ერევანში ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების სამიტი გაიხსნა
სომხეთის დედაქალაქ ერევანში ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების სამიტის ოფიციალური გახსნის ცერემონია გაიმართა.
ღონისძიება კარენ დემირჩიანის სახელობის სპორტულ-საკონცერტო კომპლექსში იმართება. გახსნის ცერემონიის შემდეგ სამიტის პლენარული სესია იგეგმება.
წლევანდელი სამიტის დევიზია „მომავლის მშენებლობა: ერთიანობა და სტაბილურობა ევროპაში“.
სამიტს 30-ზე მეტი ევროპელი ლიდერი და კანადის პრემიერ-მინისტრი ესწრებიან. ერევანში იმყოფებიან ევროკავშირის ლიდერები, ურსულა ფონ დერ ლაიენი, ანტონიო კოშტა, კაია კალასი, ევროპარლამენტის პრეზიდენტი, რობერტა მეცოლა, საფრანგეთის პრეზიდენტი, ემანუელ მაკრონი, გაერთიანებული სამეფოს პრემიერ-მინისტრი კირ სტარმერი და სხვა ქვეყნების ლიდერები.
ერევანში იმყოფება საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი კობახიძე დელეგაციასთან ერთად, რომლის შემადგენლობაში საქართველოს ვიცე-პრემიერი, საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი არიან.
ირაკლი კობახიძე ევროპელ ლიდერებს დღეს სიტყვით მიმართავს მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიაზე, რომლის მთავარი თემაა დაკავშირებადობის გაძლიერება და ეკონომიკური უსაფრთხოება.
ირაკლი კობახიძის განცხადებით, სამიტი გამოყენებული იქნება ორმხრივი შეხვედრებისთვისაც, სიტყვით გამოსვლისას კი ყურადღება დაეთმობა საქართველოს განსაკუთრებულ როლს ევროპისთვის დაკავშირებადობის თვალსაზრისით.
მთავრობის მეთაური დაესწრო სამიტის პლენარულ სესიას, რომელიც მასპინძელი ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა, ნიკოლ ფაშინიანმა და ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა, ანტონიო კოშტამ გახსნეს.

The official opening ceremony of the European Political Union Summit was held in the Armenian capital Yerevan.
The event is being held at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex. The plenary session of the summit is planned to follow the opening ceremony.
The motto of this year’s summit is “Building the Future: Unity and Stability in Europe.”
More than 30 European leaders and the Prime Minister of Canada are attending the summit. The leaders of the European Union, Ursula von der Leyen, Antonio Costa, Kaia Kallas, the President of the European Parliament, Roberta Mezzola, the President of France, Emmanuel Macron, the Prime Minister of the United Kingdom, Keir Starmer, and leaders of other countries are in Yerevan.
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze is in Yerevan with a delegation that includes Georgian Deputy Prime Minister and Foreign Minister Maka Bochorishvili and Head of Government Administration Levan Zhorzholiani.
Irakli Kobakhidze will address European leaders today at a roundtable discussion on strengthening connectivity and economic security.
According to Irakli Kobakhidze, the summit will also be used for bilateral meetings, and his speech will focus on Georgia’s special role in Europe in terms of connectivity.
The head of government attended the summit’s plenary session, which was opened by the host country’s Prime Minister Nikol Pashinyan and the President of the European Council, Antonio Costa.