აფგან სადიგოვს შეეფარდა ჯარიმა 2000 ლარის ოდენობით, საქართველოდან გაძევება და ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვა 3 წლის ვადით - შსს
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან სადიგოვის დაკავებასთან დაკავშირებით­ ინფორმაციას ავრცელებს.
უწყების თანახმად, სადიგოვს სახდელის სახით შეეფარდა ჯარიმა 2000 ლარის ოდენობით, საქართველოდან გაძევება და ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვა 3 წლის ვადით.
ამასთან, აღინიშნება, რომ გათვალისწინებულ იქნა აზერბაიჯანელი სამართალდამცველების ინფორმაცია აფგან სადიგოვის შესახებ უსაფრთხოების გამოწვევებთან დაკავშირებით.
„შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ, ადმინისტრაციული წესით, დაკავებულ იქნა აზერბაიჯანის მოქალაქე აფგან სადიგოვი, რომელიც სასამართლოს წინაშე შესაბამისი ადმინისტრაციული საქმის წარმოების ფარგლებში წარდგა.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ სადიგოვი სამართალდამრღვევად ცნო, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედების ჩადენისთვის. კერძოდ, სოციალურ ქსელში პოლიციელის მიმართ შეურაცხყოფისთვის. სახდელის სახით მას შეეფარდა ჯარიმა 2000 ლარის ოდენობით, საქართველოდან გაძევება და ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვა 3 წლის ვადით.
„სასამართლომ გაითვალისწინა შს სამინისტროს წარმომადგენლების პოზიცია და მხედველობაში მიიღო ის გარემოება, რომ აღნიშნული პირი 62-ჯერ იქნა გამოვლენილი სხვადასხვა ტიპის ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ფაქტზე, მათ შორის შეკრება-მანიფესტაციის წესების დარღვევაზე, რისთვისაც მას ორჯერ უკვე მოხდილი აქვს ადმინისტრაციული პატიმრობა.
გარდა ამისა, სხვა ფაქტობრივ გარემოებებთან ერთად, გათვალისწინებულ იქნა აზერბაიჯანელი სამართალდამცველების ინფორმაცია აფგან სადიგოვის შესახებ უსაფრთხოების გამოწვევებთან დაკავშირებით.
დამატებით, საზოგადოების ინფორმირებისა და სპეკულაციების გამორიცხვის მიზნით, განვმარტავთ, რომ აზერბაიჯანის რესპუბლიკა ბოლო წლების განმავლობაში ითხოვდა მათ მიერ სისხლის სამართლის საქმეზე ძებნილი აფგან სადიგოვის ექსტრადირებას. იმის გამო, რომ სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს დაეკისრა დროებითი ღონისძიება, არ გადაეცა აფგან სადიგოვი აზერბაიჯანისათვის, ბუნებრივია ქართული მხარე უარს აცხადებდა ხსენებულ სისხლის სამართლის საქმეზე აღნიშნული პირის ექსტრადიციაზე. ქართული მხარისთვის, რამდენიმე დღის წინ, ოფიციალური წყაროებით ცნობილი გახდა, რომ აზერბაიჯანის პროკურატურამ გამოიყენა დისკრეციული უფლებამოსილება და იმ სისხლის სამართლის საქმეზე, რომელზეც სტრასბურგის სასამართლოს გაცემული ჰქონდა დროებითი ღონისძიება, სისხლის სამართლებრივი დევნა შეწყვიტა. შესაბამისად, საქართველოშიც შეწყვეტილია ყოველგვარი საექსტრადიციო პროცედურები.
ამავდროულად, სადიგოვმა ჩაიდინა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა, რომელიც სახდელის სახით, ჯარიმასთან ერთად, ითვალისწინებს საქართველოდან გაძევებას და ქვეყანაში შემოსვლის აკრძალვას, რაც მოცემულ შემთხვევაში სასამართლოს მიერ შეეფარდა ადმინისტრაციული წესით დაკავებულ პირს. შესაბამისად, აფგან სადიგოვი გაძევებულ იქნა თავის წარმოშობის ქვეყანაში და მას დაუწესდა საქართველოში შემოსვლის სამწლიანი აკრძალვა.
საქართველოში სრულად არის დაცული ადამიანის უფლებები და თავისუფლებები. ამავდროულად, სახელმწიფო მკაცრად იცავს ბალანსს ინდივიდუალურ უფლებებსა და სახელმწიფო უსაფრთხოების ინტერესებს შორის. კანონიერი საფუძვლის გარეშე მყოფი და სამართალდამრღვევი პირები დაექვემდებარებიან კანონით განსაზღვრულ იმ ზომებს, რომლებიც სრულ შესაბამისობაშია კანონის უზენაესობის პრინციპთან”, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Afgan Sadigov fined 2,000 GEL, expelled from Georgia and banned from entering the country for 3 years - MIA
The Georgian Ministry of Internal Affairs has released information regarding the detention of Azerbaijani journalist Afgan Sadigov.
According to the agency, Sadigov was fined 2,000 GEL, expelled from Georgia and banned from entering the country for 3 years.
In addition, it is noted that the information provided by Azerbaijani law enforcement agencies regarding security challenges regarding Afgan Sadigov was taken into account.
“The employees of the Ministry of Internal Affairs, under administrative procedure, detained Azerbaijani citizen Afgan Sadigov, who appeared before the court within the framework of the relevant administrative case.
The Tbilisi City Court recognized Sadigov as a violator for committing an act provided for in Article 173 of the Code of Administrative Offenses. In particular, for insulting a police officer on a social network. As a punishment, he was fined 2,000 GEL, expelled from Georgia and banned from entering the country for a period of 3 years.
“The court took into account the position of the representatives of the Ministry of Internal Affairs and took into account the fact that the aforementioned person was identified 62 times for various types of administrative offenses, including violation of the rules of assembly and demonstration, for which he has already been sentenced twice Administrative detention.
In addition, along with other factual circumstances, information from Azerbaijani law enforcement agencies regarding security challenges regarding Afgan Sadigov was taken into account.
Additionally, in order to inform the public and exclude speculation, we would like to clarify that the Republic of Azerbaijan has been requesting the extradition of Afgan Sadigov, who is wanted by them in a criminal case, for the past few years. Due to the fact that, by the decision of the European Court of Human Rights in Strasbourg, Georgia was imposed a temporary measure not to extradite Afgan Sadigov to Azerbaijan, the Georgian side naturally refused to extradite the person in the aforementioned criminal case. The Georgian side learned from official sources a few days ago that the Azerbaijani Prosecutor's Office had exercised its discretionary authority and in the criminal case for which the Strasbourg Court had issued a temporary The measure, criminal prosecution, was terminated. Accordingly, all extradition procedures in Georgia have also been terminated.
At the same time, Sadigov committed an administrative offense, which, in addition to a fine, provides for expulsion from Georgia and a ban on entering the country, which in this case was imposed by the court on a person detained under administrative law. Accordingly, Afgan Sadigov was expelled to his country of origin and was imposed a three-year ban on entering Georgia.
Human rights and freedoms are fully protected in Georgia. At the same time, the state strictly protects the balance between individual rights and state security interests. Persons without legal grounds and those violating the law will be subject to measures determined by law, which are fully consistent with the principle of the rule of law,” the information states.