დღის კალენდარი - 6 ივლისი
მოწამისა აღრიპინასი (253-260);  მოწამეთა: ვესტოქისა, გაიოზისა, პროვოსი, ლოლისა, ურბანისა და სხვათა (IV); ვლადიმირის ღმრთისმშობლის ხატისა (1480).
წმიდა მოწამე აღრიპინემ, რომაელმა ასულმა უარი თქვა გათხოვებაზე და თავისი სიცოცხლე უფალს მიუძღვნა. იმპერატორ ვალერიანეს მიერ წამოწყებული ქრისტიანთა დევნისას იგი სასამართლოს წინაშე წარსდგა, სადაც ქრისტეს რჯული აღიარა, რისთვისაც აწამეს. ტანჯვისას წმიდა აღმსარებელი გარდაიცვალა. ქრისტიანმა ქალებმა ვასამ, პავლამ და აგრაფონიკამ მისი ცხედარი სიცილიაში გადაიტანეს ჩუმად, სადაც მან ბევრი სასწაული მოახდინა. დაახლოებით XI საუკუნეში წმიდა მოწამე აღრიპინეს წმიდა ნაწილები კონსტანტინოპოლში გადაასვენეს.
წმიდა მოწამენი ევტიქი, გაიოზ, პრობი, ლოლი და ურვანე იმპერატორ მაქსიმიანეს დროს ქრისტიანთა დევნისას ევნენ.
წმიდა ევტიქი წარმართთა ქურუმი იყო, მაგრამ ქრისტიანთა გმირობისა და მათ მიერ ჩადენილი სასწაულების შემხედვარემ ქრისტე  იწამა. იგი ანტიოქიის ეპისკოპოს ევდიკისთან მივიდა, რომელმაც მონათლა და პრესვიტერად აკურთხა იგი. ქალაქ ლისტრაში წმიდა ევტიქიმ ქრისტიანობაზე მოაქცია თავისი ძმისშვილი გაიოზი, პრობი, ლოლი და ურვანე. წმიდა ევტიქი იმპერატორის მხედრებმა შეიპყრეს და მოსამართლეს მიჰგვარეს, მაგრამ სასამართლოზე მიყენებულმა წამებამ ვერ გატეხა წმიდანი. მაშინ იგი გალატიის ქალაქ ანკირას მმართველ აგრიპინთან გააგზავნეს. მასთან ერთად გაიოზი და მისი ოჯახის წევრებიც იყვნენ, რომლებიც სასტიკად აწამეს, მაგრამ წმიდა მოწამეთ არ უარყვიათ ქრისტეს რჯული და მათ თავები მოჰკვეთეს.
1796 — ნიკოლოზ I, რუსეთის იმპერატორი. გარდაიცვალა 1855 წელს.
1896 — მაო დუნი, ჩინელი მწერალი. გარდაიცვალა 1981 წელს.
1935 _ დალაი-ლამა (თენზინ გაიათსო), ტიბეტელი ხალხის საერო და სასულიერო ლიდერი, ნობელის პრემიის ლაურეატი.

Calendar of the day - July 6
Martyr Agrippina (253-260); Martyrs: Vestok, Gaius, Provos, Loli, Urban and others (IV); Vladimir Icon of the Mother of God (1480).
The Holy Martyr Agrippina, a Roman girl, refused to marry and dedicated her life to the Lord. During the persecution of Christians initiated by Emperor Valerian, she appeared before the court, where she confessed the law of Christ, for which she was tortured. During the torments, the holy confessor died. The Christian women Vasa, Paula and Agrafonica quietly transferred her body to Sicily, where she performed many miracles. Around the 11th century, the relics of the Holy Martyr Agrippina were transferred to Constantinople.
The Holy Martyrs Eutychus, Gaius, Probus, Loli, and Urbanus perished during the persecution of Christians during the reign of Emperor Maximian.
Saint Eutychus was a pagan priest, but upon seeing the heroism of the Christians and the miracles they performed, he believed in Christ. He went to the Bishop of Antioch, Eudicus, who baptized him and ordained him a presbyter. In the city of Lystra, Saint Eutychus converted his nephews Gaius, Probus, Loli, and Urbanus to Christianity. Saint Eutychus was captured by the emperor’s horsemen and taken to the judge, but the torture inflicted on him at the trial could not break the saint. Then he was sent to Agrippina, the governor of the city of Ancyra in Galatia. With him were Gaios and his family, who were brutally tortured, but the holy martyrs did not renounce the law of Christ and were beheaded.
1796 — Nicholas I, Emperor of Russia. Died in 1855.
1896 — Mao Tse-tung, Chinese writer. Died in 1981.
1935 _ Dalai Lama (Tenzin Gyatso), secular and spiritual leader of the Tibetan people, Nobel Prize laureate.