only thing that worries us is what is happening in Europe, and the attitude towards the Georgian people is a continuation and a normal expression of this. Whatever attitude these people have towards the Georgian people is an absolutely logical continuation of the degradation that the European Union is generally experiencing at the “mercy” of the European bureaucracy. This is the only text and subtext that a person should read from the open letter we published. There is nothing beyond this to be found, it is a disaster. Has anyone answered the questions that were asked in this letter? Even a Georgian oppositionist. Have they assessed what happened in Denmark? "They did not make this assessment because they are at exactly the same level as Peter Fischer and Pavel Herchinsky. There is one level and this is an absolutely marginal situation, the state to which this entire collective has reached - the agency in the country and their leadership outside the country," the Prime Minister said.