სოფელ წითელუბნის მიმდებარედ რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ორი მოქალაქე თავისუფალია - სუს-ი
2026 წლის 15 მაისს გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ წითელუბნის მიმდებარედ რუსეთის საოკუპაციო ძალების მიერ უკანონოდ დაკავებული საქართველოს ორი მოქალაქე თავისუფალია და ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე იმყოფება, – ამის შესახებ ინფორმაციას სახელმწიფო უსაფრხოების სამსახური ავრცელებს.
„უკანონოდ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების გათავისუფლების პროცესში აქტიურად გამოიყენებოდა ცენტრალური ხელისუფლების ხელთ არსებული ყველა რელევანტური ინსტრუმენტი, მათ შორის საქართველოში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის (EUMM) მიერ მართული „ცხელი ხაზი“.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური განაგრძობს აქტიურ მუშაობას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უკანონო პატიმრობაში მყოფი საქართველოს ყველა მოქალაქის გასათავისუფლებლად“, – აღნიშნულია სუს-ის ინფორმაციაში.

Two Georgian citizens illegally detained by Russian occupation forces near the village of Tsitelubani are free - SSU
Two Georgian citizens illegally detained by Russian occupation forces near the village of Tsitelubani, Gori Municipality, on May 15, 2026, are free and are in the territory controlled by the central government, - the State Security Service has released information about this.
"All relevant instruments at the disposal of the central government were actively used in the process of releasing illegally detained Georgian citizens, including the "hotline" operated by the European Union Monitoring Mission (EUMM) in Georgia."
The State Security Service continues to work actively to release all Georgian citizens illegally detained in the occupied territories," - the SSU information states.