ტრამპმა რუსეთისგან მომდინარე საფრთხეებთან დაკავშირებით გამოცხადებული ეროვნული საგანგებო მდგომარეობა გაახანგრძლივა
აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა პრეზიდენტ ჯო ბაიდენის მიერ რუსეთისგან მომდინარე საფრთხეებთან დაკავშირებით გამოცხადებული ეროვნული საგანგებო მდგომარეობა კიდევ 1 წლით გაახანგრძლივა.
14024-ე აღმასრულებელი განკარგულება ბაიდენმა "საერთაშორისო საგანგებო ეკონომიკური ძალების აქტის" საფუძველზე 2021 წლის 15 აპრილს მიიღო, რის ფარგლებშიც რუსეთის მთავრობის მავნებლური საგარეო ქმედებების გამო საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა.
დოკუმენტი რუსეთთან დაკავშირებული პირების, კომპანიებისა და ეკონომიკური სექტორების წინააღმდეგ სანქციების დაწესების საშუალებას იძლევა, მათ შორის, აქტივების გაყინვებითა და სხვა სახის ფინანსური შეზღუდვების მეშვეობით.
ამავე განკარგულების საფუძველზე სანქცირებულია ბიძინა ივანიშვილიც, რომელსაც აშშ-ს ხაზინის საგარეო აქტივების კონტროლის ოფისმა (OFAC) სანქციები 27 დეკემბერს დაუწესა.
თეთრი სახლის მიერ კონგრესისთვის გადაცემულ წერილში ნათქვამია, რომ რუსეთის ფედერაციის მხრიდან "აშშ-სა და მის მოკავშირე და პარტნიორ ქვეყნებში თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიული ინსტიტუტების ძირგამომთხრელი საქმიანობა; ბოროტი კიბერხელშეწყობით ჩადენილ ქმედებებში ჩართულობა და მათი ხელშეწყობა; უცხოურ მთავრობებზე გავლენის მოსახდენად ტრანსნაციონალური კორუფციის ხელშეწყობა და გამოყენება; დისიდენტებისა და ჟურნალისტების წინააღმდეგ ექსტრატერიტორიული ქმედებების ჩადენა; აშშ-ს ეროვნული უსაფრთხოებისთვის მნიშვნელოვან ქვეყნებსა და რეგიონებში უსაფრთხოებისთვის ძირის გამოთხრა და საერთაშორისო სამართლის კარგად დამკვიდრებული პრინციპების დარღვევა, მათ შორის სახელმწიფოების ტერიტორიული მთლიანობის კუთხით, კვლავ უჩვეულო და განსაკუთრებულ საფრთხეს უქმნის აშშ-ს ეროვნულ უსაფრთხოებას, საგარეო პოლიტიკასა და ეკონომიკას."
"შესაბამისად, განვსაზღვრე, რომ საჭიროა, 14024-ე აღმასრულებელ განკარგულებაში რუსეთის ფედერაციის მთავრობის მავნებლურ უცხოურ ქმედებებთან დაკავშირებით გამოცხადებული ეროვნული საგანგებო მდგომარეობის გახანგრძლივება". - ნათქვამია დონალდ ტრამპის წერილში.
ცნობისთვის, თებერვლის დასაწყისში რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, სერგეი ლავროვმა უკმაყოფილება გამოთქვა ტრამპის საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით. ლავროვის ჩიოდა, რომ ბაიდენის ადმინისტრაციის ნაბიჯების გაუქმების ნაცვლად ტრამპმა რუსეთის წინააღმდეგ ახალი ზომები მიიღო. უკმაყოფილების ერთ-ერთ მიზეზად კი ლავროვმა სწორედ 14024-ე აღმასრულებელი განკარგულება დაასახელა.

US President Donald Trump has extended the national emergency declared by President Joe Biden over Russia for another year.
On April 15, 2021, Biden issued Executive Order 14024, which was issued under the International Emergency Economic Powers Act, declaring a state of emergency over the Russian government’s malign foreign actions.
The order allows for sanctions against individuals, companies, and economic sectors linked to Russia, including asset freezes and other financial restrictions.
Bidzina Ivanishvili, who was sanctioned by the US Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) on December 27, was also sanctioned under the same order.
The White House letter to Congress states that the Russian Federation's "activities to undermine free and fair elections and democratic institutions in the United States and its allies and partners; its involvement in and support for malign cyber-enabled acts; its support for and use of transnational corruption to influence foreign governments; its extraterritorial actions against dissidents and journalists; its undermining of security in countries and regions critical to the national security of the United States; and its violation of well-established principles of international law, including the territorial integrity of states, continue to pose an unusual and extraordinary threat to the national security, foreign policy, and economy of the United States."
"Accordingly, I have determined that it is necessary to extend the national emergency declared in Executive Order 14024 regarding the malign foreign actions of the government of the Russian Federation." - Donald Trump's letter says.
For your information, in early February, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov expressed dissatisfaction with Trump's foreign policy. Lavrov complained that instead of reversing the steps taken by the Biden administration, Trump had taken new measures against Russia. Lavrov named Executive Order 14024 as one of the reasons for his dissatisfaction.