უცხო ქვეყნის სასარგებლოდ ჯაშუშობისთვის საქართველოს ერთი მოქალაქე დავაკავეთ, ორ პირს კი ბრალდება დაუსწრებლად წარედგინება - სუს-ი
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ გატარებული კონტრდაზვერვითი ღონისძიებების შედეგად, ჯაშუშობისთვის, უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურის თანამშრომლების დავალებით ინფორმაციის შეგროვებისა და გადაცემის ბრალდებით დაკავებულია საქართველოს ერთი მოქალაქე. ამის შესახებ სუს-ის უფროსის პირველმა მოადგილემ ლაშა მაღრაძემ ბრიფინგზე განაცხადა,
მისივე განცხადებით, სისხლის სამართლის საქმეზე შეგროვებული მტკიცებულებებით დადგენილია, რომ დაკავებული პირი გადაიბირა უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურმა და მას მიენიჭა შესაბამისი ფსევდონიმი. უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურის თანამშრომელი საქართველოს მოქალაქეს გარკვეული ფულადი თანხის მიღების სანაცვლოდ, საქართველოს ინტერესების საწინააღმდეგოდ, ავალებდა სხვადასხვა ხასიათის ინფორმაციის შეგროვებას უცხოური სპეცსამსახურისთვის გადაცემის მიზნით.
„გამოძიებით დადგენილია, რომ ჯაშუშობისთვის ​დაკავებულ ​პირს დავალებული ​ჰქონდა საქართველოში ინფორმაციის შეგროვება შემდეგი მიმართულებით:
-​საქართველოს სამართალდამცავი სტრუქტურების: სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს, თავდაცვის სამინისტროს დისლოკაციის ადგილების, ძალებისა და საშუალებების შესახებ. ასევე მათი დისლოკაციის ადგილების ფოტო და ვიდეოგადაღება.
-​საქართველოში სტრატეგიული ობიექტების - მათ შორის ხიდების, საავტომობილო და სარკინიგზო მაგისტრალების და სხვა დანიშნულების ობიექტების განთავსების შესახებ, ასევე აღნიშნული ადგილების ფოტო, ვიდეოგადაღება და სხვა.
კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის მიერ ანალოგიურ დანაშაულში ასევე მხილებულია საქართველოს ორი მოქალაქე, რომლებიც გადაბირებულ იქნენ იმავე უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურის თანამშრომლების მიერ და მიღებული დავალების შესაბამისად, საქართველოს ინტერესების საზიანოდ ახორციელებდნენ სხვადასხვა ხასიათის ინფორმაციებს შეგროვებას და უცხო ქვეყნის სპეცსამსახურის წარმომადგენლებისთვის გადაცემას.
საქმის სპეციფიკურობიდან გამომდინარე, დანაშაულის დეტალების სიზუსტით შესწავლის მიზნით, გამოძიების ფარგლებში, ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიმდინარეობდა შესაბამისი ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებები.
დაკავებულს ბრალდება ჯაშუშობისთვის წარედგინება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც რვიდან თორმეტ წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
რაც შეეხება ზემოთ აღნიშნულ კიდევ ორ პირს, რომლებიც ამჟამად საქართველოში არ იმყოფებიან, მათ ჯაშუშობისთვის დაუსწრებლად წარედგინებათ ბრალდება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 314-ე მუხლის პირველი ნაწილით. მიმალვაში მყოფი პირების მიმართ ინტერპოლის მეშვეობით გამოცხადდება საერთაშორისო ძებნა”, - განაცხადა მაღრაძემ.

One Georgian citizen arrested for espionage in favor of a foreign country, two people will be charged in absentia - SSU
As a result of counterintelligence measures carried out by employees of the Counterintelligence Department of the State Security Service, one Georgian citizen has been arrested for espionage, on charges of collecting and transmitting information on behalf of employees of a foreign special service. Lasha Maghradze, First Deputy Head of the SSU, stated this at a briefing.
According to him, the evidence collected in the criminal case has established that the detained person was recruited by a foreign special service and was given a corresponding pseudonym. An employee of a foreign special service instructed a Georgian citizen to collect various types of information for the purpose of transmitting it to a foreign special service in exchange for a certain amount of money, against the interests of Georgia.
“The investigation has established that the person detained for espionage was tasked with collecting information in Georgia in the following areas:
-About the locations, forces and means of the Georgian law enforcement agencies: the State Security Service, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Defense. As well as taking photos and videos of their locations.
-About the location of strategic facilities in Georgia - including bridges, highways and railways and other facilities, as well as taking photos, videos of the aforementioned places, etc.
The Counterintelligence Department has also exposed two Georgian citizens in a similar crime, who were recruited by employees of the same foreign special service and, in accordance with the received assignment, collected various types of information to the detriment of the interests of Georgia and transferred it to representatives of the foreign special service.
Due to the specificity of the case, in order to accurately study the details of the crime, within the framework of the investigation, for a long time Relevant operational and investigative measures were underway.
The detainee will be charged with espionage under Part 1 of Article 314 of the Criminal Code of Georgia, which provides for imprisonment for a term of eight to twelve years.
As for the two other persons mentioned above, who are currently not in Georgia, they will be charged in absentia with espionage under Part 1 of Article 314 of the Criminal Code of Georgia. An international search will be announced through Interpol for the persons in hiding,” Maghradze said.