სამართლიანობა და ანგარიშვალდებულება მხოლოდ ხუთი პოლიციელის წინააღმდეგ წარდგენილი ბრალდებებით არ მიიღწევა - „ამნესტი ინტერნეიშენალი“
საქართველოში 2024 წელს ანტისამთავრობო აქციებზე სამი პირის წინააღმდეგ განხორციელებულ თავდასხმებთან დაკავშირებით ხუთი სამართალდამცველის დაკავებისა და ბრალის წარდგენის შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას „ამნესტი ინტერნეიშენალის“ აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის დირექტორის მოადგილე, დენის კრივოშეევი გამოეხმაურა.
„პოლიციის მხრიდან მშვიდობიანი დემონსტრანტების, ჟურნალისტებისა და მთავრობის კრიტიკოსების წინააღმდეგ 2024 წლიდან მიმდინარე საპროტესტო აქციების ჩახშობისას ძალის ფართომასშტაბიანი ბოროტად გამოყენებისთვის პასუხისმგებლობის საკითხი მხოლოდ ხუთი სამართალდამცველის დაკავებით არ შეიძლება დასრულდეს, მით უმეტეს — 17 თვის დაგვიანებით. „ამნესტი ინტერნეიშენალმა“ დააფიქსირა უკანონო ძალის გამოყენების, სავარაუდო წამებისა და სხვა არასათანადო მოპყრობის, ასევე მძიმე დაზიანებების — მათ შორის მოტეხილობების — ათობით შემთხვევა იმ ადამიანების მიმართ, რომლებიც უბრალოდ გამოხატვისა და მშვიდობიანი შეკრების უფლებას იყენებდნენ. მსგავსი მოპყრობის შესახებ ასობით დემონსტრანტმა განაცხადა. სამართლიანობა ნიშნავს ყველა ამ შემთხვევაზე პასუხისმგებლობის დაკისრებას.
მხოლოდ ეს ხუთი დაკავება ვერ ცვლის საქართველოში დაუსჯელობის ფართო სურათს, ასევე იმ ფაქტს, რომ წამებისა და სხვა არასათანადო მოპყრობის ათობით საქმე კვლავ ეფექტიანი გამოძიების გარეშე რჩება.
გენერალური პროკურორის გამოძიება უნდა გავრცელდეს ყველა იმ პირზე, ვისაც შესაძლოა პასუხისმგებლობა ეკისრებოდეს, მათ შორის მათზე, ვინც ბრძანებები გასცა და ვინც ადამიანის უფლებების დარღვევის თავიდან აცილების მოვალეობა ვერ შეასრულა. აუცილებელია პასუხისმგებლობა დადგეს მთელი სამეთაურო ჯაჭვის ფარგლებში და პოლიციის უკანონო ქმედებების ყველა გახმაურებულ შემთხვევაზე“,- განაცხადა დენის კრივოშეევმა.
ცნობისთვის, 2026 წლის 7 მაისს საქართველოს გენერალურმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ 2024 წლის საპროტესტო აქციების დროს დემონსტრანტ ზვიად მაისაშვილის, პოლიტიკოს ლევან ხაბეიშვილისა და ჟურნალისტ გურამ როგავას მიმართ განხორციელებული ძალადობის საქმეზე დაკავებულია ხუთი მოქმედი და ყოფილი სამართალდამცველი. ხუთივეს ბრალად ედება „სამსახურებრივი უფლებამოსილების ძალადობით გადამეტება“. ერთ-ერთ მათგანს დამატებით ედება ბრალი „ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობის უკანონოდ ხელის შეშლაში, რამაც ჯანმრთელობის დაზიანება ან სხვა მძიმე შედეგი გამოიწვია“. აღნიშნული ბრალდებები ხუთიდან რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
განცხადებას წინ უძღოდა ტელეკომპანია TV Formula-ს საგამოძიებო სიუჟეტი, რომელმაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს წყაროებზე დაყრდნობით დაასახელა გურამ როგავაზე სავარაუდო თავდამსხმელი. იმ დროს გურამ როგავა „ფორმულას“ ჟურნალისტი იყო და 2024 წლის 29 ნოემბერს საპროტესტო აქციების გაშუქებისას გაუსწორდნენ.
Amnesty International-მა და ადგილობრივმა სადამკვირვებლო ორგანიზაციებმა დააფიქსირეს, რომ 2024 წლის ნოემბერ-დეკემბერში მშვიდობიანი აქციების დროს საქართველოს პოლიცია დემონსტრანტების წინააღმდეგ განურჩევლად იყენებდა რეზინის ტყვიებს, ცრემლსადენ გაზს, წიწაკის სპრეის და წყლის ჭავლს. სხვა პირები სცემეს და დაექვემდებარნენ ისეთ ძალადობას, რომელიც წამებისა და სხვა არასათანადო მოპყრობის აბსოლუტური აკრძალვის დარღვევას უტოლდება, მათ შორის პოლიციის მანქანებში, რომლებსაც „წამების ფურგონებს“ უწოდებდნენ. 300-ზე მეტმა დაკავებულმა მძიმე ფიზიკურ ძალადობაზე განაცხადა, ხოლო 80-ზე მეტს ტვინის შერყევის, მოტეხილობებისა და ძვლების დაზიანების გამო ჰოსპიტალიზაცია დასჭირდა. არაერთი დაკავებული გადაიყვანეს უცნობ ადგილებში, მათ არ ჰქონდათ წვდომა ადვოკატებსა და ოჯახის წევრებთან, ასევე უარს ეუბნებოდნენ სამედიცინო დახმარებასა და გადაუდებელ ოპერაციებზე.

Justice and accountability cannot be achieved by charging five police officers alone - Amnesty International
Denis Krivosheev, Deputy Director for Eastern Europe and Central Asia at Amnesty International, has responded to reports that five law enforcement officers have been arrested and charged in connection with attacks on three people during anti-government protests in Georgia in 2024.
“The issue of accountability for the widespread abuse of force by police in suppressing peaceful protests against protesters, journalists and government critics since 2024 cannot be resolved by the arrest of just five law enforcement officers, especially after a 17-month delay. Amnesty International has documented dozens of cases of unlawful use of force, alleged torture and other ill-treatment, and serious injuries – including fractures – against people who were simply exercising their rights to freedom of expression and peaceful assembly. Hundreds of protesters have reported such treatment. Justice means holding all of these cases accountable.
These five arrests alone do not change the broader picture of impunity in Georgia, nor the fact that dozens of cases of torture and other ill-treatment remain without effective investigation.
The Prosecutor General’s investigation should extend to all those who may be held responsible, including those who gave orders and failed to fulfill their duty to prevent human rights violations. It is necessary to hold accountable the entire chain of command and all high-profile cases of illegal police actions,” said Denis Krivosheev.
For information, on May 7, 2026, the Prosecutor General’s Office of Georgia announced that five current and former law enforcement officers had been detained in connection with the violence against protester Zviad Maisashvili, politician Levan Khabeishvili, and journalist Guram Rogava during the 2024 protests. All five are charged with “violent abuse of official authority.” One of them is additionally charged with “illegal interference with the professional activities of a journalist, which resulted in injury to health or other serious consequences.” The charges carry a prison sentence of five to eight years.
The statement was preceded by an investigative report by TV Formula, which, based on sources in the Ministry of Internal Affairs, named the alleged attacker of Guram Rogava. At the time, Guram Rogava was a journalist for Formula and was beaten while covering protests on November 29, 2024.
Amnesty International and local monitoring organizations have documented that during peaceful protests in November-December 2024, Georgian police indiscriminately used rubber bullets, tear gas, pepper spray, and water cannons against demonstrators. Others were beaten and subjected to violence that amounted to violations of the absolute prohibition of torture and other ill-treatment, including in police vehicles known as “torture vans.” More than 300 detainees reported severe physical abuse, and more than 80 required hospitalization for concussions, fractures, and bone fractures. Many detainees were taken to unknown locations, denied access to lawyers and family members, and denied medical care and emergency surgery.