გერმანიასთან და აშშ-სთან ურთიერთობების გაუარესება ერთი ადამიანის ბრალი არ არის, ეს ივანიშვილის რეჟიმის პოლიტიკის შედეგია - ირაკლი ფავლენიშვილი
„ნაციონალური მოძრაობის“ გენერალური მდივნის მოადგილე ირაკლი ფავლენიშვილი აცხადებს, რომ გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდიდან ინფორმაციის წაშლის საკითხი არ ცვლის იმ გარემოებას, რომ საქართველოს დასავლელ პარტნიორებთან ურთიერთობების გაუარესების მთავარი მიზეზი „ივანიშვილის რეჟიმის“ პოლიტიკაა.
მისი თქმით, პრობლემა არ არის ცალკეული პირები, მათ შორის გერმანიაში საქართველოს ყოფილი ელჩი პეტერ ფიშერი ან ამერიკელი კონგრესმენი ჯო უილსონი, არამედ თავად ხელისუფლების კურსი.
„პრობლემა არ გახლავთ არც პეტერ ფიშერი, არც ჯო უილსონი, არც ის ადამიანები, ვინც ბოლო წლების განმავლობაში, ფაქტობრივად, დისკრედიტებული და დისკრიმინებული არიან ივანიშვილის რეჟიმის მიერ. პრობლემა გახლავთ თვითონ ივანიშვილის რეჟიმი და მისი ქმედებები.
გერმანიასთან, ამერიკასთან და სხვა პარტნიორებთან ურთიერთობაში გადატვირთვის საფუძველი იქნება არა კონკრეტული ადამიანის თუნდაც გადადგომა ელჩობიდან ან სხვა თანამდებობაზე დანიშვნა, არამედ რეალური ნაბიჯები, რომლებსაც გადადგამს ივანიშვილი. გერმანიისა და საქართველოს ურთიერთობაში გამამწვავებელი საკითხი არა ინდივიდუალურად ერთი-ორი ადამიანი, არამედ ის კურსი იყო, რასაც ატარებდა და ატარებს ივანიშვილი.
ტექნიკურად შეუძლებელია, ერთი ადამიანი დავადანაშაულოთ ყველა იმ დაბრკოლებაში და პრობლემაში, რაც საქართველოსა და გერმანიას შორის არსებობს. არასერიოზულია, კონკრეტული ერთი ადამიანის ბრალეულობას მივაწეროთ საქართველოსა და გერმანიას შორის დაძაბულობა. საქართველოსა და ამერიკას შორის სტრატეგიული პარტნიორობა რომ შეჩერდა, ეს ხომ კომპლექსური პროცესია. მთელ დასავლეთთან ერთდროულად მოხდა ურთიერთობების გაფუჭება და დაბალ ნიშნულზე გაყინვა. ეს ხომ შეუძლებელია, ერთი ან ორი ადამიანის დამსახურება ყოფილიყო, ეს არის ივანიშვილის პოლიტიკის დამსახურება“, – განაცხადა ირაკლი ფავლენიშვილმა.

The deterioration of relations with Germany and the US is not the fault of one person, it is the result of the policies of the Ivanishvili regime - Irakli Pavlenishvili
Deputy Secretary General of the "National Movement" Irakli Pavlenishvili states that the issue of deleting information from the website of the German Foreign Ministry does not change the fact that the main reason for the deterioration of relations between Georgia and its Western partners is the policies of the "Ivanishvili regime".
According to him, the problem is not individual individuals, including former Georgian Ambassador to Germany Peter Fischer or American Congressman Joe Wilson, but the course of the government itself.
“The problem is neither Peter Fischer, nor Joe Wilson, nor those people who have been discredited and discriminated against by the Ivanishvili regime in recent years. The problem is the Ivanishvili regime itself and its actions.
The basis for resetting relations with Germany, America and other partners will not be the resignation of a specific person from the embassy or the appointment to another position, but the real steps that Ivanishvili will take. The aggravating issue in the relations between Germany and Georgia was not one or two individuals individually, but the course that Ivanishvili was and is pursuing.
It is technically impossible to blame one person for all the obstacles and problems that exist between Georgia and Germany. It is not serious to attribute the guilt of one specific person to the tension between Georgia and Germany. The fact that the strategic partnership between Georgia and America has stopped is a complex process. Relations with the entire West have deteriorated simultaneously and reached a low point. "Freezing. It is impossible that this was the merit of one or two people, this is the merit of Ivanishvili's policy," Irakli Pavlenishvili said.