12 სექტემბერი, 2017 12:55
მიხეილ სააკაშვილის ორი მომხრეა გადაყვანილი პოლიციაში - უკრაინის შსს
უკრაინის შინაგან საქმეთა სამინისტროს კომუნიკაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა არტიომ შევჩენკომ უარყო მიხეილ სააკაშვილის თანამებრძოლის, დავით საყვარელიძის განცხადება მათი მხარდამჭერების მასობრივი დაკავებების შესახებ. ამის შესახებ მან Цензор.НЕТ-ს განუცხადა.
შევჩენკოს ინფორმაციით, ორი პირია გადაყვანილი პოლიციის დეპარტამენტში საგამოძიებო მოქმედებების გასატარებლად.
„მასობრივ ხასიათზე საუბარი არაა. ორი პირია გადაყვანილი პოლიციის განყოფილებაში საგამოძიებო მოქმედებების გასატარებლად. მათ პროცესუალურ სტატუსზე ეროვნული პოლიცია მოგვიანებით გაავრცელებს ინფორმაციას“, -აღნიშნა შევჩენკომ.
რაც შეეხება სააკაშვილის განცხადებას ამერიკელი დოკუმენტალისტების დაკავების შესახებ, შევჩენკომ განაცხადა, რომ აღნისნულ ინფორმაციას არ ფლობს,.
„თუ საზღვარი უკანონოდ გადაკვეთეს და მათი ბრალეულობა დადგინდება, მაშინ გატარდება ყველა აუცილებელი მოქმედება ადმინისტრაციული კანონმდებლობის ფარგლებში“,-თქვა შევჩენკომ.
შეგახსენებთ, დღეს პარტია „ახალი ძალების მოძრაობის“ წევრმა, დავით საყვარელიძემ ფეისბუკის საკუთარ გვერდზე დაწერა, რომ სააკაშვილის მხარდამჭერების წინააღმდეგ რეპრესიები დაიწყო. მისივე ინფრმაციით, დააკავეს 10 სექტემბრის ამბების ორი მონაწილე ანდრეი კოტიჩენკო და ალექსანდრ ბურცევი.
აღნიშნულ ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული უკრაინის სსკ-ის 332-ე მუხლით, რაც სახელმწიფო საზღვარზე პირების უკანონოდ გადაყვანას გულისხმობს, ასევე ადგილობრივი შსს-ის ინფორმაციით, ინციდენტი სისხლის სამართლის კოდექსის 348-ე მუხლის დანაშაულის ნიშნებსაც შეიცავს.
ჟენევაში აშშ-ისა და ირანს შორის მოლაპარაკებები მიმდინარეობს, - ინფორმაციას ირანის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო Tasnim-ი ავრცელებს. გამოცემის ცნობით, აშშ-ისა და ირანის წარმომადგენლებს შორის ბირთვული შეთანხმების შ
უკრაინის შეიარაღებული ძალები რუსეთის მასშტაბური იერიშის შესახებ იუწყებიან. მათი ცნობით, ღამის განმავლობაში 400-მდე დრონი და რაკეტა ჩამოაგდეს. უკრაინის საჰაერო-სამხედრო ძალების წარმომადგენლის ცნობით, გამთენ
დღეს ჟენევაში ყველაზე მნიშვნელოვანი არის ამერიკის ქმედება. სწორედ მათ წამოაყენეს დიალოგის აღდგენის მოთხოვნა. ეს დიალოგი, თავის დროზე, მათივე ქმედებების და თავდასხმების გამო შეწყდა. მიუხედავად ამისა, თვით ეს მოთხოვნაც უკვ
აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი აცხადებს, რომ ირანსა და აშშ-ს შორის თეირანის ბირთვულ პროგრამასთან დაკავშირებით სამშაბათს ჟენევაში დაგეგმილ მოლაპარაკებებში ირიბად ჩაერთვება. შეთანხმების პერსპექტივებთან დაკავშირებით კ
ირანთან შეთანხმებას თუ არ მივაღწევთ, ეს ძალიან ტრავმული იქნება, მათთვის რთული დრო დადგება, ეს სხვა ისტორია იქნება, – ამის შესახებ აშშ-ის პრეზიდენტმა, დონალდ ტრამპმა განაცხადა. „ჩვენ უნდა დავდოთ შეთანხმებ
თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰაკან ფიდანმა განაცხადა: „ირანისთვის მნიშვნელოვანი იქნება, რომ აშშ-სთან ნებისმიერი შეთანხმება რეგიონულ პარტნიორებთან ნდობის გამაძლიერებელ ნაბიჯებს დაუკავშირდეს. ეს ბალანსი ძალიან