ჩვენ გვქონდა საუბარი უკრაინის პრეზიდენტთან, მათ შორის, ზოგადად ურთიერთობების გადატვირთვის მნიშვნელობაზე, დანარჩენი დამოკიდებულია პრაქტიკულ ნაბიჯებზე, იყო კონკრეტული ნაბიჯები, რამაც გააუარესა ურთიერთობები ხელისუფლებებს შორის - ირაკლი კობახიძე
ჩვენ გვქონდა ერთი საუბარი უკრაინის პრეზიდენტთან, მათ შორის, საუბარი იყო ზოგადად ურთიერთობების გადატვირთვის მნიშვნელობაზე, დანარჩენი დამოკიდებულია, რა თქმა უნდა, პრაქტიკულ ნაბიჯებზე, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისივე თქმით, იყო კონკრეტული ნაბიჯები, რამაც გააუარესა ურთიერთობები ხელისუფლებებს შორის.
„თქვენ იცით, რომ იყო კონკრეტული ნაბიჯები, რამაც გააუარესა ურთიერთობები ხელისუფლებებს შორის. რა თქმა უნდა, ეს ვერ დაეტყობა ქვეყნებს შორის ურთიერთობას, ხალხებს შორის ურთიერთობას, რომელსაც აქვს მყარი ისტორიული საფუძველი. მაგრამ კონკრეტული ნაბიჯების გამო გაუარესდა ურთიერთობები ხელისუფლებებს შორის - ეს იყო ელჩის გაწვევის საკითხი, ჩვენი ელჩის, პრაქტიკულად, გამოძევების საკითხი, ეს იყო სანქციების დაწესების საკითხი. ელჩი გაიწვიეს ჩვენი ქვეყნიდან იმის გამო, რომ არ დავაწესეთ სანქციები და მთავრობის ოფიციალური თანხმობით უკრაინაში არ გავაგზავნეთ მებრძოლი მოხალისეები. ამის შემდეგ თქვენ გახსოვთ, უკრაინის ხელისუფლების მაღალჩინოსნების მოწოდებები მეორე ფრონტის გახსნასთან დაკავშირებით. რა თქმა უნდა, ეს იყო უმძიმესი ნაბიჯები, რამაც გააუარესა ურთიერთობები ხელისუფლებებს შორის. თუ იქნება ინტერესი, რა თქმა უნდა, ჩვენ ყველანაირად მზად ვართ, რომ გადავტვირთოთ ურთიერთობები ჩვენს ხელისუფლებებს შორის,“- აღნიშნა პრემიერმა.

We had a conversation with the President of Ukraine, including the importance of resetting relations in general, the rest depends on practical steps, there were specific steps that worsened relations between the authorities - Irakli Kobakhidze
We had a conversation with the President of Ukraine, including the importance of resetting relations in general, the rest depends, of course, on practical steps, - Prime Minister Irakli Kobakhidze told journalists.
According to him, there were specific steps that worsened relations between the authorities.
"You know that there were specific steps that worsened relations between the governments. Of course, this cannot be compared to relations between countries, relations between peoples, which have a solid historical foundation. But because of specific steps, relations between the governments deteriorated - it was the issue of recalling the ambassador, the issue of practically expelling our ambassador, it was the issue of imposing sanctions. The ambassador was recalled from our country because we did not impose sanctions and did not send volunteer fighters to Ukraine with the official consent of the government. After that, you remember the calls of high-ranking officials of the Ukrainian government regarding the opening of a second front. Of course, these were extremely difficult steps that worsened relations between the governments. If there is interest, of course, we are ready in every way to reset relations between our governments," the Prime Minister noted.