უნგრეთში დაიწყო საპარლამენტო არჩევნები
12 აპრილს ბუდაპეშტის დროით დილის 6 საათზე უნგრეთის მთელ ტერიტორიაზე გაიხსნა საარჩევნო უბნები, რომლებიც 19:00 საათისთვის დაიხურებიან.
სულ არჩევნებში ხუთი პარტია მონაწილეობს, თუმცა რეალური კონკურენტი ორია: ვიქტორ ორბანის „ფიდესი“, რომელიც ქვეყანას უკვე 16 წელია მართავს, და პეტერ მადიარას „ტისა“.
დამოუკიდებელი სოციოლოგიური კვლევები ოპოზიციის დამაჯერებელ გამარჯვებას პროგნოზირებს.
არჩევნები შერეული სისტემით ტარდება — ამომრჩეველი ერთდროულად აძლევს ხმას როგორც კონკრეტულ კანდიდატს (ერთმანდატიან ოლქში), ასევე პარტიულ სიას. 199 მანდატიდან 106 ნაწილდება მაჟორიტარულ ოლქებში ხმათა უბრალო უმრავლესობით, დანარჩენი 93 კი - პროპორციულად.
პარლამენტში მოსახვედრად პოლიტიკურმა პარტიებმა უნდა გადალახონ ხუთპროცენტიანი ბარიერი. მთავრობის ჩამოყალიბებისთვის საჭიროა 100, საკონსტიტუციო უმრავლესობისთვის კი 133 მანდატი.

Parliamentary elections have begun in Hungary
Five parties are participating in the elections, but only two are real contenders: Viktor Orbán's Fidesz, which has ruled the country for 16 years, and Peter Madiara's Tisza.
Independent sociological surveys predict a convincing victory for the opposition.
The elections are held under a mixed system — voters simultaneously vote for both a specific candidate (in a single-member district) and a party list. Out of 199 seats, 106 are distributed in majoritarian districts by a simple majority of votes, and the remaining 93 are distributed proportionally.
To enter parliament, political parties must overcome a five percent threshold. 100 seats are required to form a government, and 133 seats are required for a constitutional majority.