შეერთებულმა შტატებმა ირანის სამხედრო ობიექტებზე მორიგი საჰაერო იერიში მიიტანა
აშშ-ის ცენტრალურმა სარდლობამ (CENTCOM) განაცხადა, რომ 13 ივლისს ირანის სამხედრო ობიექტებზე მორიგი საჰაერო დარტყმების ტალღა წარმატებით დაასრულა. (centcom.mil)
CENTCOM-ის ინფორმაციით, ხუთსაათიანი ოპერაციის ფარგლებში აშშ-ის ძალებმა მაღალი სიზუსტის საბრძოლო მასალებით დაარტყეს სამხედრო სამიზნეებს ირანის რამდენიმე რეგიონში, მათ შორის ბუშეჰრში, ჩაჰბაჰარში, ჯასკში, კონარაკში, აბუ მუსასა და ბანდარ-აბასში.
სარდლობის განცხადებით, ოპერაციის მიზანი იყო ირანის შესაძლებლობების კიდევ უფრო შეზღუდვა, რათა მან ვერ შეძლოს საერთაშორისო კომერციულ გემებზე თავდასხმების განხორციელება. დარტყმების სამიზნეებს შორის იყო სანაპირო თავდაცვის სისტემები, სარაკეტო და უპილოტო საფრენი აპარატების პოზიციები, ასევე ირანის საზღვაო შესაძლებლობები.
CENTCOM-ის ცნობით, ამჟამად ახლო აღმოსავლეთში 50 000-ზე მეტი ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურეა განლაგებული.
„ამერიკული ძალები რჩებიან მუდმივ მზადყოფნაში, გააჩნიათ მაღალი საბრძოლო შესაძლებლობები და მზად არიან ნებისმიერი საფრთხის საპასუხოდ“, – აღნიშნულია აშშ-ის ცენტრალური სარდლობის განცხადებაში.

US Central Command (CENTCOM) said it successfully completed another wave of airstrikes on Iranian military targets on July 13. (centcom.mil)
According to CENTCOM, in a five-hour operation, US forces struck military targets in several regions of Iran with high-precision munitions, including Bushehr, Chahbahar, Jask, Konarak, Abu Musa and Bandar Abbas.
The command said the operation was aimed at further restricting Iran's ability to launch attacks on international commercial vessels. The targets of the strikes included coastal defense systems, missile and drone positions, as well as Iranian naval capabilities.
According to CENTCOM, more than 50,000 American military personnel are currently deployed in the Middle East.
“American forces remain at constant readiness, possess high combat capabilities, and are ready to respond to any threat,” the US Central Command said in a statement.