დღეს მოლდოვაში ევროპის საბჭოს 46 წევრი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრები ყოველწლიურ სხდომას გამართავენ
ევროპის საბჭოს წევრი 46 ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრები 15 მაისს მოლდოვის დედაქალაქ კიშინიოვში ყოველწლიურ სესიას გამართავენ, რომელსაც მოლდოვის პრეზიდენტი, მაია სანდუ გახსნის. ამის შესახებ ინფორმაციას ევროპის საბჭოს პრესსამსახური ავრცელებს.
ევროპის საბჭოს ინფორმაციით, შეხვედრა იმართება მნიშვნელოვანი გეოპოლიტიკური ცვლილებების, მრავალმხრივ თანამშრომლობაზე მზარდი ზეწოლისა და ევროპაში არსებული არასტაბილურობის ფონზე. მინისტრები ორგანიზაციის პოლიტიკურ პრიორიტეტებსა და სამომავლო მიმართულებებს განიხილავენ.
დისკუსიის მთავარი თემები იქნება რუსეთის აგრესიული ომი უკრაინის წინააღმდეგ, მათ შორის ომისშემდგომი ანგარიშვალდებულებისა და აღდგენის საკითხები. ასევე განიხილება მიგრაციის მიმართულებით ევროპის საბჭოს საქმიანობა, 2025 წლის 10 დეკემბრის მინისტერიალის შემდეგ, რომელმაც ევროპული ერთიანი მიდგომის ამსახველი დეკლარაციის მიღებისკენ მოუწოდა.
მინისტრები იმსჯელებენ ევროპის ახალი დემოკრატიული პაქტის საკითხზეც, ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის წლიური ანგარიშის გათვალისწინებით. შეხვედრის დღის წესრიგში იქნება ინფორმაციის მანიპულაცია და უცხოური ჩარევა, მათ შორის დემოკრატიული პროცესებისა და არჩევნების მთლიანობის დაცვა, ასევე დემოკრატიული მდგრადობის გაძლიერების გზები.
განხილვის კიდევ ერთი თემა იქნება ევროპის საბჭოს სამომავლო საგარეო სტრატეგია, როგორც ევროპასა და მსოფლიოში ერთ-ერთი მთავარი სტანდარტების განმსაზღვრელი და გეოპოლიტიკური მოთამაშის.
მინისტრები ასევე იმსჯელებენ საერთაშორისო თანამშრომლობისა და ეფექტიანი მრავალმხრივობის საკითხებზე, იმ პირობებში, როდესაც ეს მექანიზმები სერიოზული გამოწვევების წინაშეა.
სესიის ფარგლებში მიღებული იქნება დამატებითი ოქმი დანაშაულებრივი გზით მიღებული შემოსავლების გათეთრების, ძებნის, დაყადაღებისა და კონფისკაციის, ასევე ტერორიზმის დაფინანსების შესახებ კონვენციასთან დაკავშირებით, რომელიც მოქმედ დოკუმენტს განაახლებს და შეავსებს.
დაგეგმილია ხელშეკრულებების ხელმოწერის ცერემონიაც, რომლის ფარგლებშიც ქვეყნებს ევროპის საბჭოს რამდენიმე ახალ კონვენციასთან მიერთების შესაძლებლობა ექნებათ.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ, მოლდოვა ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტის თავმჯდომარეობას მონაკოს გადასცემს.
სესიის დასრულების შემდეგ, 15 მაისს პრესკონფერენცია გაიმართება, რომელშიც მოლდოვისა და მონაკოს საგარეო საქმეთა მინისტრები და ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი მიიღებენ მონაწილეობას.

Foreign ministers from the 46 member states of the Council of Europe will hold their annual meeting in Moldova today
The foreign ministers of the 46 member states of the Council of Europe will hold their annual meeting in the capital of Moldova, Chisinau, on 15 May, to be opened by Moldovan President Maia Sandu. The press service of the Council of Europe reports.
According to the Council of Europe, the meeting is taking place against the backdrop of significant geopolitical changes, growing pressure on multilateral cooperation and instability in Europe. The ministers will discuss the political priorities and future directions of the organization.
The main topics of discussion will be Russia's aggressive war against Ukraine, including issues of post-war accountability and reconstruction. The Council of Europe's work on migration will also be discussed, following the ministerial meeting of 10 December 2025, which called for the adoption of a declaration reflecting a common European approach.
Ministers will also discuss the new European Pact for Democracy, taking into account the annual report of the Secretary General of the Council of Europe. The agenda of the meeting will include information manipulation and foreign interference, including the protection of the integrity of democratic processes and elections, as well as ways to strengthen democratic sustainability.
Another topic of discussion will be the future foreign strategy of the Council of Europe as one of the main standard-setters and geopolitical players in Europe and the world.
Ministers will also discuss the issues of international cooperation and effective multilateralism, in a context where these mechanisms are facing serious challenges.
An additional protocol to the Convention on Laundering, Search, Seizure and Confiscation of the Proceeds of Crime and on the Financing of Terrorism will be adopted during the session, updating and supplementing the existing instrument.
A signing ceremony is also planned, during which the countries will have the opportunity to accede to several new Council of Europe conventions.
Following the meeting, Moldova will hand over the chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe to Monaco.
After the session, a press conference will be held on 15 May, in which the Ministers of Foreign Affairs of Moldova and Monaco and the Secretary General of the Council of Europe will participate.