დონალდ ტრამპმა ირანთან შეთანხმების მისაღწევად გამართული შეხვედრა გადაწყვეტილების გარეშე დაასრულა
დონალდ ტრამპმა ირანთან შეთანხმების საკითხზე სიტუაციურ ოთახში გამართული შეხვედრა საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების გარეშე დატოვა, - ინფორმაციას The New York Times-ი თეთრი სახლის მაღალჩინოსანზე დაყრდნობით ავრცელებს.
გამოცემის ცნობით, სიტუაციურ ოთახში შეხვედრა ორი საათის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
„ნიუ იორკ თაიმსის“ წყაროს თქმით, შეთანხმება ახლოსაა, თუმცა გარკვეული საკითხები, მათ შორის გაყინული ირანული სახსრების აღდგენა, კვლავ განხილვას საჭიროებს.
ამასთან, „ესოშიეითიდ პრესის“ ცნობით, შეხვედრაზე ისეთი შეთანხმება განიხილებოდა, რომელიც ცეცხლის შეწყვეტას 60 დღით გაახანგრძლივებდა და ირანის ბირთვულ პროგრამაზე მოლაპარაკებებს წინ წაწევდა.
ცნობისთვის, სიტუაციურ ოთახში შეხვედრის დაწყებამდე დონალდ ტრამპმა განაცხადა, რომ აღნიშნული მოლაპარაკებები საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებას ისახავდა მიზნად.
აშშ-ის პრეზიდენტის თქმით, ირანი უნდა დათანხმდეს, რომ მას არასდროს ექნება ბირთვული იარაღი ან ბომბი, ჰორმუზის სრუტე კი დაუყოვნებლივ უნდა გაიხსნას ყოველგვარი გადასახადის გარეშე, შეუზღუდავი საზღვაო მიმოსვლისთვის ორივე მიმართულებით.

According to the publication, the situation room meeting lasted two hours.
According to a source in the New York Times, a deal is close, but certain issues, including the recovery of frozen Iranian funds, still need to be discussed.
In addition, according to the Associated Press, the meeting discussed an agreement that would extend the ceasefire for 60 days and advance negotiations on Iran's nuclear program.
For information, Donald Trump said before the situation room meeting that the talks were aimed at making a final decision.
The US president said Iran must agree that it will never have a nuclear weapon or bomb, and the Strait of Hormuz must be immediately opened to unrestricted maritime traffic in both directions, without any tariffs.