ზელენსკიმ პუტინს ღია წერილით მიმართა და პირადი შეხვედრა შესთავაზა
უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკი რუსეთის პრეზიდენტს, ვლადიმირ პუტინი ღია წერილით მიმართა და უკრაინაში მიმდინარე ომის დასრულების მიზნით პირადი შეხვედრა შესთავაზა.
ზელენსკიმ განაცხადა, რომ უკრაინა მზად არის მოლაპარაკებების პერიოდში სრულად შეწყვიტოს ცეცხლი, ასევე განახორციელოს სამხედრო ტყვეების გაცვლა პრინციპით „ყველა ყველას სანაცვლოდ“ და გადადგას ნაბიჯები ომის დროს რუსეთში გადაყვანილი მშვიდობიანი მოქალაქეებისა და ბავშვების დასაბრუნებლად.
„საკმარისია ომი. უკრაინა ამ ომის დასრულებას სთავაზობს. მე გთავაზობთ შეხვედრას. არსებობს ქვეყნები, რომლებიც ტრადიციულად მასპინძლობენ ომისა და მშვიდობის საკითხებზე მოლაპარაკებებს. შვეიცარია, თურქეთი, არაბული სამყაროს ქვეყნები — ბევრი მზად არის ასეთი შეხვედრის მისაღებად“, – წერს ზელენსკი.
უკრაინის პრეზიდენტის განცხადებით, ომი რუსეთის ლიდერის პირადი არჩევანია და ისტორია მას „ომად რეალური მიზეზის გარეშე“ დაიმახსოვრებს.
ამასთან, ზელენსკი ამტკიცებს, რომ რუსეთის რესურსები მცირდება, ხოლო რუს საზოგადოებაში ომის მიმართ უკმაყოფილება იზრდება. მისი თქმით, რუსებს არ მოსწონთ დრონებითა და რაკეტებით განხორციელებული დარტყმები, ბენზინის დეფიციტი, ფასების ზრდა, მობილიზაციის ახალი ტალღის პერსპექტივა და ის ფაქტი, რომ ომის დასრულება არ ჩანს.
ზელენსკიმ ასევე განაცხადა, რომ უკრაინა დამოუკიდებლობას შეინარჩუნებს და საერთაშორისო მხარდაჭერას კვლავ მიიღებს, ხოლო რუსეთის წინააღმდეგ სანქციები გაგრძელდება, ვიდრე უკრაინისთვის სამართლიანობის აღდგენა არ მოხდება.
„თუ თქვენ პირადად არ მიხვალთ იმ დასკვნამდე, რომ ამ ომის დასრულების დრო დადგა, უკრაინა გააგრძელებს ბრძოლას საკუთარი არსებობისთვის. ჩვენ გვეყოლება ისინი, ვინც მხარს დაგვიჭერენ“, – აღნიშნავს უკრაინის პრეზიდენტი.
ღია წერილის ბოლოს ზელენსკიმ პუტინს მოუწოდა, „ნუ შეეშინდება ომიდან გამოსვლის“, რადგან, მისი შეფასებით, სწორედ ეს არის მთავარი, რასაც დღეს მისგან ელიან.

Zelensky wrote an open letter to Putin and offered a personal meeting
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has written an open letter to Russian President Vladimir Putin, offering a personal meeting to end the ongoing war in Ukraine.
Zelensky said that Ukraine is ready to implement a complete ceasefire during the negotiations, as well as to exchange prisoners of war on the principle of “all for all” and take steps to return civilians and children taken to Russia during the war.
“Enough of the war. Ukraine offers to end this war. I offer a meeting. There are countries that traditionally host talks on war and peace. Switzerland, Turkey, countries of the Arab world — many are ready to accept such a meeting,” Zelensky wrote.
According to the Ukrainian president, the war is the personal choice of the Russian leader and history will remember him as “a war without a real reason.”
At the same time, Zelensky claims that Russia’s resources are dwindling, and discontent with the war is growing in Russian society. According to him, Russians do not like the drone and missile strikes, the shortage of gasoline, the rise in prices, the prospect of a new wave of mobilization, and the fact that the end of the war is not in sight.
Zelensky also said that Ukraine will retain its independence and will continue to receive international support, while sanctions against Russia will continue until justice is restored for Ukraine.
“If you personally do not come to the conclusion that it is time to end this war, Ukraine will continue to fight for its existence. We will have those who will support us,” the Ukrainian president noted.
At the end of the open letter, Zelensky urged Putin “not to be afraid to withdraw from the war,” because, in his opinion, this is the main thing that is expected of him today.