დღეს ირანთან ომი დავასრულეთ - ტრამპი
ტრამპმა აღნიშნული განცხადება გააკეთა ონლაინ შეკრებაზე, რომელიც Burt Jones-ის მხარდასაჭერად იმართებოდა.
„არ ვიცი, თუ გაიგეთ, მაგრამ დღეს ირანთან ომი დავასრულეთ. ისინი დათანხმდნენ, რომ არასოდეს ექნებათ ბირთვული იარაღი, რასაც ჩვენ დაჟინებით ვითხოვდით. სწორედ ეს იყო მთელი მიზანი. ეს საკითხის 95 პროცენტს შეადგენდა“, – განაცხადა ტრამპმა.
მანამდე ტრამპმა თქვა, რომ აშშ-სა და ირანს შორის მიღწეულია „ძალიან ძლიერი ურთიერთგაგების მემორანდუმი“, რომელიც საბრძოლო მოქმედებების შეწყვეტას ითვალისწინებს.
ტრამპის განცხადება მას შემდეგ გავრცელდა, რაც მან ირანის წინააღმდეგ დამატებითი სამხედრო დარტყმების განხორციელება გააუქმა. ამასთან, სოციალურ ქსელ Truth Social-ში გამოქვეყნებულ პოსტში მან მიანიშნა, რომ მხარეებს შორის შეთანხმება მიღწეულია, თუმცა მისი დეტალები არ დაუკონკრეტებია.
ირანის ხელისუფლებას ჯერჯერობით არ დაუდასტურებია რაიმე შეთანხმების მიღწევა. ამავე დროს, ტრამპის განცხადებით, აშშ გააგრძელებს ირანის პორტებში შემსვლელი და გამომსვლელი გემების ბლოკადას მანამ, სანამ „ეს გარიგება საბოლოოდ არ გაფორმდება“.

"We ended the war with Iran today," Trump says
President Donald Trump claimed that the United States had “ended the war” with Iran today, after asserting earlier that the two sides had agreed to a “very strong memorandum of understanding” to stop the fighting.
“I don’t know if you heard, but we ended the war with Iran today,” President Donald Trump said on a telerally supporting Georgia Lt. Governor Burt Jones, who is running for governor. “They have agreed never to have a nuclear weapon, something that we insisted on; that was the whole purpose. That was 95 percent of it.”
The statement from Trump came after he canceled further strikes on Iran earlier today, suggesting on Truth Social an agreement had been reached without detailing its terms.
Iran has not confirmed any agreement has been reached, and Trump said in the social media post that the US blockade of ships going exiting or entering Iranian ports would continue until “this Transaction is finalized.”