აშშ-ის მიერ გაშვებული ჭურვი ბუშერის ატომური ელექტროსადგურის პერიმეტრს მოხვდა - „სქაი ნიუსი“
აშშ-ის მიერ გაშვებული ჭურვი ბუშერის ატომური ელექტროსადგურის პერიმეტრს მოხვდა, – ამის შესახებ ინფორმაციას „სქაი ნიუსი“ ირანის სახელმწიფო მედიაზე დაყრდნობით ავრცელებს.
მედიის ინფორმაციით, აშშ-მა ბუშერის პროვინციაში დარტყმები რამდენიმე ლოკაციაზე მიიტანა. გავრცელებული ცნობით, პროვინციაში აფეთქებების ხმა დილითაც ისმოდა.
მანამდე, მიმდინარე წლის მარტში ბუშერის ბირთვული ობიექტი აშშ-ისა და ისრაელის ერთობლივი დარტყმების სამიზნე გახდა. იმ დროს ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტომ მხარეები გააფრთხილა, რომ მსგავსმა თავდასხმებმა, შესაძლოა, „მასშტაბური რადიოლოგიური ავარია“ გამოიწვიოს. ეს ირანის პირველი ატომური ელექტროსადგურია, რომელიც 2011 წელს გაიხსნა და რუსეთში წარმოებული ურანით მუშაობს.
ირანი თავდასხმებს სპარსეთის ყურის ქვეყნებში მდებარე აშშ-ის სამხედრო ბაზებზე დარტყმით პასუხობს. „სქაი ნიუსის“ ინფორმაციით, იორდანიაში საჰაერო განგაში მას შემდეგ ჩაირთო, რაც ქვეყნის საჰაერო სივრცეში ირანიდან გაშვებული რაკეტები დაფიქსირდა.
იორდანიის მთავრობის პრესსპიკერის განცხადებით, ყველა რაკეტა განეიტრალებულია. ამასთან, მისივე თქმით, იორდანიის შეიარაღებული ძალები სრულ საბრძოლო მზადყოფნაში არიან და ნებისმიერ საფრთხეს გაუმკლავდებიან.
ბოლო ორი ღამის განმავლობაში აშშ-ის მიერ განხორციელებულ დარტყმებზე საპასუხოდ ირანმა სპარსეთის ყურის ქვეყნებში, მათ შორის ქუვეითში, ბაჰრეინსა და კატარში მდებარე აშშ-ის სამხედრო ბაზებზე იერიშები მიიტანა.

A US missile has hit the perimeter of the Bushehr nuclear power plant, Sky News reported, citing Iranian state media.
According to media reports, the US carried out strikes on several locations in Bushehr province. According to reports, explosions were heard in the province in the morning.
Earlier, in March of this year, the Bushehr nuclear facility was the target of joint US and Israeli strikes. At that time, the International Atomic Energy Agency warned the parties that such attacks could cause a "large-scale radiological accident." This is Iran's first nuclear power plant, which opened in 2011 and operates with uranium produced in Russia.
Iran responds to attacks on US military bases in the Persian Gulf. According to Sky News, Jordan has been on alert after missiles fired from Iran were detected in the country’s airspace.
A Jordanian government spokesman said all missiles had been intercepted. He added that Jordan’s armed forces were on full alert and would deal with any threat.
In response to the US strikes over the past two nights, Iran has launched attacks on US military bases in the Persian Gulf, including Kuwait, Bahrain and Qatar.