რეგიონში აშშ-ის ბაზები სამიზნედ გადაიქცევიან, თუ ის ირანის წინააღმდეგ სამხედრო ზომებს მიიღებს – ირანის ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანი
ირანის ეროვნული უსაფრთხოების წარმომადგენელმა ალი ლარიჯანიმ გააფრთხილა ვაშინგტონი, რომ თუ აშშ ირანის წინააღმდეგ სამხედრო მოქმედებებს დაიწყებს, რეგიონში მდებარე მისი სამხედრო ბაზები სამიზნე გახდება. მან ასევე აღნიშნა, რომ ისრაელის რეჟიმი ცდილობს ბირთვული მოლაპარაკებების ჩაშლას.
ალი ლარიჯანიმ, ირანის უმაღლესი ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს (SNSC) მდივანმა, აღნიშნული განცხადებები ალ-ჯაზირასთან ინტერვიუში გააკეთა, რომელიც ოთხშაბათს ყატარში შეხვედრის ფარგლებში შედგა.
„თუ აშშ დაგვესხმება თავს, ჩვენ სამიზნედ ავიღებთ მის სამხედრო ბაზებს რეგიონში,“ – განაცხადა ირანის უმაღლესმა უსაფრთხოების წარმომადგენელმა.
ინტერვიუს სხვა ნაწილში მან აღნიშნა, რომ „ყატარი დადებით როლს ასრულებს შუამავლობის კუთხით [თეირანსა და ვაშინგტონს შორის ბირთვულ მოლაპარაკებებში].“
„მოლაპარაკებებს საკუთარი გზა აქვთ და მათ შეუძლიათ შედეგის მოტანა, თუ რეალიზმითა და ურთიერთპატივისცემით წარიმართება,“ – განაცხადა მან და დაამატა, რომ „სარაკეტო პროგრამა განხილვის საგანი არ არის.“
„არავის მოუცია ჩვენთვის ბირთვული ტექნოლოგია; ის საკუთარი შიდა ძალისხმევით მოვიპოვეთ,“ – განაგრძო მან.
ლარიჯანიმ ასევე ისაუბრა ისრაელის პრემიერ-მინისტრის ვაშინგტონში ვიზიტზე და განაცხადა, რომ „ისრაელი ცდილობს მოლაპარაკებების პროცესის საბოტაჟს და ეძებს საბაბებს ომის გასაღვივებლად.“
„ბირთვული პროგრამის გარდა სხვა საკითხებზე მოლაპარაკება არ იქნება. ამ თემაზე ვაშინგტონთან საერთო პოზიცია გვაქვს, რომ ჩვენ ბირთვულ იარაღს არ ვფლობთ,“ – თქვა მან მოგვიანებით.
„ვაშინგტონისგან კონკრეტული წინადადება არ მიგვიღია და რაც ომანში მოხდა, იყო შეტყობინებების გაცვლა,“ – განაგრძო მან.
„ვაშინგტონთან მოლაპარაკებები გრძელდება და რეგიონის ქვეყნები ცდილობენ, რომ ეს დიალოგი წარმატებული იყოს. ჩვენი პოზიცია მათ მიმართ დადებითია,“ – დასძინა მან.
„აშშ მოლაპარაკებებში ჩართვით რაციონალურ გზას დაადგა.
გამდიდრების სრული შეწყვეტის შესახებ საუბარი არ არის, რადგან ის გვჭირდება ენერგეტიკისა და სამედიცინო წარმოების სფეროებში,“ – დაამატა ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს მდივანმა.
„ისრაელი ცდილობს მოლაპარაკებების პროცესის საბოტაჟს და ეძებს საბაბებს ომის კერის გასაღვივებლად. ისრაელი მხოლოდ ირანის წინააღმდეგ არ მოქმედებს, არამედ მთლიანი რეგიონის სტაბილურობასაც უქმნის საფრთხეს,“ – განაცხადა მან ბოლოს.