უკრაინამ რუსეთში ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანასა და აზოვის ზღვაში ტანკერებსა და ბორნებს დაარტყა - უკრაინის გენშტაბი
უკრაინის თავდაცვის ძალებმა 11 ივლისსა და 12 ივლისის ღამეს რუსეთის სამხედრო და სამხედრო-ეკონომიკურ ობიექტებზე მასშტაბური იერიშები მიიტანეს. ამის შესახებ უკრაინის გენერალური შტაბი იუწყება.
გენშტაბის ინფორმაციით, 12 ივლისის ღამეს დარტყმა განხორციელდა რუსეთის სამარის ოლქში მდებარე სიზრანის ნავთობგადამამუშავებელ ქარხანაზე. საწარმოს ტერიტორიაზე აფეთქებები და ხანძარი დაფიქსირდა, ხოლო დარტყმის შედეგები ამ დროისთვის ზუსტდება.
უკრაინული მხარის ცნობით, ქარხნის საპროექტო სიმძლავრე წელიწადში დაახლოებით 8,5 მილიონ ტონა ნავთობის გადამუშავებას შეადგენს. საწარმო აწარმოებს ბენზინს, დიზელისა და საავიაციო საწვავს, ასევე სხვა ნავთობპროდუქტებს, რომლებიც, გენშტაბის შეფასებით, რუსეთის შეიარაღებული ძალების საჭიროებებისთვისაც გამოიყენება.
ამასთან, უკრაინის თავდაცვის ძალებმა აზოვის ზღვის აკვატორიაში 10 რუსულ ტანკერსა და 4 ბორანს დაარტყეს. გენშტაბის განცხადებით, ტანკერები რუსეთის ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების საერთაშორისო სანქციების გვერდის ავლით ტრანსპორტირებისთვის გამოიყენება, ხოლო ბორნები რუსეთის სამხედრო ლოგისტიკას ემსახურება.
გენშტაბის ინფორმაციით, 11 ივლისს უკრაინელმა სამხედროებმა ზაპოროჟიეს ოლქის ოკუპირებული ტოკმაკის რაიონში ასევე დააზიანეს რუსეთის სარკინიგზო ეშელონი, რომელსაც საწვავ-საპოხი მასალები გადაჰქონდა.
გარდა ამისა, უკრაინის გენშტაბმა დააზუსტა 10 ივლისს ლენინგრადის ოლქში მდებარე „ნოვატეკ-უსტ-ლუგის“ ნავთობგადამამუშავებელ კომპლექსზე განხორციელებული დარტყმის შედეგები და განაცხადა, რომ დადასტურებულია ნავთობის გადამამუშავებელი დანადგარის დაზიანება.
მანამდე OSINT-ანალიტიკურმა ჯგუფმა „კიბერბოროშნომ“ გაავრცელა ანალიზი, რომლის თანახმადაც, 10 ივლისის ღამეს განხორციელებული დარტყმების შედეგად დაზიანდა რუსეთის ე.წ. „ჩრდილოვანი ფლოტის“ გემები, პორტები და ნავთობგადამამუშავებელი ქარხანა.
მედიის ინფორმაციით, აღნიშნული შეტევების შემდეგ რუსეთმა დროებით შეაჩერა დონ-აზოვის არხით გემების მოძრაობა, რომელიც მდინარე დონს აზოვის ზღვასთან აკავშირებს.
ამასთან, 11 ივლისის ღამეს უკრაინის თავდაცვის ძალებმა აზოვის ზღვის აკვატორიაში მცურავ საშუალებებზეც მიიტანეს იერიში. გავრცელებული ცნობებით, დარტყმები 21 რუსულ ტანკერს მოხვდა.

Ukraine strikes Russian oil refinery, tankers and ferries in the Sea of ​​Azov - Ukrainian General Staff
On the night of July 11 and 12, the Ukrainian Defense Forces carried out large-scale attacks on Russian military and military-economic facilities. The Ukrainian General Staff reported this.
According to the General Staff, on the night of July 12, an attack was carried out on the Syzran oil refinery in the Samara region of Russia. Explosions and fires were recorded on the territory of the enterprise, and the results of the attack are currently being clarified.
According to the Ukrainian side, the design capacity of the plant is about 8.5 million tons of oil refining per year. The enterprise produces gasoline, diesel and aviation fuel, as well as other oil products, which, according to the General Staff, are also used for the needs of the Russian armed forces.
Meanwhile, the Ukrainian Defense Forces have hit 10 Russian tankers and 4 ferries in the Sea of ​​Azov. According to the General Staff, the tankers are used to transport Russian oil and oil products in violation of international sanctions, while the ferries serve Russian military logistics.
According to the General Staff, on July 11, Ukrainian servicemen also damaged a Russian railway train carrying fuel and lubricants in the occupied Tokmak district of Zaporozhye region.
In addition, the General Staff of Ukraine clarified the results of the strike on the Novatek-Ust-Lug oil refinery in the Leningrad region on July 10 and stated that damage to the oil refinery has been confirmed.
Earlier, the OSINT-analytical group "Kyberboroshnoye" released an analysis, according to which the strikes carried out on the night of July 10 damaged the ships of the Russian so-called "shadow fleet", ports and an oil refinery.
According to media reports, after the attacks, Russia temporarily suspended the movement of ships through the Don-Azov Canal, which connects the Don River with the Sea of ​​\u200b\u200bAzov.
In addition, on the night of July 11, the Ukrainian defense forces also attacked floating facilities in the waters of the Sea of ​​\u200b\u200bAzov. According to reports, the strikes hit 21 Russian tankers.