აზიის განვითარების ბანკმა დაამტკიცა 250 მილიონი დოლარის სესხი თბილისის  შემოვლითი გზის მშენებლობის მხარდასაჭერად
აზიის განვითარების ბანკმა (ADB) დაამტკიცა 250 მილიონი დოლარის სესხი თბილისის სტრატეგიული მნიშვნელობის შემოვლითი გზის მშენებლობის მხარდასაჭერად, რაც გააუმჯობესებს საგზაო დაკავშირებას, შეამცირებს სატრანსპორტო გადატვირთვას, გააძლიერებს საქართველოს, როგორც რეგიონული სატრანსპორტი ჰაბის როლს, – ამის შესახებ ინფორმაციას აზიის განვითარების ბანკი ავრცელებს.
როგორც ინფორმაციაშია ნათქვამი, პროექტი მოიცავს თბილისის შემოვლითი გზის 18.9-კილომეტრიანი, ოთხზოლიანი მონაკვეთის მშენებლობას, რომელიც აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის მნიშვნელოვან ნაწილს განაახლებს. მოძრაობის გადამისამართება დედაქალაქის გვერდის ავლით შეამსუბუქებს თბილისის სატრანსპორტო დატვირთვას და გააუმჯობესებს ტვირთებისა და ხალხის გადაადგილებას.
აზიის განვითარების ბანკის დაფინანსება მოხმარდება თბილისის შემოვლითი გზის ორ მონაკვეთს: ლოტი 4-ს (თბილისის აეროპორტი–ლოჭინი) და ლოტი 5-ს (ლოჭინი–რუსთავი). პროექტი ასევე მოიცავს მისასვლელი და მომსახურების გზების მშენებლობასა და განახლებას.
როგორც საქართველოში ADB-ს მუდმივი წარმომადგენლობის დირექტორმა, ლესლი ბეარმან ლამმა განაცხადა, საქართველოს მდებარეობა ევროპა-აზიის გასაყარზე მას მნიშვნელოვან პოტენციალს აძლევს, გახდეს რეგიონული სატრანსპორტო ჰაბი.
„თბილისის შემოვლითი გზა ამ პოტენციალის სრულად გამოყენებას შეუწყობს ხელს, რადგან შეამცირებს გზების გადატვირთვას და გააუმჯობესებას ტვირთების გადაზიდვას. მსგავსი პროექტების მეშვეობით ჩვენ რეალობად ვაქცევთ საქართველოსთან პარტნიორობის სტრატეგიით გათვალისწინებულ ხედვას, რათა ქვეყანა გახდეს უკეთ დაკავშირებული და კონკურენტუნარიანი“, – განაცხადა ლესლი ბეარმან ლამმა.
აზიის განვითარების ბანკის ინფორმაციით, ახალი გზა შეკვეცავს მგზავრობის დროს როგორც ადგილობრივი, ისე ტრანზიტული მოძრაობისთვის, შეამცირებს სატრანსპორტო საშუალებების ექსპლუატაციის ხარჯებსა და გამონაბოლქვს. პროექტი გაზრდის გადაზიდვების, ექსპორტისა და ტურისტული სექტორის საქმიანობის საიმედოობას, ამასთან, შეამცირებს ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად დაღუპულთა და მძიმედ დაშავებულთა რაოდენობას.
„პროექტი გააუმჯობესებს საგზაო ტრანსპორტის ეფექტიანობას ცენტრალური აზიის რეგიონული ეკონომიკური თანამშრომლობის (CAREC) მეორე დერეფნის გასწვრივ, რომელიც ცენტრალურ აზიას ევროპასთან აკავშირებს და წარმოადგენს მნიშვნელოვან სავაჭრო მარშრუტს. ეს ხელს შეუწყობს საქართველოსთვის ინვესტიციების მოზიდვასა და ქვეყნის ინტეგრაციას რეგიონულ და გლობალურ ბაზრებთან.
ADB დაეხმარა საქართველოს მთავრობას პროექტის ტექნიკური, ეკონომიკური, ფინანსური, გარემოსდაცვითი და სოციალური მდგრადობის შეფასების პროცესში. აღნიშნული სესხი ემატება ADB-ს მიერ საქართველოს საგზაო ქსელის განვითარებისთვის გაწეულ $2.3 მილიარდზე მეტი ოდენობით მხარდაჭერას, რომელიც მოიცავს აღმოსავლეთ-დასავლეთის ავტომაგისტრალის მონაკვეთებს, ქობულეთისა და ბათუმის შემოვლით გზებს, ქვეშეთი-კობის მაგისტრალსა და ბათუმი-სარფის გზას.
ADB საქართველოს მხარდამჭერია 2007 წლიდან და ქვეყნის განვითარების ერთ-ერთი უდიდესი მულტილატერალური პარტნიორია. გაწევრიანებიდან დღემდე ADB-ს საქართველოსთვის გაღებული აქვს $6 მილიარდამდე ღირებულების სესხი, გრანტი და ტექნიკური დახმარება. ADB-ს საქართველოსთან თანამშრომლობის ხუთწლიანი სტრატეგია მიზნად ისახავს, ქვეყანას დაეხმაროს მწვანე და ინკლუზიურ რეგიონულ კარიბჭედ განვითარებაში, ხელი შეუწყოს სახელმწიფო და კერძო სექტორში ინვესტიციების განხორციელებას, რეფორმებს, ცოდნის გაღმავებას, კლიმატგამძლე ინფრასტრუქტურის შენებასა და რეგიონულ ინტეგრაციას.
ADB მრავალმხრივი განვითარების წამყვანი ბანკია, რომელიც მხარს უჭერს მდგრად, ინკლუზიურ და მედეგ ეკონომიკურ ზრდას აზიისა და წყნარი ოკეანის რეგიონში. მუშაობს რა წევრ ქვეყნებსა და პარტნიორებთან ერთად კომპლექსური გამოწვევების დასაძლევად, ADB ეყრდნობა ინოვაციურ ფინანსურ ინსტრუმენტებს და სტრატეგიულ თანამშრომლობას, რათა გარდაქმნას ადამიანების ცხოვრება, შექმნას ხარისხიანი ინფრასტრუქტურა და დაიცვას ჩვენი პლანეტა. 1966 წელს დაარსებული ორგანიზაციის მფლობელია 69 წევრი ქვეყანა, მათ შორის 50 რეგიონიდანაა წარმოდგენილი“, – ნათქვამია აზიის განვითარების ბანკის ინფორმაციაში.

Asian Development Bank approves $250 million loan to support construction of Tbilisi bypass
The Asian Development Bank (ADB) has approved a $250 million loan to support the construction of a strategically important bypass road around Tbilisi, which will improve road connectivity, reduce traffic congestion, and strengthen Georgia’s role as a regional transport hub, the Asian Development Bank said.
The project includes the construction of an 18.9-kilometer, four-lane section of the Tbilisi bypass, which will rehabilitate a significant portion of the East-West Highway. Redirecting traffic around the capital will ease Tbilisi’s traffic congestion and improve the movement of goods and people.
The Asian Development Bank’s financing will be used for two sections of the Tbilisi Bypass: Lot 4 (Tbilisi Airport–Lochini) and Lot 5 (Lochini–Rustavi). The project will also include the construction and rehabilitation of access and service roads.
As Leslie Bearman Lam, ADB Country Director for Georgia, said, Georgia’s location at the crossroads of Europe and Asia gives it significant potential to become a regional transport hub.
“The Tbilisi Bypass will help to fully utilize this potential by reducing road congestion and improving freight transportation. Through projects like these, we are making the vision of our partnership strategy with Georgia a reality, so that the country becomes better connected and competitive,” said Leslie Bearman Lam.
According to the Asian Development Bank, the new road will shorten travel times for both local and transit traffic, reduce vehicle operating costs and emissions. The project will increase the reliability of transportation, export, and tourism activities, while reducing the number of deaths and serious injuries from road accidents.
“The project will improve road transport efficiency along the Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Second Corridor, which connects Central Asia with Europe and is an important trade route. This will help attract investment to Georgia and integrate the country into regional and global markets.
ADB assisted the Government of Georgia in assessing the technical, economic, financial, environmental, and social sustainability of the project. This loan is in addition to ADB’s more than $2.3 billion in support for the development of Georgia’s road network, which includes sections of the East-West Highway, the Kobuleti and Batumi bypasses, the Kvesheti-Kobi highway, and the Batumi-Sarpi road.
ADB has been supporting Georgia since 2007 and is one of the country’s largest multilateral development partners. Since its accession to the Up to $1 billion in loans, grants, and technical assistance. ADB’s five-year strategy for Georgia’s engagement aims to help the country become a green and inclusive regional gateway, fostering public and private sector investment, reforms, knowledge transfer, climate-resilient infrastructure, and regional integration. ADB is a leading multilateral development bank that supports sustainable, inclusive, and resilient economic growth in Asia and the Pacific. Working with its member countries and partners to address complex challenges, ADB relies on innovative financial instruments and strategic partnerships to transform people’s lives, build quality infrastructure, and protect our planet. Founded in 1966, the organization is owned by 69 member countries, including 50 from the region,” the Asian Development Bank said in a statement.