ევროპარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტი დღეს საქართველოს შესახებ ანგარიშს უყრის კენჭს
ევროპარლამენტის საგარეო საქმეთა კომიტეტი დღეს, 5 მაისს, საქართველოს შესახებ ანგარიშს უყრის კენჭს, - ამის შესახებ ევროპარლამენტის დღის წესრიგშია აღნიშნული.
საკითხზე მომხსენებელია ლიეტუველი ევროპარლამენტარი „ევროპის სახალხო პარტიიდან“ რასა იუკნევიჩიენე.
განმარტებით განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ეს არის მეორე ანგარიში საქართველოს, როგორც ევროკავშირის კანდიდატი ქვეყნის შესახებ, რომელიც მომზადებული საქართველოს შესახებ ევროკომისიის 2025 წლის ანგარიშის გათვალისწინებით.
„ანგარიში ფოკუსირებულია ევროპარლამენტის მთავარ შეშფოთებაზე საქართველოს დემოკრატიის, კანონის უზენაესობისა და ევროპული ინტეგრაციის მდგომარეობასთან დაკავშირებით“, - აღნიშნულია განმარტებით განცხადებაში.
ანგარიშის პროექტში აღნიშნულია, რომ ევროპარლამენტი გამოხატავს სრულ სოლიდარობას ქართველი ხალხის მიმართ, „რომელიც აგრძელებს ბრძოლას ევროპული და დემოკრატიული საქართველოსთვის დემოკრატიული უკუსვლის, მზარდი რეპრესიების, დაუნდობელი მტრული რიტორიკის, დეზინფორმაციისა და მუქარის ფონზე“.
„ქართულმა ოცნებამ“ არა მხოლოდ შეაჩერა, არამედ ფაქტობრივად შეცვალა საქართველოს ევროპული ინტეგრაციის კურსი“, - აღნიშნულია დოკუმენტის პროექტში.
პროექტში ხაზგასმულია, რომ ევროკავშირისა და მისი წევრი სახელმწიფოების მიერ ბიძინა ივანიშვილის, „ქართული ოცნების“ ლიდერების, მოსამართლეების, პროკურორების და სხვა თანამდებობის პირების მიმართ დაწესებული მიზნობრივი პერსონალური სანქციები მნიშვნელოვანია. „ანგარიშის პროექტი ხაზს უსვამს, რომ ევროკავშირისა და მისი წევრი სახელმწიფოების მიერ ბიძინა ივანიშვილის, „ქართული ოცნების“ ძირითადი ლიდერების, მოსამართლეების, პროკურორების და სხვა თანამდებობის პირების მიმართ, რომლებიც პასუხისმგებლებია არიან საქართველოში დემოკრატიული უკუქცევის, არჩევნების გაყალბების, ადამიანის უფლებების დარღვევების და პოლიტიკური ოპონენტებისა და აქტივისტების დევნაზე, დაწესებული მიზნობრივი პერსონალური სანქციები წარმოადგენს დაუსჯელობის წინააღმდეგ ბრძოლის მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს; მიესალმება იმ ფაქტს, რომ ევროკავშირის დონეზე ერთსულოვნების არარსებობის პირობებში, სულ უფრო მეტი წევრი სახელმწიფო აწესებს ინდივიდუალურ სანქციებს ქართველი თანამდებობის პირების წინააღმდეგ; მოუწოდებს სხვა წევრ სახელმწიფოებს, მიბაძონ მათ“, - აღნიშნულია ანგარიშის პროექტში.
ამასთან, დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ევროპარლამენტი მიესალმება ეუთოს მიერ, 24 წევრი ქვეყნის ინიციატივით, „მოსკოვის მექანიზმის“ ამოქმედებას, რაც საქართველოში, ეუთოს წინაშე აღებული ვალდებულებების შესაფასებლად, ექსპერტთა მისიის გაგზავნის საშუალებას იძლევა.
„ევროპარლამენტი აღნიშნავს კომისიის წინადადებას, შეაჩეროს უვიზო მიმოსვლა ქართული დიპლომატიური, სამსახურებრივი და ოფიციალური პასპორტების მფლობელებისთვის ევროკავშირის ყველა წევრ სახელმწიფოში, როგორც „ქართული ოცნების“ რეჟიმის მიერ ფუნდამენტური ღირებულებების დარღვევის პირდაპირი შედეგი; წუხს, რომ დემოკრატიულ უკუსვლასა და რეპრესიებზე პასუხისმგებელი ქართველი თანამდებობის პირებისთვის ევროკავშირის მასშტაბით ვიზების აკრძალვა შეუძლებელი გახდა უნგრეთისა და სლოვაკეთის წინააღმდეგობის გამო; აფრთხილებს, რომ საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან უმოქმედობის გაგრძელებამ შეიძლება გამოიწვიოს მთელი მოსახლეობისთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერება, რაზეც სრულად პასუხისმგებელი „ქართული ოცნება“ იქნება“, - აღნიშნულია პროექტში.

European Parliament Foreign Affairs Committee to vote on report on Georgia today
The European Parliament Foreign Affairs Committee will vote on a report on Georgia today, May 5, according to the European Parliament’s agenda.
The rapporteur on the issue is Lithuanian MEP Rasa Jukneviciene from the European People’s Party.
The explanatory statement notes that this is the second report on Georgia as an EU candidate country, prepared taking into account the European Commission’s 2025 report on Georgia.
“The report focuses on the European Parliament’s main concerns regarding the state of democracy, rule of law and European integration in Georgia,” the explanatory statement notes.
The draft report states that the European Parliament expresses its full solidarity with the Georgian people, “who continue to fight for a European and democratic Georgia against the backdrop of democratic backsliding, increasing repression, relentless hostile rhetoric, disinformation and threats.”
“Georgian Dream” has not only stopped, but actually changed the course of Georgia’s European integration,” the draft document states.
The draft underlines the importance of targeted personal sanctions imposed by the EU and its member states against Bidzina Ivanishvili, Georgian Dream leaders, judges, prosecutors and other officials. “The draft report underlines that the targeted personal sanctions imposed by the EU and its Member States against Bidzina Ivanishvili, key leaders of the Georgian Dream, judges, prosecutors and other officials responsible for the democratic backsliding, electoral fraud, human rights violations and persecution of political opponents and activists in Georgia constitute an important tool in the fight against impunity; welcomes the fact that, in the absence of unanimity at EU level, an increasing number of Member States are imposing individual sanctions against Georgian officials; Calls on other member states to follow suit,” the draft report states.
In addition, the document states that the European Parliament welcomes the launch of the “Moscow Mechanism” by the OSCE, at the initiative of 24 member states, which allows for the sending of an expert mission to Georgia to assess its commitments to the OSCE.
“The European Parliament notes the Commission’s proposal to suspend visa-free travel for holders of Georgian diplomatic, service and official passports to all EU Member States as a direct result of the violation of fundamental values ​​by the Georgian Dream regime; regrets that an EU-wide visa ban for Georgian officials responsible for democratic regression and repression has not been possible due to the opposition of Hungary and Slovakia; "Warns that continued inaction by the Georgian authorities may lead to the suspension of visa-free travel for the entire population, for which the Georgian Dream will be fully responsible," the draft states.