მოსკოვი ადასტურებს ცეცხლის სამდღიანი შეწყვეტის შესახებ შეთანხმებას
რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინის თანაშემწემ, იური უშაკოვმა დაადასტურა, რომ რუსეთი დათანხმდა დონალდ ტრამპის შეთავაზებას ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ 9–11 მაისის პერიოდში და უკრაინასთან სამხედრო ტყვეების გაცვლას.
„რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის, ვლადიმერ პუტინის დავალებით, ვადასტურებ, რომ რუსეთის მხარისთვის მისაღებია ახლახან აშშ-ის პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის მიერ წარმოდგენილი ინიციატივა, რომელიც ეხება ცეცხლის შეწყვეტას რუსეთსა და უკრაინის შორის სამხედრო ტყვეების გაცვლის მიზნით“, – განაცხადა უშაკოვმა.
პუტინის თანაშემწის თქმით, ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმება მიღწეული იყო აშშ-ის ადმინისტრაციასთან კონტაქტების ფარგლებში, რომელიც პარალელურად კავშირზე იყო კიევთანაც.
მანამდე აშშ-ის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ რუსეთსა და უკრაინას შორის ომში გამოცხადდება ცეცხლის სამდღიანი შეწყვეტა. დონალდ ტრამპის თქმით, ცეცხლის შეწყვეტა მოიცავს ყველა საბრძოლო მოქმედების შეჩერებას, ასევე 1 000 ტყვის გაცვლას ორივე მხრიდან. ამასთან, უკრაინის პრეზიდენტმა 9 მაისთან დაკავშირებით განკარგულება გამოსცა, რომელშიც ნათქვამია, რომ „აღლუმის დროს მოსკოვის წითელი მოედნის ტერიტორიული კვადრატი გამოირიცხოს უკრაინული შეიარაღების გამოყენების გეგმიდან“.

Russian President Vladimir Putin’s aide, Yuri Ushakov, confirmed that Russia has agreed to Donald Trump’s offer of a ceasefire for the period of May 9-11 and an exchange of prisoners of war with Ukraine.
“On ​​the instructions of the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, I confirm that the Russian side accepts the initiative recently presented by US President Donald Trump on a ceasefire between Russia and Ukraine for the purpose of exchanging prisoners of war,” Ushakov said.
According to Putin’s aide, the agreement on a ceasefire was reached within the framework of contacts with the US administration, which was also in contact with Kiev.
Earlier, the US president announced that a three-day ceasefire would be declared in the war between Russia and Ukraine. According to Donald Trump, the ceasefire includes a cessation of all hostilities, as well as an exchange of 1,000 rounds on both sides. In addition, the Ukrainian president issued a decree on May 9, which states that "the territorial square of Moscow's Red Square during the parade will be excluded from the plan for the use of Ukrainian weapons."