ჩვენი 10-წლიანი გეგმა ითვალისწინებს რკინიგზის გამტარუნარიანობის გაორმაგებასა და ტვირთის გადაზიდვის დროის განახევრებას, ნავსადგურების გამტარუნარიანობის გაორმაგებას და საერთაშორისო აეროპორტების გამტარუნარიანობის გასამმაგებას - ირაკლი კობახიძე
საზღვაო ფორუმის ჩატარებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება გლობალური ეკონომიკის ახალი გამოწვევების ფონზე, როდესაც მარშრუტების დივერსიფიკაციის, მიწოდების ჯაჭვების მდგრადობისა და ევროპასა და აზიას შორის საიმედო კავშირების როლი სულ უფრო იზრდება, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, ბათუმში, საქართველოს საერთაშორისო საზღვაო ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, საქართველო საუკუნეების განმავლობაში იყო ადგილი, სადაც ერთმანეთს ხვდებოდა აღმოსავლეთი და დასავლეთი, ევროპა და აზია და დღეს არის შუა დერეფნის განუყოფელი ნაწილი, რომელსაც დიდი პოტენციალი და სტრატეგიული დატვირთვა აქვს.
„მოხარული ვარ, დღეს ბათუმში, საქართველოს საერთაშორისო საზღვაო ფორუმზე, პარტნიორი სახელმწიფოების, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს და საზღვაო დარგის პროფესიონალებს ვმასპინძლობთ.
საზღვაო ფორუმის ჩატარებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება გლობალური ეკონომიკის ახალი გამოწვევების ფონზე, როდესაც მარშრუტების დივერსიფიკაციის, მიწოდების ჯაჭვების მდგრადობისა და ევროპასა და აზიას შორის საიმედო კავშირების როლი სულ უფრო იზრდება. საქართველო საუკუნეების განმავლობაში იყო ადგილი, სადაც ერთმანეთს ხვდებოდა აღმოსავლეთი და დასავლეთი, ევროპა და აზია და დღეს ჩვენ ვართ შუა დერეფნის განუყოფელი ნაწილი, რომელსაც დიდი პოტენციალი და სტრატეგიული დატვირთვა აქვს. მსოფლიო ბანკის შეფასებით, შესაბამისი ინვესტიციებისა და ეფექტიანობის ზრდის შემთხვევაში, 2030 წლისთვის შუა დერეფანში ტვირთნაკადები შესაძლოა გასამმაგდეს, ხოლო გადაზიდვის დრო – განახევრდეს.
ჩვენ ამ შესაძლებლობის ასათვისებლად გრძელვადიანი გეგმა შევიმუშავეთ. 2032 წლამდე ვგეგმავთ დაახლოებით 7 მილიარდი აშშ დოლარის მობილიზებას ძირითადი სატრანსპორტო და ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის.
ჩვენი 10-წლიანი გეგმა ითვალისწინებს რკინიგზის გამტარუნარიანობის გაორმაგებასა და ტვირთის გადაზიდვის დროის განახევრებას, ნავსადგურების გამტარუნარიანობის გაორმაგებას და საერთაშორისო აეროპორტების გამტარუნარიანობის გასამმაგებას.
ამ ხედვას უკვე მოჰყვა კონკრეტული ნაბიჯები და მნიშვნელოვანი ინვესტიციები. დავიწყეთ საქართველოს რკინიგზის ისტორიული განახლება – მხოლოდ მიმდინარე წელს, რკინიგზის ინფრასტრუქტურისა და მოძრავი შემადგენლობის განახლებისთვის, ერთ მილიარდ ლარზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდება. უკვე დასრულებულია აღმოსავლეთ–დასავლეთის საერთაშორისო მაგისტრალის 75%-ის მშენებლობა,“- განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.

Our 10-year plan envisages doubling the capacity of railways and halving cargo transportation times, doubling the capacity of ports and tripling the capacity of international airports - Irakli Kobakhidze
The holding of the Maritime Forum is of particular importance against the backdrop of new challenges in the global economy, when the role of diversification of routes, sustainability of supply chains and reliable connections between Europe and Asia is growing, - said Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze, in his speech at the Georgian International Maritime Forum in Batumi.
According to him, Georgia has been a place where East and West, Europe and Asia, met for centuries, and today it is an integral part of the Middle Corridor, which has great potential and strategic significance.
“I am pleased to host representatives of partner states, international organizations and maritime professionals today in Batumi at the Georgian International Maritime Forum.
The Maritime Forum is of particular importance against the backdrop of new challenges in the global economy, when the role of diversification of routes, sustainability of supply chains and reliable connections between Europe and Asia is growing. Georgia has been a place where East and West, Europe and Asia, met for centuries, and today we are an integral part of the Middle Corridor, which has great potential and strategic significance. According to the World Bank, with appropriate investments and increased efficiency, cargo flows in the Middle Corridor could triple by 2030, and transportation times could be halved.
We have developed a long-term plan to seize this opportunity. By 2032, we plan to mobilize approximately 7 billion USD in key transport and for the development of logistics infrastructure.
Our 10-year plan envisages doubling the capacity of railways and halving the time for cargo transportation, doubling the capacity of ports and tripling the capacity of international airports.
This vision has already been followed by concrete steps and significant investments. We have begun the historic renewal of Georgian Railways – this year alone, more than one billion GEL will be invested in the renewal of railway infrastructure and rolling stock. The construction of 75% of the East-West International Highway has already been completed,” the Prime Minister said.