საქართველო არ არის მოედანი, სადაც ქვეყნებმა ერთმანეთთან ურთიერთობები უნდა არკვიონ - შალვა პაპუაშვილი
პარლამენტის თავმჯდომარის, შალვა პაპუაშვილის განცხადებით, საქართველოს ტერიტორია და საქართველოში ყოფნა არ უნდა გამოიყენებოდეს იმისთვის, რომ სხვა სახელმწიფოებმა ერთმანეთთან ურთიერთობები გაარკვიონ.
ამის შესახებ პაპუაშვილმა ჟურნალისტებს საქართველოში ირანის ელჩის განცხადებასთან დაკავშირებით განუცხადა.
„იყო საგარეო საქმეთა სამინისტროში შეხვედრა. რა თქმა უნდა, ამაზეც იყო საუბარი. შეგიძლიათ საგარეო საქმეთა სამინისტროს ჰკითხოთ, კონკრეტულად რაზე ჰქონდათ საუბარი. ზოგადად, შემიძლია გითხრათ, რომ საქართველო არ არის მოედანი, სადაც შეიძლება ქვეყნებმა ერთმანეთთან ურთიერთობები არკვიონ. გასაგებია, რომ არის ამის სურვილი თუ ამოცანაც, გასაგებია ირანსა და აშშ-ს შორის არსებული დღევანდელი ურთიერთობა, თუმცა ყველას მიმართ მექნებოდა მოწოდება — საქართველოს ტერიტორია და საქართველოში ყოფნა არ იქნას გამოყენებული იმისთვის, რომ ერთმანეთში ურთიერთობები არკვიონ. საქართველოს მშვიდობის პოლიტიკა ყველასთვის ცხადია“, — განაცხადა პაპუაშვილმა.
მისივე თქმით, საქართველოსთვის მთავარი ამოცანაა, რეგიონში მიმდინარე კრიზისებისა და ომების ფონზე, ქვეყანამ ყველა პროცესი მშვიდობიანად გაიაროს.
„ისევე როგორც სხვა შემთხვევაში, უკრაინასთან დაკავშირებით იქნებოდა თუ სხვა კრიზისები და ომები, რომელიც, სამწუხაროდ, ჩვენ გარშემო ხშირად ხდებოდა, ხდება და ისეთი პირი უჩანს, რომ მომავალშიც იქნება, ჩვენთვის მთავარი არის, რომ საქართველომ მშვიდობიანად გაიაროს ყველა ეს პროცესი. შესაბამისი ინსტრუმენტებით, პოლიტიკური გადაწყვეტილებებით, დიალოგით, საუბრებით ხედავთ, რომ ამას ვაღწევთ და დღეს ვართ წარმატებული ქვეყანა ეკონომიკურადაც და პოლიტიკურადაც“, — აღნიშნა პარლამენტის თავმჯდომარემ.
ცნობისთვის, საქართველოში ირანის ელჩი, სეიედ ალი მოჯანი აცხადებს, რომ საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში შეხვედრა გაიმართა, სადაც, მისი თქმით, კონსტრუქციული საუბარი შედგა.
მანამდე, რამდენიმე დღის წინ, ირანის ელჩმა სოციალურ ქსელში განცხადება გამოაქვეყნა, სადაც დაწერა:
„როცა ზოგიერთი ქვეყანა, უნებლიეთ ან ნაჩქარევად საკუთარ სივრცესა და ტერიტორიას გარე ავანტიურისტებს უთმობს, ამის ფასს ადრე თუ გვიან, ქვეყნის შიგნითვე იწვნევს — ვინც ტრამპს მხარი აუბეს, იძულებულნი არიან, ამის ფასი გადაიხადონ“.

Georgia is not a platform where countries should sort out their relations with each other - Shalva Papuashvili
According to the statement of the Chairman of the Parliament, Shalva Papuashvili, the territory of Georgia and the presence in Georgia should not be used for other states to sort out their relations with each other.
Papuashvili told journalists about this in connection with the statement of the Iranian Ambassador to Georgia.
“There was a meeting at the Ministry of Foreign Affairs. Of course, this was also discussed. You can ask the Ministry of Foreign Affairs what exactly they talked about. In general, I can tell you that Georgia is not a platform where countries can sort out their relations with each other. It is clear that there is a desire or a task for this, the current relations between Iran and the US are understandable, however, I would like to appeal to everyone — the territory of Georgia and the presence in Georgia should not be used for sorting out their relations with each other. Georgia’s peace policy is clear to everyone,” Papuashvili said.
According to him, the main task for Georgia is to ensure that the country goes through all processes peacefully, in the context of the ongoing crises and wars in the region.
“As in other cases, whether there were other crises and wars related to Ukraine, which, unfortunately, have often happened around us, are happening and it seems that they will continue to happen in the future, the main thing for us is that Georgia goes through all these processes peacefully. With appropriate tools, political decisions, dialogue, conversations, you can see that we are achieving this and today we are a successful country both economically and politically,” the Speaker of the Parliament noted.
For information, the Iranian Ambassador to Georgia, Seyed Ali Mojani, stated that a meeting was held at the Georgian Ministry of Foreign Affairs, where, according to him, a constructive conversation took place.
Earlier, a few days ago, the Iranian ambassador published a statement on social media, where he wrote: "When some countries, unwillingly or hastily, give up their space and territory to external adventurers, sooner or later they will suffer the price within the country itself - those who supported Trump are forced to pay the price."