ზელენსკი სტამბოლში ჩავიდა — ერდოღანთან შეხვედრას გამართავს
უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი თურქეთში, სტამბოლში ჩავიდა, სადაც თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანთან შეხვედრას გამართავს.
როგორც „ევროპული პრავდა“ წერს, აღნიშნულის შესახებ ჟურნალისტებს ზელენსკის პრესსპიკერმა, სერგეი ნიკიფოროვმა განუცხადა.
მისი თქმით, ზელენსკი შაბათს, 3 აპრილს ჩავიდა სტამბოლში.
„პრეზიდენტი სტამბოლში თურქეთის პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანთან მოლაპარაკებებისთვის ჩავიდა,“ — განაცხადა ნიკიფოროვმა.
მანამდე, ერთი დღით ადრე, თურქეთის პრეზიდენტს სატელეფონო საუბარი ჰქონდა კრემლის ლიდერ ვლადიმირ პუტინთან. გავრცელებული ინფორმაციით, საუბრის მთავარი თემა ახლო აღმოსავლეთში მიმდინარე ომი იყო.
ამასთან, მიმდინარე კვირის დასაწყისში ზელენსკიმ აშშ-ის მოლაპარაკებების დელეგაცია კიევში მიიწვია.
უკრაინის პრეზიდენტმა ასევე აღნიშნა, რომ ქვეყანა მზად უნდა იყოს ამერიკული იარაღის შესაძლო მიწოდების შეწყვეტისთვის, თუმცა დასძინა, რომ ამ ეტაპზე ამის შესახებ კონკრეტული სიგნალები არ არსებობს.

Zelensky arrives in Istanbul — to meet with Erdogan
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has arrived in Istanbul, Turkey, where he will meet with Turkish President Recep Tayyip Erdogan.
As European Pravda writes, Zelensky's spokesman, Sergei Nikiforov, told reporters about this.
According to him, Zelensky arrived in Istanbul on Saturday, April 3.
"The president arrived in Istanbul for talks with Turkish President Recep Tayyip Erdogan," Nikiforov said.
A day earlier, the Turkish president had a telephone conversation with Kremlin leader Vladimir Putin. According to reports, the main topic of the conversation was the ongoing war in the Middle East.
In addition, earlier this week, Zelensky invited the US negotiating delegation to Kiev.
The Ukrainian president also noted that the country should be prepared for a possible interruption of American weapons supplies, although he added that there are no concrete signals about this at this stage.