მოლდოვის პარლამენტმა დსთ-დან გასვლას დაუჭირა მხარი
მოლდოვის პარლამენტმა მიიღო გადაწყვეტილება, დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის შესაბამისი ოქმისა და ორგანიზაციის წესდების დენონსაციის შესახებ.
დოკუმენტების გაუქმების ინიციატორი მოლდოვის საგარეო საქმეთა სამინისტრო გახდა. უწყებაში აღნიშნეს, რომ დსთ-ის ფუნდამენტური ღირებულებები და პრინციპები აღარ სრულდება, ხოლო ორგანიზაციამ თავისი არსებობის აზრი დაკარგა.
დსთ-დან გასვლის გადაწყვეტილების მიზეზი გახდა რუსეთის მიერ ტერიტორიული მთლიანობის ორმხრივი აღიარებისა და საზღვრების ხელშეუხებლობის პრინციპის უხეში დარღვევა.
„ეს პრინციპი, რომელიც დსთ-ის შექმნის საფუძველი იყო, დარღვეულია რუსეთის ფედერაციის მიერ, რომელიც უკრაინის წინააღმდეგ ომს აწარმოებს, საქართველოს წინააღმდეგ აგრესიული აქტი განახორციელა და მოლდოვის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე უკანონოდ ინარჩუნებს სამხედრო ჯარებს“, – აღნიშნულია პარლამენტის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ორგანიზაციიდან გასვლა ქვეყნის ბიუჯეტს ყოველწლიურად 150 ათასი ევროზე მეტის დაზოგვის საშუალებას მისცემს. სწორედ ამდენს შეადგენდა მოლდოვის საწევრო შენატანი დსთ-ის ბიუჯეტში.

Moldovan Parliament Supports Withdrawal from CIS
The Moldovan Parliament has decided to denounce the relevant protocol of the Commonwealth of Independent States and the organization's charter.
The Moldovan Foreign Ministry initiated the cancellation of the documents. The ministry noted that the fundamental values ​​and principles of the CIS are no longer being fulfilled, and the organization has lost its meaning of existence.
The reason for the decision to withdraw from the CIS was Russia's gross violation of the principle of mutual recognition of territorial integrity and the inviolability of borders.
“This principle, which was the basis for the creation of the CIS, has been violated by the Russian Federation, which is waging war against Ukraine, committed an act of aggression against Georgia, and illegally maintains military forces on the territory of the Republic of Moldova,” the parliament said in a statement.
The withdrawal from the organization will allow the country’s budget to save more than 150 thousand euros annually. This is exactly how much Moldova’s membership contribution to the CIS budget amounted to.