საზოგადოება ხედავს, საით მიჰყავს კაია კალასს და მის მსგავს ლიდერებს ევროკავშირი, როგორ დასუსტდა, რამდენი გამოწვევა აქვს - ნინო წილოსანი
საზოგადოება ხედავს, საით მიჰყავს კაია კალასს და მის მსგავს ლიდერებს ევროკავშირი, როგორ დასუსტდა, რამდენი გამოწვევა აქვს - როცა ასეთი ევროპოლიტიკოსი გაკრიტიკებს, ალბათ, მარტივია გაარკვიო, სად დგას სიმართლე - ამის შესახებ პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, ნინო წილოსანმა ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის, კაია კალასის განცხადების საპასუხოდ აღნიშნა.
“უბრალოდ, ჩვენს შეფასებებს რომ არ დავეყრდნოთ, ალბათ, საზოგადოება მსჯელობს, თუ საით მიჰყავს კაია კალასს და მის მსგავს ლიდერებს ევროკავშირი, როგორ დასუსტდა ევროკავშირი როგორც ეკონომიკურად, ასევე გეოპოლიტიკური პოზიციონირებით, რამდენი გამოწვევა აქვს ევროკავშირს როგორც ინსტიტუციას და წევრი სახელმწიფოები, რიგ შემთხვევაში, როგორ აპროტესტებენ იმ პოლიტიკას, რომელიც კაია კალასი და მისი მსგავსი ლიდერები უჭერენ მხარს. ამიტომ როდესაც ასეთი პოლიტიკის მწარმოებელი ევროპოლიტიკოსი გაკრიტიკებს და გიწუნებს პოლიტიკას, ალბათ, ძალიან მარტივია, გააკეთო არჩევანი, სად დგას სიმართლე, იმასაც რომ არ მივაქციოთ ყურადღება, რომ ჩვენი პოლიტიკური ნაბიჯები ქართველი ხალხის ინტერესთან, მოთხოვნებთან სრულ თანხვედრაშია. თუ კაია კალასი ვინმე სხვას მიმართავს და არა ქართველ ხალხს, ესეც გვითხრას. ქართველი ხალხის არჩევანი მან ძალიან კარგად იცის და ისიც იცის, რომ ჩვენს პოლიტიკას სრული მხარდაჭერა აქვს,“ - განაცხადა წილოსანმა.
ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა, კაია კალასმა ერევანში ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების (EPC) სამიტის დაწყებამდე განაცხადა: „მიმდინარეობს დისკუსიები, რათა შევძლოთ დაკავშირებადობის საკითხში წინსვლა. გვაქვს გარკვეული საკითხები საქართველოსთან დაკავშირებით, რადგან მთავრობა არასწორი მიმართულებით დგამს ნაბიჯებს“.

The public sees where the European Union is leading Kaia Kallas and leaders like her, how it has weakened, how many challenges it faces - Nino Tsilosani
The public sees where the European Union is leading Kaia Kallas and leaders like her, how it has weakened, how many challenges it faces - when such a European politician criticizes you, it is probably easy to find out where the truth lies - this was stated by the Vice-Speaker of the Parliament, Nino Tsilosani, in response to the statement of the High Representative of the European Union, Kaia Kallas.
“If we were to simply not rely on our assessments, the public would probably be discussing where Kaia Kallas and leaders like her are taking the EU, how the EU has weakened both economically and geopolitically, how many challenges the EU has as an institution, and how member states, in some cases, protest the policies that Kaia Kallas and leaders like her support. Therefore, when a European politician who makes such policies criticizes you and criticizes your policies, it is probably very easy to make a choice about where the truth lies, without even paying attention to the fact that our political steps are in full accordance with the interests and demands of the Georgian people. If Kaia Kallas is addressing someone else and not the Georgian people, let her tell us that too. She knows very well the choice of the Georgian people and she also knows that our policies have full support,” Tsilosani said.
The EU's High Representative, Kaia Kalas, said ahead of the European Political Council (EPC) summit in Yerevan: "Discussions are ongoing to be able to move forward on connectivity. We have some issues with Georgia because the government is taking steps in the wrong direction."