აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარემ თანამდებობა დატოვა
აჭარის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარემ, დავით გაბაიძემ თანამდებობა დატოვა. ამის შესახებ დღეს, 30 მარტს გამართულ ბრიფინგზე თავად გაბაიძემ განაცხადა.
„მსურს, განვაცხადო აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის პოსტიდან ჩემი გადადგომის შესახებ. ბევრისთვის ეს ფაქტი უკვე ცნობილია პრაქტიკულად, თუმცა სამართლებრივი პროცედურაა, რომ ეს განცხადება უნდა გაკეთდეს. ვაფიქსირებ ჩემს ამ პოზიციას.
გადადგომის განცხადებასთან ერთად მინდა, მადლობა ვუთხრა „ქართული ოცნების“ გუნდს. სამი მოწვევის განმავლობაში არასრული 10 წელი ვხელმძღვანელობდი ამ მნიშვნელოვან ინსტიტუციას, ვემსახურე ხალხს, როგორც შემეძლო. ძალები არ დამიზოგავს. მადლობა მინდა ვუთხრა განსაკუთრებით პარტიის დამფუძნებელს, ბიძინა ივანიშვილს, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს, პრეზიდენტს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, მთავრობის წევრებს.
აქ სიტყვა „კლანი“ არ არის ის ტერმინი, რომელიც უნდა გამოვიყენო. თორნიკე რიჟვაძის მოსვლამდე ვიყავი თავმჯდომარე, ამ ორი ფაქტის დაკავშირება არა მგონია სწორი იყოს.
ამ ეტაპისათვის, ბუნებრივია რაღაც პერიოდი უმაღლეს საბჭოში მომიწევს ყოფნა, ჩვენი გუნდიდანაც მაქვს შემოთავაზებები, მაქვს რაღაც გადაწყვეტილებები და ეს კონსულტაციები ოჯახთან უნდა გავიარო.
ჩემი შემცვლელი შეიძლება იყოს უმრავლესობის ნებისმიერი წევრი. ყველა ღირსეულია, გუნდმა უნდა გააკეთოს, უმრავლესობამ უნდა გადაწყვიტოს, თუკი ეს ცოტნე ანანიძე იქნება, მივესალმები მის კანდიდატურას“, - განაცხადა დავით გაბაიძემ.

Chairman of the Supreme Council of Adjara Resigned
The Chairman of the Supreme Council of Adjara, Davit Gabaidze, has resigned. Gabaidze himself announced this at a briefing today, March 30.
“I would like to announce my resignation from the post of Chairman of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara. Many people already know this fact practically, although it is a legal procedure that this announcement must be made. I am stating this position.
Along with my resignation announcement, I would like to thank the Georgian Dream team. I headed this important institution for less than 10 years during three convocations, serving the people as best I could. I will not spare my strength. I would like to express my gratitude especially to the founder of the party, Bidzina Ivanishvili, Prime Minister Irakli Kobakhidze, the President, the Chairman of the Parliament of Georgia, and the members of the government.
The word “clan” is not the term I should use here. I was the chairman before Tornike Rizhvadze came, I do not think it is correct to connect these two facts.
At this stage, naturally, I will have to be in the Supreme Council for some time, I also have proposals from our team, I have some decisions, and I have to go through these consultations with my family.
My replacement can be any member of the majority. Everyone is worthy, the team should do it, the majority should decide, if it is Tsotne Ananidze, I welcome his candidacy,” said Davit Gabaidze.
Since 2016, Davit Gabaidze has been the chairman of the Supreme Council of three convocations in a row.