ფსიქოტროპული მედიკამენტის რეცეპტის ახალი წესი 1-ლი აპრილიდან ამოქმედდება
ჯანდაცვის სამინისტროს ცნობით, "ფსიქოტროპული მედიკამენტების რეფორმის" ფარგლებში, მედიკამენტების ელექტრონული რეცეპტის გაცემის წესში ცვლილებები შევიდა. ახალი წესი 1-ლი აპრილიდან ამოქმედდება. სამინისტროს მტკიცებით, ცვლილება მიზნად ისახავს "ფსიქოტროპული მედიკამენტების მიმოქცევაზე კონტროლის გამკაცრებას, მათი არამიზნობრივი გამოყენებისა და არასათანადო მოხმარების პრევენციას".
ახალი წესით რეცეპტით მედიკამენტის გაცემის მაქსიმალური რაოდენობა განისაზღვრა: სრულწლოვანი პაციენტისთვის – არაუმეტეს 14 დღის მარაგით, ხოლო არასრულწლოვანისთვის – არაუმეტეს 30 დღის მარაგით. ახალი რეცეპტის გამოწერა დასაშვებია იმ შემთხვევაში, თუ პაციენტს დარჩენილი აქვს არაუმეტეს 5 დღის მარაგი.
"ამავე წესით, გამოწერილი ფსიქოტროპული მედიკამენტის სადღეღამისო დოზა არ უნდა აღემატებოდეს ამავე პრეპარატის ინსტრუქციით განსაზღვრულ მაქსიმალურ ზღვარს. კონკრეტული მედიკამენტის დანიშვნის აუცილებლობა კი ექიმის მიერ დასაბუთებული უნდა იყოს პაციენტის სამედიცინო ისტორიაში. დოზის ცვლილების საჭიროების შემთხვევაში, ექიმმა უნდა გაითვალისწინოს პაციენტთან არსებული დარჩენილი მედიკამენტის რაოდენობა. რეგულაცია ასევე განსაზღვრავს წესებს იმ შემთხვევებისთვის, როდესაც პრეპარატი დაკარგულია, დაზიანებულია ან განადგურებულია.
ცვლილებები უკავშირდება სამედიცინო და ფარმაცევტული საქმიანობის რეგულირების სააგენტოს მიერ გამოვლენილ დარღვევებს, როდესაც ფსიქოტროპული მედიკამენტები რიგ შემთხვევებში ინიშნებოდა სათანადო დასაბუთების, დიაგნოსტირებისა და კონსულტაციის გარეშე, მათ შორის – გადაჭარბებული დოზებითა და შესაბამისი ნებართვის არმქონე ექიმების მიერ.
საზოგადოებისთვის ცნობილია, რომ აღნიშნული დარღვევებისთვის, პროფესიული განვითარების საბჭომ 10 მედიკოსს პროფესიული პასუხისმგებლობა უკვე დააკისრა. საბჭოს წევრები შეთანხმდნენ, რომ რისკების შემცირების მიზნით აუცილებელი იყო კონტროლის მექანიზმების კიდევ უფრო დახვეწა და გამკაცრება.
მსგავსი დარღვევების პრევენცია რჩება ჯანდაცვის სამინისტროს პრიორიტეტად და ფსიქოტროპული მედიკამენტების დანიშვნისა და გაცემის პროცესზე ზედამხედველობა კიდევ უფრო გაძლიერდება" - ნათქვამია განცხადებაში.

New Rules for Prescription of Psychotropic Medications to Come into Effect on April 1
According to the Ministry of Health, as part of the "Psychotropic Medications Reform", changes have been made to the rules for issuing electronic prescriptions for medications. The new rules will come into effect on April 1. According to the ministry, the changes aim to "tighten control over the circulation of psychotropic medications, prevent their misuse and improper use".
The new rules set the maximum number of prescription medications to be issued: for an adult patient - no more than 14 days' supply, and for a minor - no more than 30 days' supply. A new prescription is allowed if the patient has no more than 5 days' supply left.
"In the same way, the daily dose of a prescribed psychotropic medication should not exceed the maximum limit specified in the instructions for the same medication. The need for prescribing a specific medication must be substantiated by the doctor in the patient's medical history. In case of a need to change the dosage, the doctor must take into account the amount of medication remaining with the patient. The regulation also defines the rules for cases when the medication is lost, damaged or destroyed.
The changes are related to violations identified by the Medical and Pharmaceutical Regulatory Agency, when psychotropic medications were prescribed in a number of cases without proper justification, diagnosis and consultation, including in excessive doses and by doctors without appropriate permits.
The public is aware that the Professional Development Council has already imposed professional liability on 10 doctors for the above violations. The members of the Council agreed that in order to reduce risks, it was necessary to further refine control mechanisms "And tightening.
Prevention of such violations remains a priority for the Ministry of Health, and supervision over the process of prescribing and dispensing psychotropic medications will be further strengthened," the statement said.