პატრიარქს ბოლოს ბერლინში შევხვდი, 2017 წელს, შრიტეს კლინიკაში... სულ მიმეორებდა „თქვენ დაუყოვნებლივ უნდა დაბრუნდეთ საქართველოში" - მიხეილ სააკაშვილი
ახლა, რაც ხდება ეს არის სიბნელის მოძლიერება და საბოლოოდ გამეფების მცდელობა. მე მაინც ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი. მიმაჩნია, რომ ამ ძალიან რთულ პერიოდს ყველა სფეროში საკმაოდ ჩქარა გადავლახავთ, თუ რა თქმა უნდა ვიბრძოლებთ, - ამის შესახებ პატიმრობაში მყოფი მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მიერ საპატიმროდან გამოგზავნილ წერილშია ნათქვამი.
„პატრიარქი ილია II იყო კომპლექსური პიროვნება. 2014 წელს ის ჩავიდა მოსკოვში, შეხვდა პუტინს და უთხრა შემდეგი ფრაზა - "ერთ პიროვნებას არ უნდა გადავაყოლოთ ორ ხალხს შორის ურთიერთობა". ამ ერთ პიროვნებაში, რა თქმა უნდა, მე ვიგულისხმებოდი და ის, რომ სწორედ ჩემს გამო ვერ შეძლო პუტინმა 2008-ში საქართველოს დაპყრობა. ეს განცხადება ყველამ თვითონ შეაფასეთ (ისტორიის შეფასება იქნება მკაცრი).
თუმცა მეორე მხრივ მე მახსოვს ისიც, თუ როგორ მიჭერდა ილია II მხარს 5 ჯვრიანი დროშის დამკვიდრებაში, როდესაც იუსტიციის მინისტრობის და საკრებულოს თავმჯდომარეობის დროს აქტიურად დავიწყე ამ დროშის გამოყენება, ვინაიდან ვთვლიდი, რომ ხუთჯვრიანი დროშა ბევრად უფრო ასახავდა ჩვენს ისტორიას და ღირებულებებს, ვიდრე სოციალ-დემოკრატების I რესპუბლიკის დროშა.
დროშას კრძალავდნენ, მას ხევდნენ, ჩემს წინააღმდეგ აღძრეს სისხლის სამართლის საქმეები და მაშინ სწორედ პატრიარქის აქტიურმა ჩარევამ გააძლიერა ჩვენი პოზიციები.
პატრიარქს ბოლოს ბერლინში შევხვდი, 2017 წელს, შრიტეს კლინიკაში. მე და გიულიმ მოვინახულეთ, შეხვედრას ესწრებოდა შორენა თეთრუაშვილი და ეს იყო ძალიან თბილი შეხვედრა, რომლის დროსაც პატრიარქს ჩემზე ხელი ჰქონდა ჩამოკიდებული და სულ მიმეორებდა „თქვენ დაუყოვნებლივ უნდა დაბრუნდეთ საქართველოში".
ჩემი დაბრუნების შემდეგ პატრიარქი უკვე ჩაკეტილი ჰყავდათ და საპატრიარქოს რეაქცია რაც იყო ჩემს და სხვების დატყვევებაზე, მგონი, გვახსოვს.
ამ ყველაფერს იმიტომ ვყვები, რომ ერთმნიშვნელოვნად თეთრი და შავი არ არსებობდა, თუმცა ახლა, რაც ხდება ეს არის სიბნელის მოძლიერება და საბოლოოდ გამეფების მცდელობა.
მე მაინც ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი. მიმაჩნია, რომ ამ ძალიან რთულ პერიოდს ყველა სფეროში საკმაოდ ჩქარა გადავლახავთ, თუ რა თქმა უნდა ვიბრძოლებთ.

I last met the Patriarch in Berlin, in 2017, at the Shrite Clinic... He kept repeating to me, "You must return to Georgia immediately" - Mikheil Saakashvili
What is happening now is the strengthening of darkness and an attempt to finally take over. I am still optimistic. I believe that we will overcome this very difficult period in all areas quite quickly, if we fight, of course, - this is stated in a letter sent from prison by the third president, Mikheil Saakashvili, who is currently in prison.
“Patriarch Ilia II was a complex person. In 2014, he came to Moscow, met with Putin and said the following phrase - “We should not leave the relations between two peoples to one person”. By this one person, of course, I meant me and the fact that it was because of me that Putin was unable to conquer Georgia in 2008. You all evaluate this statement for yourself (history will evaluate it harshly).
However, on the other hand, I also remember how Ilia II supported me in establishing the 5-cross flag, when during my tenure as Minister of Justice and Chairman of the Sakrebulo, I actively began to use this flag, because I believed that the 5-cross flag reflected our history and values ​​much more than the flag of the First Republic of the Social Democrats.
The flag was banned, it was torn down, criminal cases were initiated against me, and then it was the Patriarch’s active intervention that strengthened our Positions.
I last met the Patriarch in Berlin, in 2017, at the Shrite Clinic. Giuli and I visited him, Shorena Tetruashvili was present at the meeting, and it was a very warm meeting, during which the Patriarch had his hand on me and kept repeating to me, “You must return to Georgia immediately.”
After my return, the Patriarch was already locked up, and I think we remember the reaction of the Patriarchate to my and others’ capture.
I am telling all this because there was no clear-cut white and black, but what is happening now is the strengthening of darkness and an attempt to finally reign supreme.
I am still optimistic. I believe that we will overcome this very difficult period in all areas quite quickly, if we fight, of course.