11:00 საათზე, სასტუმროში „Hotels & Preference Hualing Tbilisi” „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთი ლიდერი ლაშა ფარულავა მედიასთან კითხვა-პასუხის ფორმატში, მიმდინარე თემებს უპასუხებს.
მის: ვაზისუბანი, ვიქტორ კუპრაძის #72 სასტუმრო „Hotels & Preference Hualing Tbilisi"
საკონტაქტო: მაკუნა ჟვანია 599 43 43 08. ანუკა გაბელია 551 633 644
12:00 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებულ ირაკლი ჩიხლაძის სასამართლო პროცესი გაიმართება.
12:00 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში სასამართლოს უპატივცემლობის ფაქტზე ბრალდებული ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის, „ძლიერი საქართველო - ლელოს“ ერთ-ერთი ლიდერის, ალეკო ელისაშვილის სასამართლო პროცესი გაიმართება.
14:00 საათზე, თბილისის საქალაქო სასამართლოში სუს-ის ყოფილი უფროსის, გრიგოლ ლილუაშვილის სასამართლო პროცესი გაიმართება.

Announcement - August 5
At 11:00, at the hotel "Hotels & Preference Hualing Tbilisi", one of the leaders of the "United National Movement" Lasha Parulava will answer current topics with the media in a question-and-answer format.
Address: Vazisubani, Viktor Kupradze #72 Hotel "Hotels & Preference Hualing Tbilisi"
Contact: Makuna Zhvania 599 43 43 08. Anuka Gabelia 551 633 644
At 12:00, the trial of Irakli Chikhladze, who was arrested on charges of espionage, will be held in the Tbilisi City Court.
At 12:00, the trial of Aleko Elisashvili, an opposition politician and one of the leaders of "Strong Georgia - Lelo", who was accused of contempt of court, will be held in the Tbilisi City Court.
At 14:00, the trial of the former head of the State Security Service, Grigol Liluashvili, will be held at the Tbilisi City Court.