ჩვენ შეშფოთებულნი ვართ საქართველოს მთავრობის სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს გამო - აშშ-ს საელჩო საქართველოში
აშშ-ს საელჩო საქართველოში, "რადიო თავისუფლების" შეკითხვების პასუხად წერს, რომ შეშფოთებულები არიან "საქართველოს მთავრობის სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის განყოფილების გამო".
"ტრამპის ადმინისტრაციამ მკაფიოდ განაცხადა, რომ შეერთებული შტატები სიტყვის თავისუფლებას მიიჩნევს ფუნქციონირებადი საზოგადოების ფუნდამენტურ საფუძვლად და ჩვენ მტკიცედ ვეწინააღმდეგებით ცენზურასა და იმ შემზღუდავ კანონებს, რომლებიც გამოიყენება არასასურველი შეხედულებების მქონე ადამიანების ხმის ჩასახშობად.
...როგორც ეს ქართველ პარტნიორებსაც გავუზიარეთ, სტაბილურობა მოითხოვს პოლიტიკურ ოპოზიციას, რომელიც სახელმწიფო ინსტიტუტებთან მოქალაქეების სახელით თანამშრომლობს — იმ მოქალაქეებისა, რომლებმაც მათ ხმა მისცეს. პოლიტიკური სტაბილურობა, რომელიც შეხედულებების ფართო წარმომადგენლობით არის უზრუნველყოფილი, წარმოადგენს იმ ფაქტორების ნაწილს, რაც საქართველოს ამერიკული ინვესტიციებისთვის, უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობისთვის და გრძელვადიანი სტრატეგიული პარტნიორობისთვის სანდო პარტნიორად აქცევს.
...ჩვენ შეშფოთებულნი ვართ საქართველოს მთავრობის სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს გამო. სიცრუესა და მცდარ შეხედულებებზე საუკეთესო პასუხი მეტი სიტყვის თავისუფლებაა და არა იძულებით დამყარებული დუმილი", — წერილობით განუცხადა აშშ-ის საელჩოს სპიკერმა "რადიო თავისუფლებას" 28 ივლისს.
"რადიო თავისუფლებამ" აშშ-ის საელჩოს შეკითხვით მიმართა 22 ივლისს, მას შემდეგ, რაც სამართალდამცავებმა სოციალურ ქსელში "ქართული ოცნების" პოლიტიკოსების, პარლამენტის სპიკერი შალვა პაპუაშვილისა და დეპუტატი ლადო ბოჟაძისადმი შეურაცხმყოფელი ფეისბუკ-პოსტის გამო 15-დღიანი დააპატიმრეს.

We are concerned about the Georgian government's Hate Speech Unit - U.S. Embassy in Georgia
The U.S. Embassy in Georgia, in response to questions from Radio Liberty, writes that they are concerned about "the Georgian government's Hate Speech Unit."
"The Trump administration has made clear that the United States considers freedom of speech to be a fundamental foundation of a functioning society, and we strongly oppose censorship and restrictive laws that are used to silence those with unpopular views.
...As we have shared with our Georgian partners, stability requires a political opposition that engages with state institutions on behalf of the citizens who voted for them. Political stability, supported by a broad representation of views, is part of what makes Georgia a reliable partner for American investment, security cooperation, and a long-term strategic partnership.
...We are concerned about the Georgian government's Hate Speech Counterintelligence Division. The best response to lies and misinformation is greater freedom of speech, not enforced silence," a U.S. Embassy spokesperson wrote to Radio Georgia. Radio Liberty on July 28.
Radio Liberty contacted the U.S. Embassy on July 22 after law enforcement officers detained a Georgian Dream politician, Parliament Speaker Shalva Papuashvili, and MP Lado Bozhadze, for 15 days for an insulting Facebook post on social media.