ირანი აცხადებს, რომ იორდანიაში აშშ-ის სამხედრო ავიაბაზას დაარტყა
ირანის ისლამური რევოლუციის გუშაგთა კორპუსი (IRGC) აცხადებს, რომ სამშაბათს ირანულმა ბალისტიკურმა რაკეტებმა იორდანიაში მდებარე აშშ-ის სამხედრო ავიაბაზას დაარტყეს. ამის შესახებ ორგანიზაციის განცხადებას ირანული სააგენტო Fars News ავრცელებს.
განცხადებაში, რომელსაც Reuters-იც ციტირებს, რევოლუციის გუშაგები იორდანიის მოსახლეობას ქვეყანაში არსებული ამერიკული სამხედრო ბაზების დემონტაჟისკენ მოუწოდებენ.
IRGC-ის განცხადებაში ნათქვამია:
„თქვენ კარგად იცით, რომ ჩვენ თქვენს ქვეყანასთან არავითარი მტრობა არ გვაქვს. პირიქით, გვიყვარხართ თქვენ — ღირსეული ხალხი, რომელსაც პალესტინელი ხალხის ტკივილი და ჩაგვრა სხვა ნებისმიერ ერზე უკეთ ესმის.“
იორდანიაში რამდენიმე ამერიკული სამხედრო ობიექტი და ავიაბაზაა განთავსებული. ორშაბათს თეირანი აცხადებდა, რომ საპასუხო დარტყმების ფარგლებში იორდანიაში მდებარე პრინც ჰასანის ავიაბაზას დაარტყა, თუმცა იორდანიის ხელისუფლებამ ეს ინფორმაცია უარყო.

Iran says it struck US airbase in Jordan
Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) said on Tuesday that Iranian ballistic missiles struck a US airbase in Jordan, the Iranian Fars News Agency reported.
In a statement, also cited by Reuters, the IRGC called on Jordanians to dismantle US military bases in the country.
The IRGC statement said:
"You know very well that we have no enmity with your country. On the contrary, we love you - a dignified people who understand the pain and oppression of the Palestinian people better than any other nation."
Jordan is home to several US military installations and air bases. On Monday, Tehran claimed to have struck the Prince Hassan Air Base in Jordan in retaliation, but Jordanian authorities denied the report.