რევოლუციური გვარდია აშშ-ს „რეგიონის ფარგლებს გარეთ ომით“ ემუქრება
ირანის რევოლუციურმა გვარდიამ განაცხადა, რომ თუ აშშ ირანზე კიდევ ერთხელ მიიტანს იერიშს, „ომი რეგიონის ფარგლებს გასცდება“.
ირანის სამხედრო ძალების განცხადებით, ეს პასუხია „ამერიკულ-სიონისტური მტრის“ მუქარაზე მას შემდეგ, რაც გუშინ დონალდ ტრამპმა და ჯეი დი ვენსმა გააფრთხილეს, რომ ირანის მთავრობასთან სამშვიდობო შეთანხმების მიუღწევლობის შემთხვევაში, შესაძლოა სამხედრო დარტყმები განახლდეს.
„ჩვენ მათ წინააღმდეგ ჯერ კიდევ არ გამოგვიყენებია ისლამური რევოლუციის ყველა შესაძლებლობა“, — ნათქვამია სამხედრო ძალების განცხადებაში.
„მაგრამ თუ ირანის წინააღმდეგ აგრესია განმეორდება, დაპირებული რეგიონული ომი ამჯერად რეგიონის ფარგლებს გასცდება, ხოლო ჩვენი გამანადგურებელი დარტყმები ისეთ ადგილებში, სადაც ამას არ ელით, სრულ განადგურებამდე მიგიყვანთ.“
კონტექსტისთვის: ირანმა მანამდე აშშ-ისა და ისრაელის სამხედრო კამპანიას საპასუხო მოქმედებებით უპასუხა და მეზობელ ქვეყნებზე იერიშები მიიტანა.
გარდა ამისა, არსებობს შიში საზღვარგარეთ ჰიბრიდული ომის შესაძლო გაფართოებასთან დაკავშირებით. ლონდონის მეტროპოლიტენის პოლიცია იძიებს შესაძლო კავშირებს ლონდონში მომხდარ ცეცხლის წაკიდების შემთხვევებსა და ირანთან დაკავშირებულ ჯგუფებს შორის.

Revolutionary Guard threatens US with 'war beyond the region'
Iran's Revolutionary Guard has threatened that it will "extend the war beyond the region" should the US attack Iran again.
The Iranian military force said it was responding to threats by "the American-Zionist enemy" after Donald Trump and JD Vance warned yesterday they may resume military strikes if there's no peace agreement with the Iranian government.
"We have not yet deployed all the capacities of the Islamic Revolution against them," the military force said in a statement.
"But now, if aggression against Iran is repeated, the promised regional war will this time extend beyond the region, and our crushing blows in places you do not expect will bring you to utter ruin."
For context: Iran previously retaliated against the US-Israeli military campaign by attacking neighbouring countries.
Moreover, there have been fears over hybrid warfare abroad, with the Metropolitan Police investigating links between arson attacks in London and Iranian-affiliated groups.