ომის დამნაშავე პუტინი ჩინეთის კომუნისტური პარტიის მიერ კონტროლირებად საქართველოს ანაკლიის პორტს იყენებს ირანისთვის იარაღის მისაწოდებლად -  ჯო უილსონი
ამერიკელი კონგრესმენი, ჰელსინკის კომისიის თანათავმჯდომარე ჯო უილსონი აცხადებს, რომ ირანისთვის იარაღის მისაწოდებლად ვლადიმერ პუტინი ჩინეთის კომუნისტური პარტიის მიერ კონტროლირებად საქართველოს ანაკლიის პორტს იყენებს. ამის შესახებ უილსონმა კომისიაში რუსეთის მიმართ ირანის მხარდაჭერის საკითხზე გამართულ მოსმენაზე განაცხადა.
„ირანის რეჟიმმა რუსეთს შესაძლებლობა მისცა, თავი აერიდებინა სანქციებისთვის და გაეგრძელებინა თავისი მკვლელი საომარი მანქანის დაფინანსება. ომის დამნაშავე პუტინი ჩინეთის კომუნისტური პარტიის მიერ კონტროლირებად საქართველოს ანაკლიის პორტს იყენებს ირანისთვის იარაღის მისაწოდებლად. ირანი თანამშრომლობს არალეგიტიმურ „ქართული ოცნების“ რეჟიმთან, რომელიც უნდა შეიცვალოს საქართველოში სამართლიანი, თავისუფალი არჩევნებით“, – განაცხადა უილსონმა.
მისი თქმით, „ქართული ოცნება“ ვლადიმერ პუტინთან თანამშრომლობს.
„ირანი და რუსეთი განსაკუთრებით აქტიურები არიან საქართველოში. ისინი მხარს უჭერენ „ქართული ოცნების“ ანტიამერიკულ რეჟიმს. ეს არის არალეგიტიმური რეჟიმი თბილისში. აშკარაა „ქართული ოცნების“ თანამშრომლობა ომის დამნაშავე პუტინთან. თეირანის რეჟიმთან ერთად, ჩინეთის კომუნისტური პარტია აკონტროლებს ანაკლიას, საქართველოს შავი ზღვის პორტს, ასევე იშვიათი მინერალებით ვაჭრობას. ამას გაცილებით ფართომასშტაბიანი შედეგები აქვს“, – განაცხადა უილსონმა.

War criminal Putin uses Chinese Communist Party-controlled Georgian port of Anaklia to ship weapons to Iran - Joe Wilson
US Congressman Joe Wilson, co-chair of the Helsinki Commission, claims that Vladimir Putin is using the Chinese Communist Party-controlled Georgian port of Anaklia to ship weapons to Iran. Wilson made the statement at a hearing on Russia's support for Iran at the commission.
“The Iranian regime has allowed Russia to evade sanctions and continue to fund its murderous war machine. War criminal Putin is using the Chinese Communist Party-controlled port of Anaklia in Georgia to ship weapons to Iran. Iran is cooperating with the illegitimate Georgian Dream regime, which should be replaced by free and fair elections in Georgia,” Wilson said.
He said Georgian Dream is cooperating with Vladimir Putin.
“Iran and Russia are particularly active in Georgia. They support the anti-American Georgian Dream regime. This is an illegitimate regime in Tbilisi. The Georgian Dream’s cooperation with war criminal Putin is clear. Along with the Tehran regime, the Chinese Communist Party controls Anaklia, Georgia’s Black Sea port, as well as the rare earths trade. This has far-reaching consequences,” Wilson said.