უნდა მიხვდეთ, რა ფარისევლობაა ევროპარლამენტში, ბრიუსელში, რა ფარისევლები სხედან ევროკავშირის საელჩოში -  შალვა პაპუაშვილი
აღმოვაჩინეთ, რომ ევროპარლამენტში უფრო მკაცრი წესებია, ვიდრე საქართველოს პარლამენტში. ასე რომ, აუცილებლად ვიფიქრებთ,  შევიტანო თუ არა შესაბამისი ცვლილებები აკრედიტაციის წესში, – ამის შესახებ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა განაცხადა.
პაპუაშვილის თქმით, „უნდა მივხვდეთ, რა ფარისევლობაა ევროპარლამენტში, ბრიუსელში, რა ფარისევლები სხედან ევროკავშირის საელჩოში, რომლებიც საქართველოს პარლამენტს იმის გამო აკრიტიკებდნენ, რომ შეეცადა, პარლამენტში მედიის ელემენტარული წესები ყოფილიყო“.
„ევროკავშირმა ასობით ათასი ევრო დახარჯა, რათა გაეშავებინა საქართველოს პარლამენტი, მოესია ჩვენთვის „ენჯეოები“, ეგრეთ წოდებული მედიაომბუდსმენი, ჟურნალისტთა ეთიკის ქარტია. ათასობით, ათიათასობით ევრო ჩადეს, რათა პარლამენტის რეპუტაცია დაეზიანებინათ. სწორედ აკრედიტაციის წესებთან დაკავშირებით იყო თავდასხმა საქართველოს პარლამენტში. დღესაც საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელია შეტანილი ევროკავშირის საელჩოს და ევროპარლამენტის დაფინანსებით, თითქოს აკრედიტაციის წესების შემოღება, გარკვეული წესების დადგენა ეწინააღმდეგება მედიის თავისუფლებას და ასე შემდეგ.
რა აღმოვაჩინეთ? თურმე ევროპარლამენტში არის უფრო მკაცრი წესები, ვიდრე საქართველოს პარლამენტში. კერძოდ, საქართველოს პარლამენტში ერთ-ერთი წესია, რომ რესპონდენტს თუ არ სურს ინტერვიუს მიცემა, ჟურნალისტს შეუძლია, დაიწყოს ინტერვიუ, მაგრამ რესპონდენტი თუ ეტყვის, რომ შეწყვიტოს ინტერვიუ, მაშინ უნდა შეწყდეს. ევროპარლამენტში თურმე წინასწარი თანხმობაა საჭირო რესპონდენტისგან. საინტერესოა, ვიფიქრებთ ამაზე;
მეორე – საქართველოში წესი როდესაც ირღვევა, გვაქვს სანქცია. სანქცია არის ერთი თვით შეჩერება აკრედიტაციის და, განმეორების შემთხვევაში, ექვსი თვით. რამდენი ხნით შეუჩერეს „იმედს“? ერთი წლით. კარგია, ამაზეც ვიფიქრებთ. ვაპირებ, ვიფიქრო, შევიტანო თუ არა შესაბამისი ცვლილებები აკრედიტაციის წესში – წინასწარი თანხმობა მიიღოთ რესპონდენტებისგან, თუ ევროპარლამენტში ეს არის წესი და თუ ეს ყოფილა ევროპული წესი. თანხმობა მიიღოთ რესპონდენტებისგან და მხოლოდ ამის შემდეგ დაიწყოთ ინტერვიუ. ჩვენთან პირველ ჯერზე არის ერთი თვით აკრედიტაციის შეჩერება, მეორე ჯერზე – ექვსი თვით. ევროპარლამენტში კი პირველივე ჯერზე ერთწლიანი შეჩერებაა. ამიტომ ამაზეც აუცილებლად ვიფიქრებთ.
არსებობს კარგი სიტყვა – ფარისევლობა, უნდა მიხვდეთ, რა ფარისევლობაა ევროპარლამენტში, ბრიუსელში, რა ფარისევლები სხედან ევროკავშირის საელჩოში, რომლებიც საქართველოს პარლამენტს აკრიტიკებდნენ, თავდასხმის ობიექტი იყო იმის გამო, რომ შეეცადა,  პარლამენტში ყოფილიყო მედიის ელემენტარული წესები, რომელიც, როგორც აღმოჩნდა, ათჯერ უფრო მსუბუქია, ვიდრე ევროპარლამენტში. როგორ ბედავდა ეს ხალხი, რომ საქართველოს პარლამენტს თავს ესხმოდა? სად არიან ის მედიაომბუდსმენები, საიები, ეთიკის ქარტიები და ასე შემდეგ? ახლა გამოჩნდა, რომ ეს „ენჯეოები“ დაქირავებული იყვნენ ბრიუსელის მიერ, რათა თავს დასხმოდნენ საქართველოს პარლამენტს, ფულს იღებდნენ იმაში, რომ ყალბი ბრალდებები წამოეყენებინათ. დღეს ხმას არ ამოიღებენ, რადგან მათი დამქირავებელი ვინც არის, ვინც კვებავს, ფულს აძლევს, იმის წინააღმდეგ ხმას არ ამოიღებენ. ძალიან კარგი, მივიღეთ ცნობად, თუ რა წესები არის ევროპარლამენტში. სხვათა შორის, გამოვითხოვე წესები, რაც არის, ჩავხედე კარგად. ჩვენთან შემოღებულია ყველაზე მსუბუქი წესები. ხომ ნახეთ, თურმე როგორი ყოფილა ევროაპრლამენტის წესი? აუცილებლად ვიფიქრებთ, ჩვენთანაც ზუსტად იგივე წესები გავრცელდეს თუ არ გავრცელდეს“, – განაცხადა პაპუაშვილმა.
შეგახსენებთ, ევროპარლამენტმა ტელეკომპანია „იმედს“, „რუსთავი 2“-ს და „პოსტივის“ ერთი წლით აკრედიტაცია შეუჩერა.

We need to understand what hypocrisy there is in the European Parliament, in Brussels, what hypocrites are sitting in the EU Embassy - Shalva Papuashvili
We discovered that the European Parliament has stricter rules than the Georgian Parliament. So, we will definitely think about whether to make appropriate changes to the accreditation rules, - said the Speaker of the Georgian Parliament, Shalva Papuashvili.
According to Papuashvili, "we need to understand what hypocrisy there is in the European Parliament, in Brussels, what hypocrites are sitting in the EU Embassy, ​​who criticized the Georgian Parliament for trying to have elementary media rules in the parliament."
“The European Union spent hundreds of thousands of euros to tarnish the Georgian Parliament, they brought us “NGOs”, the so-called media ombudsman, the Charter of Ethics for Journalists. They invested thousands, tens of thousands of euros to damage the reputation of the Parliament. It was precisely in connection with the accreditation rules that the Georgian Parliament was attacked. Even today, a lawsuit has been filed in the Constitutional Court with the funding of the EU Embassy and the European Parliament, as if the introduction of accreditation rules, the establishment of certain rules contradicts the freedom of the media, and so on.
What did we find? It turns out that the European Parliament has stricter rules than the Georgian Parliament. In particular, one of the rules in the Georgian Parliament is that if the respondent does not want to give an interview, the journalist can start the interview, but if the respondent asks to stop the interview, then it must be stopped. It turns out that in the European Parliament prior consent is required from the respondent. It is interesting, we will think about it;
Second – in Georgia, when the rule is violated, we have a sanction. The sanction is a one-month suspension of accreditation, and in case of repetition, six months. How long was Imedi suspended? One year. Good, we will think about that too. I am going to think about whether to make appropriate changes to the accreditation rules – to obtain prior consent from the respondents, if this is the rule in the European Parliament and if this has been the European rule. Obtain consent from the respondents and only then start the interview. With us, the first time is a one-month suspension of accreditation, the second time – six months. In the European Parliament, the first time is a one-year suspension. Therefore, we will definitely think about that too.
There is a good word – hypocrisy, you should understand what hypocrisy there is in the European Parliament, in Brussels, what hypocrites are sitting in the EU embassy, ​​who criticized the Georgian Parliament, were the object of attack because it tried to have elementary media rules in the parliament, which, as it turned out, are ten times lighter than in the European Parliament. How dare these people attack the Georgian Parliament? Where are the media ombudsmen, the SIAs, the ethics charters, and so on? Now it has become clear that these “NGOs” were hired by Brussels to attack the Georgian Parliament, they were paid to make false accusations. Today they will not speak out, because whoever is their employer, who feeds them, gives them money, they will not speak out against that. Very good, we have taken note of what the rules are in the European Parliament. By the way, I asked for the rules, what they are, I looked at them carefully. The most lenient rules have been introduced here. Did you see what the rules of the European Parliament were like? We will definitely think about whether the same rules should be applied to us or not,” Papuashvili said.
As a reminder, the European Parliament suspended the accreditation of the TV companies “Imedi”, “Rustavi 2” and “Postiv” for one year.