ჰერჩინსკიმ პირდაპირ ისაუბრა დაპირისპირებაზე, დაემუქრა ქართველებს, სახელმწიფოს … თუ ვინმეს სურვილი აქვს, რომ თავში წამოგვარტყას და თავის „ხუშტურებზე“ გვატაროს, ასე ვერ იქნება  - კახა კალაძე
ძალიან შემაშფოთებელი განცხადება იყო, საუბარი იყო ომზე, სამოქალაქო დაპირისპირებაზე, – ასე შეაფასა დედაქალაქის მერმა, კახა კალაძემ საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის მიერ გაკეთებული განცხადება.
როგორც კახა კალაძემ მედიასთან საუბრისას აღნიშნა, საქართველო არის სუვერენული ქვეყანა, რომელსაც სჭირდება პარტნიორები და არა ბატონები.
„ძალიან შემაშფოთებელი განცხადება იყო – საუბარი იყო ომზე, სამოქალაქო დაპირისპირებაზე. ძალიან მძიმეა ამ ყველაფრის მოსმენა. თუ აქამდე შენიღბულად მოგვიწოდებდნენ ომში ჩართვაზე, აგერ პირდაპირ გამოვიდა და ისაუბრა სამოქალაქო დაპირისპირებაზე, დაემუქრა ქართველებს და სახელმწიფოს. ეს არის ძალიან მძიმე. პირველ რიგში, აუცილებლად უნდა მოხდეს მისი დაბარება და უნდა დაისვას კონკრეტული კითხვები, რაზეც პასუხები გვჭირდება. საქართველოს არაფრისგან გადაუხვევია. ჩვენ ვართ დემოკრატიული, თავისუფალი ქვეყანა. თუ ვინმეს სურვილი აქვს, რომ თავში წამოგვარტყას და თავის „ხუშტურებზე“ გვატაროს, ასე ვერ იქნება. ყველამ კარგად უნდა გაიგოს, რომ ჩვენ, როგორც სუვერენულ სახელმწიფოს, გვჭირდება მეგობრები, პარტნიორები და არა ბატონები, რომლებიც თითს დაგვიქნევენ. თითი დაუქნიონ მას, ვისაც აქამდე უქნევდნენ. ჩვენთან ეს არ გამოუვათ, რადგან ჩვენ ჩვენი პოლიტიკით ვემსახურებით მხოლოდ და მხოლოდ ქვეყნისა და ქართველი ხალხის ინტერესებს. რა თქმა უნდა, ყოველთვის გვექნება პრინციპული პოზიცია“, – აღნიშნა კახა კალაძემ.
ცნობისთვის, რამდენიმე ქართულმა მედიამ გაავრცელა საქართველოში ევროკავშირის ელჩის, პაველ ჰერჩინსკის მიერ ბრიუსელში, ევროპის საგარეო ქმედებათა სამსახურში გამართულ ღონისძიებაზე გაკეთებული განცხადება, რომლის თანახმადაც: „საქართველო გზაგასაყარზე დგას, საქართველოს მომავალი ჯერ არ დაწერილა, მაგრამ ის, რაც მომავალ კვირებსა და თვეებში გადაწყდება, განსაზღვრავს, ეკუთვნის საქართველო ევროპული ქვეყნების ოჯახს, რომელიც დაფუძნებულია დემოკრატიაზე, კანონის უზენაესობასა და ადამიანის უფლებებზე, თუ, სამწუხაროდ, თავის ბნელ წარსულს დაუბრუნდება“. ამასთან, ჰერჩინსკიმ აღნიშნა: „არ უნდა დავუშვათ, რომ საქართველო და შესანიშნავი, თბილი, სტუმართმოყვარე ქართველი ხალხი დაბრუნდეს ძალადობის, სამოქალაქო ომის, სიღარიბის, გაჭირვების, კორუფციის ბნელ დროში“.

Herchinsky spoke directly about the confrontation, threatened Georgians, the state ... If someone wants to beat us up and drag us into their "pranks", it will not be possible - Kakha Kaladze
It was a very disturbing statement, it was about war, civil conflict, - this is how the mayor of the capital, Kakha Kaladze, assessed the statement made by the EU Ambassador to Georgia, Pavel Herchinsky.
As Kakha Kaladze noted in a conversation with the media, Georgia is a sovereign country that needs partners, not masters.
"It was a very disturbing statement - it was about war, about civil strife. It is very difficult to hear all this. If until now they were calling us to get involved in the war in a disguised way, now he came out directly and spoke about civil strife, threatening Georgians and the state. This is very difficult. First of all, he must be summoned and specific questions must be asked, to which we need answers. Georgia has not deviated from anything. We are a democratic, free country. If someone wants to knock us over and drag us along on their "pranks", this will not happen. Everyone must understand very well that we, as a sovereign state, need friends, partners, and not masters who will shake their fingers at us. They should shake their fingers at those to whom they have been shaking their fingers before. This will not work with us, because with our policy we serve only and only the interests of the country and the Georgian people. Of course, we will always have a principled position,” Kakha Kaladze noted.
For information, several Georgian media outlets reported a statement made by the EU Ambassador to Georgia, Pavel Herchinsky, at an event held at the European External Action Service in Brussels, according to which: “Georgia is at a crossroads, Georgia’s future has not yet been written, but what will be decided in the coming weeks and months will determine whether Georgia belongs to the family of European countries, which is based on democracy, the rule of law and human rights, or, unfortunately, returns to its dark past.” In addition, Herchinsky noted: “We must not allow Georgia and the wonderful, warm, hospitable Georgian people to return to the dark times of violence, civil war, poverty, hardship, and corruption.”