ბრიტანეთის პარლამენტის ანგარიში: მოვუწოდებთ მთავრობას, დააწესოს ახალი სანქციები „ქართული ოცნების“ ოფიციალური პირებისა და დეზინფორმაციის გამავრცელებელი მედიის წინააღმდეგ
გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტის ქვედა პალატის საგარეო საქმეთა კომიტეტი საქართველოსთან დაკავშირებით გამოქვეყნებულ ანგარიშში ბრიტანეთის მთავრობას მოუწოდებს, დააწესოს ახალი მიზნობრივი სანქციები „ქართული ოცნების“ ოფიციალური პირების, ქართველი კლეპტოკრატებისა და იმ მედია ორგანიზაციების წინააღმდეგ, რომლებიც, დოკუმენტის თანახმად, დეზინფორმაციას ავრცელებენ.
ამის შესახებ ნათქვამია ანგარიშში — „დეზინფორმაციის დიპლომატია: როგორ ცდილობენ მავნე აქტორები დემოკრატიისთვის ძირის გამოთხრას“.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ გაერთიანებული სამეფო და ევროკავშირი მხარს უჭერენ ქართველი ხალხის მისწრაფებას დასავლური ტიპის ლიბერალური დემოკრატიისკენ, რომელსაც ექნება როგორც ნატო-ში, ასევე ევროკავშირში გაწევრიანების პოტენციალი. ამასთან, დოკუმენტის თანახმად, რუსეთი მტკიცედ ცდილობს, ხელი შეუშალოს საქართველოს დასავლურ ინტეგრაციას და მხარს უჭერს სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის ოკუპირებულ ანკლავებს.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ სწორედ რუსეთის ეს მისწრაფება უდევს საფუძვლად იმ დაძაბულობას, რომელმაც გამოიწვია 2008 წლის 7 აგვისტოს დაწყებული რუსეთ-საქართველოს ომი და შემდგომში 2024 წლის სადავო არჩევნები.
ანგარიშის მიხედვით, 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების ოფიციალური შედეგებით, მმართველმა პარტიამ — „ქართულმა ოცნებამ“54%-იანი უპირატესობით გაიმარჯვა, მაშინ როდესაც ეგზიტპოლები ოპოზიციის დაახლოებით 10%-იან უპირატესობაზე მიუთითებდა.
როგორც დოკუმენტშია აღნიშნული, საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა და ოპოზიციურმა პარტიებმა არჩევნების შედეგების აღიარებაზე უარი თქვეს, ხოლო არჩეულმა ოპოზიციონერმა დეპუტატებმა საპარლამენტო მანდატების დაკავება არ ისურვეს. ანგარიშის ავტორთა შეფასებით, ამან „ქართული ოცნების“ მთავრობის წინააღმდეგ მასშტაბური საპროტესტო ტალღა გამოიწვია.
ანგარიშში ასევე მოყვანილია სალომე ზურაბიშვილის განმარტება, რომლის თანახმადაც, არჩევნები „საგარეო და საშინაო ინფორმაციის მანიპულირებისა და ჩარევის სამიზნე“ იყო.
დოკუმენტი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საქართველოში ადგილი ჰქონდა „მასშტაბურ და დახვეწილ მანიპულაციურ ოპერაციას, რომელიც აშკარად რუსებითა და რუსული მეთოდებით იყო შთაგონებული და მხარდაჭერილი“.
ანგარიშში ნათქვამია, რომ „ქართულმა ოცნებამ“, ოპოზიციის ხმის გვერდის ავლით, ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებები შეაჩერა, სტრატეგიული ინფრასტრუქტურული პროექტები ჩინურ კომპანიებს გადასცა და პრორუსული, ანტიდასავლური ნარატივები გაიმეორა.
დოკუმენტში ასევე აღნიშნულია, რომ, სალომე ზურაბიშვილის შეფასებით, მმართველი პარტია ცდილობს სამოქალაქო საზოგადოების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, დამოუკიდებელი მედიისა და ლეგიტიმური პროტესტის ჩახშობას, რისთვისაც იყენებს „არა მხოლოდ რუსეთისა და ბელარუსის კანონებსა და მეთოდებს, არამედ მათ რიტორიკასა და პროპაგანდასაც“.
ამ კონტექსტში ანგარიშში ყურადღება გამახვილებულია ე.წ. „უცხოური აგენტების რეგისტრაციის შესახებ კანონზე“, რომელიც ავალდებულებს იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და დამოუკიდებელ მედიას, რომლებიც დაფინანსების 20%-ზე მეტს უცხოელი დონორებისგან იღებენ, დარეგისტრირდნენ, როგორც უცხო სახელმწიფოს ინტერესების გამტარებელი ორგანიზაციები.
დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ „ქართული ოცნების“ დამფუძნებელი ბიძინა ივანიშვილია — მილიარდერი, რომელმაც ქონება 1990-იანი წლების პოსტსაბჭოთა რუსეთში დააგროვა და 2003 წელს საქართველოში დაბრუნდა.
ანგარიშში ასევე ნათქვამია, რომ ბიძინა ივანიშვილი 2012 წელს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი გახდა, ერთი წლის შემდეგ კი აქტიურ პოლიტიკას ფორმალურად ჩამოშორდა, თუმცა კვლავ იმეორებდა რუსულ ანტიდასავლურ ნარატივებს, მათ შორის, მოსაზრებას, თითქოს დასავლეთი საქართველოს გამოყენებას უკრაინის ომში „მეორე ფრონტის“ გასახსნელად ცდილობდა.
დოკუმენტი ასევე იხსენებს, რომ აშშ-ის ფინანსთა სამინისტროს უცხოური აქტივების კონტროლის ოფისმა (OFAC) 2024 წლის 27 დეკემბერს ბიძინა ივანიშვილს სანქციები დაუწესა, მიზეზად კი დასახელდა მისი როლი „საქართველოს დემოკრატიული და ევროატლანტიკური მომავლის რუსეთის ფედერაციის სასარგებლოდ შელახვაში“.
ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ ევროპარლამენტმა 2025 წლის 13 თებერვალს მიიღო რეზოლუცია, რომელიც ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს მოუწოდებდა, გაეყინათ აქტივები და პირადი სანქციები დაეკისრებინათ ბიძინა ივანიშვილის, მისი ოჯახის წევრების, „ქართული ოცნების“ მაღალჩინოსნების, მათთან დაკავშირებული ბიზნესისა და სახელმწიფო სტრუქტურების ხელშემწყობი პირებისა და პროპაგანდისტების მიმართ.
დოკუმენტის თანახმად, კომიტეტმა ევროპის, ჩრდილოეთ ამერიკისა და დიდი ბრიტანეთის საზღვარგარეთის ტერიტორიების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრ სტივენ დაუტის სთხოვა განმარტება, რა დახმარებას გაუწევდა გაერთიანებული სამეფოს მთავრობა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებას, მათ შორის დეზინფორმაციასთან ბრძოლისა და „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებისთვის სანქციების დაწესების მიმართულებით, ისევე როგორც ამას აშშ და ევროკავშირი აკეთებენ.
ანგარიშის მიხედვით, სტივენ დაუტიმ საპასუხოდ აღნიშნა, რომ სამოქალაქო საზოგადოებისა და დამოუკიდებელი მედიის მხარდაჭერა საქართველოსთან ბრიტანეთის პარტნიორობის ერთ-ერთი მთავარი საყრდენია და რომ ბრიტანეთი აფინანსებდა პროგრამებს, რომლებიც მიუკერძოებელ ინფორმაციაზე წვდომას, დამოუკიდებელი მედიისა და არაკომერციული ორგანიზაციების მხარდაჭერას ისახავდა მიზნად.
თუმცა, დოკუმენტში ასევე მოყვანილია სალომე ზურაბიშვილის პოზიცია, რომლის მიხედვითაც, დასავლეთს რუსეთის ჩარევის წინააღმდეგ რეალური დახმარება არ გაუწევია.
ანგარიშში მისი სიტყვებია ციტირებული:
„ჩვენ არანაირი მხარდაჭერა არ მიგვიღია. არ არსებობდა მკაფიო სტრატეგია რუსეთის სტრატეგიის წინააღმდეგ საბრძოლველად“.
ამასთან, დოკუმენტი მიუთითებს, რომ ეუთო-ს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისმა (ODIHR) ცოტა ხნის წინ გამოაქვეყნა ანგარიში ე.წ. „მოსკოვის მექანიზმის“ ფარგლებში, რომელიც საქართველოში ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების მიმართულებით მიმდინარე პროცესებს ეხება.
ამ ანგარიშის დასკვნით, 2024 წლის გაზაფხულიდან საქართველოში „დემოკრატიული უკუსვლა“ ფიქსირდება.
როგორც ბრიტანეთის პარლამენტის დოკუმენტშია აღნიშნული, ეუთო-ს ანგარიშის მიხედვით, „ქართული ოცნების“ მთავრობამ თანდათანობით შეზღუდა სიტყვის, გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლება, მათ შორის სამოქალაქო საზოგადოების, პოლიტიკური ოპოზიციის, დამოუკიდებელი მედიისა და ლგბტ+ თემის წინააღმდეგ მიმართული კანონმდებლობის მიღებით.
ამავე დოკუმენტის თანახმად, ეუთო საქართველოს ხელისუფლებას 46 რეკომენდაციას აძლევს, მათ შორის — 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე სავარაუდო დარღვევების დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი გამოძიების ჩატარების მიმართულებით.
ანგარიშის დასასრულს კომიტეტი აცხადებს, რომ ღრმად არის შეშფოთებული საქართველოში დემოკრატიის გაუარესებით და აფრთხილებს, რომ მიმდინარე ტრაექტორიით ქვეყანა შესაძლოა რუსეთის გავლენის სფეროში მყარად დამკვიდრებულ ავტოკრატიად გადაიქცეს, ბელარუსის მსგავსად.
ვგმობთ „ქართული ოცნების“ მთავრობის ქმედებებს ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების შეჩერების, ოპოზიციის ხმის ჩახშობის, ლეგიტიმური პროტესტის შეზღუდვისა და დეზინფორმაციის გავრცელების მიმართულებით. ეს ქმედებები იმეორებს რუსულ სახელმძღვანელოს და მიუთითებს თბილისსა და მოსკოვს შორის კოორდინაციაზე,“ — ნათქვამია ანგარიშში.
ამავე ტექსტში კომიტეტი აღნიშნავს, რომ მხარს უჭერს ბრიტანეთის მთავრობის მიერ უკვე გადადგმულ ნაბიჯებს, რომლებიც უკავშირდება ლეგიტიმური საპროტესტო აქციების საპასუხოდ ადამიანის უფლებების დარღვევაში პასუხისმგებელი ქართველი მაღალჩინოსნების სანქცირებას.
ანგარიშის ბოლოს კი პირდაპირაა ნათქვამი:
„მოვუწოდებთ მთავრობას, დააწესოს ახალი მიზნობრივი ფინანსური და სამოგზაურო სანქციები „ქართული ოცნების“ იმ ოფიციალური პირების წინააღმდეგ, რომლებიც მხარს უჭერენ „უცხოური აგენტების რეგისტრაციის შესახებ კანონს“, ასევე ქართველი კლეპტოკრატებისა და იმ ქართული მედია ორგანიზაციების წინააღმდეგ, რომლებიც დეზინფორმაციას ავრცელებენ.“

We call on the government to impose new sanctions on Georgian Dream officials, as well as Georgian kleptocrats and media organizations spreading disinformation — UK Parliament report
The United Kingdom and the European Union support the desire of the Georgian people to transition to a Western-style liberal democracy with the potential to join both NATO and the EU. Meanwhile, Russia is firmly determined to prevent its neighboring country from joining NATO and supports the occupied enclaves of South Ossetia and Abkhazia, according to the report “Diplomacy of Disinformation: How Malign Actors Seek to Undermine Democracy”, published by the UK Parliament’s Foreign Affairs Committee.
According to the document, Russia’s desire to obstruct Georgia’s integration with the West underlies the tensions that led to the Russia–Georgia war, which began on August 7, 2008, and to the disputed 2024 elections.
“On October 26, 2024, Georgia held elections. According to the official election results, the ruling party Georgian Dream won with a 54% lead, while exit polls showed the opposition holding a 10% advantage over Georgian Dream. Georgia’s fifth president, Salome Zourabichvili, and opposition parties refused to recognize the results, while elected MPs refused to take up their seats in parliament. The disputed results triggered large-scale protests against the Georgian Dream government. Salome Zourabichvili told the Committee that the elections were targeted by foreign and domestic information manipulation and interference,” the report states.
The document emphasizes that there was “a clear large-scale and sophisticated manipulation operation, evidently inspired and supported by Russians and Russian methods.”
“Having bypassed the voice of the opposition, Georgian Dream suspended EU accession talks, handed strategic infrastructure projects to Chinese firms, and repeated pro-Russian, anti-Western narratives. Salome Zourabichvili explained that the Georgian Dream government is attempting to suppress civil society and non-governmental organizations, independent media, and legitimate protest ‘using not only Russian or Belarusian laws and methods, but also their rhetoric and propaganda.’ This includes the ‘foreign agents registration law,’ which requires NGOs and independent media receiving more than 20% of their funding from foreign donors to register as organizations carrying the interests of a foreign state,” the report notes.
The document says that Bidzina Ivanishvili is the founder of the Georgian Dream party, a billionaire who accumulated his wealth in post-Soviet Russia in the 1990s and returned to Georgia in 2003.
“Bidzina Ivanishvili became Prime Minister of Georgia in 2012 and served for one year before formally stepping away from active politics. Bidzina Ivanishvili repeated Russian anti-Western narratives, including the claim that the West is trying to use Georgia to open a ‘second front’ in the conflict in Ukraine through the ‘global war party.’ Bidzina Ivanishvili was sanctioned by the U.S. Office of Foreign Assets Control (OFAC) on December 27, 2024, for his role in ‘undermining Georgia’s democratic and Euro-Atlantic future for the benefit of the Russian Federation.’ On February 13, 2025, the European Parliament adopted a resolution calling on EU member states to freeze assets and impose personal sanctions on Bidzina Ivanishvili, his family, senior Georgian Dream officials, enablers in business and state structures, and propagandists,” the document states.
According to the report, the Committee requested clarification from Stephen Doughty, Minister of State for Europe, North America and Overseas Territories, regarding what assistance the UK Government would provide to support civil society organizations in Georgia, combat disinformation, and impose sanctions on representatives of the Georgian Dream party in line with allies such as the United States and the European Union.
“In response, the Minister stressed that ‘the UK’s support for civil society and independent media has long been a core pillar of our partnership with Georgia’ and that it had funded ‘programmatic work aimed at supporting independent media and non-profit organizations that promote access to impartial information.’ However, Salome Zourabichvili rejected the notion that the West had helped counter Russian interference and stated: ‘We received no support at all. There was no clear strategy to fight Russia’s strategy.’
The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) recently published a report under the Moscow Mechanism on ongoing developments concerning human rights and fundamental freedoms in Georgia. The report concludes that since the spring of 2024, Georgia has experienced ‘democratic backsliding.’ It notes that the Georgian Dream government has ‘progressively restricted’ freedom of speech, expression, and assembly through the introduction of ‘legislation targeting civil society, the political opposition, independent media, and the LGBT+ community.’ The report provides 46 recommendations to the Georgian authorities for addressing the challenges, including conducting an independent and impartial investigation into alleged irregularities during the 2024 parliamentary elections,” the report says.
According to the document, the Committee is deeply concerned about the deterioration of democracy in Georgia.
“The Committee is deeply concerned about the deterioration of democracy in Georgia, which, on its current trajectory, will result in an autocracy firmly embedded within Russia’s sphere of influence, similar to Belarus. We condemn the actions of the Georgian Dream government in suspending EU accession talks, silencing opposition voices, restricting legitimate protest, and spreading disinformation. These actions replicate the Russian playbook and indicate coordination between Tbilisi and Moscow. We support the actions already taken by the UK Government in sanctioning Georgian officials responsible for facilitating human rights abuses in response to legitimate protests.
We call on the Government to impose new targeted financial and travel sanctions on those Georgian Dream officials who support the ‘foreign agents registration law,’ as well as on Georgian kleptocrats and those Georgian media organizations that spread disinformation,” the report states.