ირაკლი კობახიძემ EPC-ს სამიტის ფარგლებში მონაწილეობა მიიღო დისკუსიაში თემაზე - „დაკავშირებადობის გაძლიერება და ეკონომიკური უსაფრთხოება“
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ ევროპული პოლიტიკური გაერთიანების მე-8 სამიტის ფარგლებში მონაწილეობა მიიღო მრგვალი მაგიდის ფორმატის დისკუსიაში თემაზე – „დაკავშირებადობის გაძლიერება და ეკონომიკური უსაფრთხოება“.
საქართველოს მთავრობის ინფორმაციით, კობახიძემ სიტყვით გამოსვლისას დაკავშირებადობის უზრუნველყოფაში საქართველოს განსაკუთრებულ როლზე გაამახვილა ყურადღება და ისაუბრა იმ მსხვილ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, რომლებსაც საქართველოს მთავრობა ამ ფუნქციის ხელშესაწყობად ახორციელებს, მათ შორისაა ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზა, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალები და ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტი.
ირაკლი კობახიძემ ასევე ყურადღება გაამახვილა სატრანსპორტო, ენერგეტიკული მარშრუტების დივერსიფიკაციის მნიშვნელობაზე და ამ კონტექსტში სამხრეთის გაზის დერეფნისა და შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელის პროექტების სტრატეგიულ დატვირთვაზე ისაუბრა.
მთავრობის ინფორმაციით, ირაკლი კობახიძემ კიდევ ერთხელ დაადასტურა მზადყოფნა პარტნიორებთან მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებისთვის და აღნიშნა, რომ ძლიერი დაკავშირებადობა გრძელვადიანი სტაბილურობის ერთ-ერთი უმთავრესი წინაპირობაა.
დისკუსიაში, რომელსაც თანათავმჯდომარეობდნენ ხორვატიის პრემიერ-მინისტრი ანდრეი პლენკოვიჩი და ნორვეგიის პრემიერ-მინისტრი იონას გარ სტიორე, მონაწილეობდნენ კანადის პრემიერ-მინისტრი მარკ კარნი, ბელგიის პრემიერ-მინისტრი ბარტ დე ვევერი, ევროკომისიის პრეზიდენტი ურსულა ფონ დერ ლაიენი, ჩრდილოეთ მაკედონიის პრეზიდენტი გორდანა სილიანოვსკა-დავკოვა, სლოვაკეთის პრემიერ-მინისტრი რობერტ ფიცო და ეუთო-ს გენერალური მდივანი ფერიდუნ სინირლიოღლუ.

Irakli Kobakhidze Participates in a Roundtable Discussion on “Enhancing Connectivity and Economic Security” at the EPC Summit
The Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, participated in a roundtable discussion on “Enhancing Connectivity and Economic Security” at the 8th Summit of the European Political Union.
According to the Georgian government, in his speech, Kobakhidze focused on Georgia’s special role in ensuring connectivity and spoke about the major infrastructure projects that the Georgian government is implementing to support this function, including the Baku-Tbilisi-Kars railway, high-speed highways, and the Anaklia deep-sea port.
Irakli Kobakhidze also emphasized the importance of diversifying transport and energy routes and, in this context, spoke about the strategic significance of the Southern Gas Corridor and the Black Sea Submarine Cable projects.
According to the government, Irakli Kobakhidze once again confirmed his readiness to continue close cooperation with partners and noted that strong connectivity is one of the most important prerequisites for long-term stability.