მოსკოვისა და მოსკოვის ოლქზე დრონებით მასშტაბური შეტევის შესახებ რუსული მხარე იუწყება
რუსეთის ხელისუფლების ინფორმაციით, მოსკოვისა და მოსკოვის ოლქზე განხორციელებული დრონებით მასშტაბური შეტევის დროს რამდენიმე უპილოტო საფრენმა აპარატმა მოსკოვის ნავთობგადამამუშავებელ ქარხნის (МНПЗ) ტერიტორიას მიაღწია.
ინფორმაციას რუსული მედია ავრცელებს.
მოსკოვის მერის, სერგეი სობიანინის განცხადებით, საჰაერო თავდაცვის ძალები აგრძელებენ დრონების მოგერიებას, თუმცა რამდენიმე უპილოტო აპარატმა მიზანს მიაღწია. მისივე თქმით, შესაბამისი სამსახურები დარტყმების შედეგების ლიკვიდაციაზე მუშაობენ.
რუსული მხარის ინფორმაციით, დრონების ნამსხვრევები სავაჭრო ცენტრ „სადოვოდის“ ტერიტორიაზეც ჩამოვარდა, სადაც მცირედი დაზიანება დაფიქსირდა. წინასწარი მონაცემებით, დაშავებულები არ არიან.
მოსკოვის ოლქის გუბერნატორის, ანდრეი ვორობიოვის განცხადებით, ელექტროსტალში დრონის ნამსხვრევების კერძო სახლის სახურავზე ჩამოვარდნის შედეგად ერთი ქალი დაშავდა. მისივე ინფორმაციით, უპილოტო აპარატი მრავალბინიან საცხოვრებელ კორპუსსაც დაეჯახა ჟუკოვსკიში, ხოლო ჩეხოვსა და პავლოვსკი პოსადში კერძო სახლები დაზიანდა. დასახლება კრიუკოვოში დრონების ფრაგმენტები რამდენიმე აგარაკის ტერიტორიაზე ჩამოვარდა.
ვორობიოვის ცნობით, დაზიანდა ასევე ფიტნეს-ცენტრი და ლიუბერცის სამრეწველო ზონაში მდებარე ერთი ობიექტი, ხოლო სავაჭრო ცენტრ „ბელაია დაჩას“ ტერიტორიაზე სახურავს ხანძარი გაუჩნდა. წინასწარი ინფორმაციით, ამ შემთხვევაშიც დაშავებულები არ არიან.
რუსეთის ხელისუფლების განცხადებით, დილის განმავლობაში მოსკოვისკენ მიმავალ გზაზე სულ 52 უპილოტო საფრენი აპარატი ჩამოაგდეს. ამასთან, დროებითი შეზღუდვები დაწესდა შერემეტიევოს, დომოდედოვოს, ვნუკოვოსა და ჟუკოვსკის აეროპორტებში.

Russia reports large-scale drone attack on Moscow and Moscow region
According to the Russian authorities, during a large-scale drone attack on Moscow and Moscow region, several unmanned aerial vehicles reached the territory of the Moscow Oil Refinery (MNPZ).
The information is being disseminated by Russian media.
According to Moscow Mayor Sergei Sobyanin, air defense forces continue to repel the drones, although several unmanned aerial vehicles have reached their targets. He also said that the relevant services are working to eliminate the consequences of the strikes.
According to the Russian side, fragments of the drones also fell on the territory of the Sadovod shopping center, where minor damage was observed. According to preliminary data, there are no injuries.
According to the governor of the Moscow region, Andrei Vorobyov, a woman was injured when drone debris fell on the roof of a private house in Elektrostal. According to him, the drone also crashed into an apartment building in Zhukovsky, and private houses were damaged in Chekhov and Pavlovsky Posad. In the settlement of Kryukovo, drone fragments fell on the territory of several country houses.
According to Vorobyov, a fitness center and a facility located in the Lyubertsy industrial zone were also damaged, and a fire broke out on the roof of the Belaya Dacha shopping center. According to preliminary information, there were no injuries in this case either.
According to the Russian authorities, a total of 52 drones were shot down on the road to Moscow during the morning. In addition, temporary restrictions were imposed at Sheremetyevo, Domodedovo, Vnukovo and Zhukovsky airports.